Dovolená Mauricius, tipy a rady od místního průvodce

Legendární spisovatel Mark Twain kdysi prohlásil, že bůh nejprve stvořil ostrov Mauricius a teprve poté jeho kopii – ráj. Každý, kdo tento malý kousek pevniny v Indickém oceánu navštívil, mu jistě dá za pravdu. Pro ostrov s ikonickým horizontem tvořeným horou Le Morne jsou charakteristické bílé písečné pláže, modré laguny s čistou vodou, úchvatné vodopády i romantická atmosféra. Důvodů, proč objevit tuto perlu Indického oceánu je zkrátka spousta. V tomto článku se dozvíš všechny důležité informace, které ti pomohou naplánovat dovolenou na Mauriciu bez cestovky!

dovolená na Mauriciu

Dovolená Mauricius, základní informace

Mauricius je africký ostrovní stát ležící v Indickém oceánu asi 900 km východně od Madagaskaru. Hlavním městem ostrova je Port Louis a téměř celé jeho 330 km dlouhé pobřeží pokrývají pláže s jemným bílým pískem omývané průzračně čistým oceánem. Tento malý tropický ráj na zemi je se svou rozlohou necelých 2 000 km2 dostatečně velký na to, abys měl po celý pobyt co objevovat. Další velkou výhodou je mimořádně nízká úroveň kriminality, a tak se během pobytu nemusíš obávat o bezpečnost jako v jiných destinacích.

Kdy jet na Mauricius?

Vhodná doba, kdy vyrazit na Mauricius, je prakticky kdykoliv. Pro ostrov v Indickém oceánu je totiž typické stabilně teplé počasí a příjemné klima po celý rok. Střídají se zde pouze dvě roční období: vlhké léto (od listopadu do dubna) a suchá zima (od května do října). V letním období se maximální teploty pohybují mezi 28–30 °C, v zimě je o něco chladněji a teplota průměrně dosahuje 25 °C. Pokud patříš mezi milovníky koupání a vodních sportů, tak tě potěší, že teplota vody Indického oceánu u břehů ostrova je celoročně příjemných 24–27 °C. Ačkoliv má vzhledem k poloze na jižní polokouli Mauricius parametry tropického klimatu, díky malé rozloze vane od oceánu neustále lehký osvěžující vánek.

Nejlepší dobou, kdy navštívit Mauricius, jsou měsíce květen, červen, září, říjen a listopad. V tyto měsíce bývá obecně nižší vlhkost a méně srážek než po zbytek roku a současně jsou dny velmi dlouhé a teploty ideální na koupání. V červenci a srpnu bývá více větrno, což je vhodné pro aktivity jako surfování, plachtění, kitesurfing a další.

Letenky na Mauricius

Jediný způsob, jak se dostat na Mauricius, je pochopitelně letadlem. Přímé letecké spojení z Česka bohužel v současné době neexistuje, ovšem při odletech z Vídně či Paříže je ostrov lehce dostupný s aerolinkami jako Emirates, Turkish Airlines či Air France. Délka letu je většinou kolem 16 hodin a zahrnuje také jeden přestup. V poslední době je mezi cestovateli trendem udělat si během cesty na Mauricius zastávku v moderní metropoli Dubaj. V hlavním městě stejnojmenného emirátu je k vidění například nejvyšší budova světa a řada dalších architektonických skvostů. Zároveň se ovšem jedná o poměrně drahou destinaci, a tak může být mezipřistání v Dubaji ideální možností, jak z tohoto místa vidět to nejlepší a za dovolenou přitom neutratit celé jmění. Pokud by tě tento model zaujal, mrkni na naši nabídku výletů v Dubaji s našimi zkušenými průvodci, kteří ti ukážou město v celé jeho pestrosti.

👉 Ty nejlevnější letenky najdeš na Pelikán.cz

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

Kde se ubytovat na Mauriciu?

Chystáš se na Mauricius a říkáš si, kde se ubytovat?

Průvodce Marek, který na Mauriciu žije už několik let, doporučuje tyto hotely:

Náš tip na hotely na Mauriciu:

Půjčení auta na Mauriciu

Mauricius má zhruba 65 km na délku a 45 km na šířku. Jedná se tedy o malý ostrov, který ovšem nabízí spoustu zajímavých míst a aktivit po celém svém území. Abys toho stihl vidět a zažít co nejvíce, doporučujeme půjčit si auto a objevovat krásy ostrova po vlastní ose. Důležitá informace je, že vzhledem k britské koloniální minulosti se na Mauriciu jezdí vlevo. Stejně jako v jiných zahraničních destinacích i zde budeš potřebovat mezinárodní řidičský průkaz, který ti za správní poplatek 50 Kč vystaví na každém obecním úřadě obce s rozšířenou působností.

Pokud si na řízení na Mauriciu netroufáš, nevadí! Vzhledem ke krátkým vzdálenostem je zde relevantním způsobem dopravy během výletů vhodné i taxi. Cenu si ovšem s řidičem vždy domluv dopředu.

Co zažít na Mauriciu?

Mauricius má sice rozlohu pouhých 1 865 km2, ovšem i tak nabízí bohaté možnosti zážitků a výletů. Náš průvodce Marek žije na Mauriciu už 8 let a stejně tak dlouho na ostrově pracuje v cestovním ruchu. Jeho tajnými tipy na výlet jsou Tamarinské vodopády a pláž Pereybere na severu ostrova, kde s trochou štěstí nikoho dalšího nepotkáš. A jaké jsou jeho další tipy, co dělat na Mauriciu?

👉 Mrkni na seznam všech výletů po Mauriciu 

Dovolená Mauricius. Gastronomie ze všech koutů planety

Mauricius je velmi multikulturní místo, což se samozřejmě odráží v různorodé gastronomii. V tradičních mauricijských pokrmech jsou znát vlivy indické, kreolské, francouzské i čínské kuchyně. Které speciality můžeš na Mauriciu ochutnat? Tohle jsou tipy od lokálního průvodce Marka: 

  • Boulettes – čínská polévka s masovými a zeleninovými knedlíčky
  • Dholl puri – indické hrachové placky plněné fazolovým kari
  • Rougaille – vynikající kreolská rajčatová omáčka
  • Mithai – výtečné indické dezerty ze sušeného ovoce, semen a třtinového cukru
  • Gateau piment – chilli koláčky podávané jako hlavní chod, nebo příloha ke kari
  • Mauricijský rum – vyhlášený mezi všemi milovníky tohoto alkoholického nápoje

 

Zajímá tě, jak to chodí v ostatních exotických destinacích? Přečti si rozhovor s Češkou žijící v Dubaji a rozhovor s Čechem žijícím na Zanzibaru

Líbil se Ti článek dovolená Mauricius? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Tipy a rady Mauricius

Dovolená Mauricius bez cestovky

Mauricius autenticky 

Autentická dovolená na Mauricius

Poznejte Mauricius s místním českým nebo slovenským průvodcem

Přidej komentář