Rozhovor s místním průvodcem Alešem o Zanzibaru…Aleš už několik let žije na Zanzibaru, kde působí jako průvodce. V rozhovoru nám prozradil, jak se na africký ostrov Zanzibar dostal a jak se mu v Africe žije. Také tam najdete užitečné tipy na neobjevená místa na Zanzibaru, o kterých ví pouze místní a kam se s cestovní kanceláří nedostanete.

Dovolená na Zanzibaru bez cestovky, tipy – rozhovor s místním průvodcem

1. Život na Zanzibaru

Aleši, část roku žiješ a pracuješ na Zanzibaru, exotickém ostrově na východě Afriky. Co tě přivedlo právě sem?

Mezníkem byl pro mě rok 2018, kdy jsem sice pracoval na relativně atraktivní pozici v České televizi, ale uvědomil jsem si, že vlastně vůbec nejsem spokojený. Ve zkratce osobní život ani výdělek nebyly žádná sláva, a tak jsem se během jedné večerní směně na Kavčích horách rozhodl pro životní twist. Potom jsem začal hledat možnosti práce v zahraničí, kam mě to už zase táhlo. Nakonec jsem získal místo delegáta na Zanzibaru pro jednu velkou českou cestovku. Na téhle pozici jsem na Zanzibaru pak působil 2 sezóny, až do příchodu covidu. Díky tomu jsem na Zanzibaru získal nějaké ty zkušenosti, know-how a hlavně důležité kontakty.

Nádherná pláž na Zanzibaru

Když se řekne Zanzibar, vybaví se nám luxusní resorty a krásné pláže. Co se vybaví Tobě?
Pro mě je Zanzibar příjemné místo, kam můžu odejít z Evropy, když je tam zima. Další výhoda je, že na Zanzibaru mám jako fotograf na volné noze hodně práce i během zimy, kdy v je to v Česku pro fotografy o něco náročnější, takže svatební sezonu mám jako jeden z mála prakticky celoroční. Fotím tu hlavně právě ty svatby safari, lifestyle a streetovky, páry nebo celé rodiny. K tomu se jako průvodce věnuji organizaci výletů pro malé skupiny cestovatelů, kteří chtějí zažít ostrov na profesionální bázi, avšak s lidským (necestovkovým) přístupem a vtipem.

Čím je podle Tebe tento ostrov výjimečný?
Obrovskou výhodou Zanzibaru je, že tvoří federaci s Tanzanií, což je pevninský stát na východě Afriky. Díky tomu si turisté mohou perfektní dovolenou u moře zpestřit např. výletem na safari na africké pevnině, kam se dá jednoduše a rychle přeletět, případně doplout lodí. Narozdíl od ještě relativně nedávné minulosti je dnes už safari zážitkem, který si spousta lidí během dovolené může dovolit a já vždycky říkám, že by byla obrovská škoda téhle příležitosti nevyužít, když na Zanzibaru člověk je. Pokud o výletu na Safari uvažujete, napište kolegům z Likexpats a rádi Vám moji nabídku Safari pošlou.

Dále jsou na Zanzibaru všude upomínky na jeho pestrou a místy bohužel brutální historii spojenou s otroctvím. Další výjimečnost vidím v tom, že se tady na ostrově prolínají stopy dřívějších koloniálních mocností s africkými vlivy. To všechno dělá ze Zanzibaru opravdu unikátní místo- a to bez přehánění.

Jak bydlí místní? Jak vypadá taková typická zanzibarská vesnice?
Většina místních bydlí ve vesnicích a to z části v jednoduchých hliněných domcích a z části ve zděných budovách, kde už se žije o něco lépe. Na rozdíl od Česka tady vesnice fungují mnohem víc jako komunita, kde má každý nějakou roli a všichni si navzájem pomáhají, oproti Česku nebo Evropě všeobecně, kde plot kolem pozemku může tvořit hranice nějaké bubliny, ze které není nezbytně nutné vystupovat.

2. Kam na Zanzibar, kde se ubytovat

Dejme tomu, že se chci vydat na Zanzibar. Ve které části Zanzibaru bys mi doporučil zarezervovat hotel?
Osobně jsem si velmi oblíbil oblast Paje, což je taková větší vesnice, kde se docela příjemně prolíná lokální způsob života s turistickou infrastrukturou. Jsou tam supermarkety, zdravotní středisko, lékárna a samozřejmě spousta restaurací, kaváren, barů a dalšího vyžití. Jedná se o kiterskou oblast, takže tam panuje taková pohodová “surfařská” atmosféra. Další plus je poloha na jihovýchodě ostrova, takže v Paje tolik neprší a o něco víc tam fouká. Není tam tedy takové vedro a přílivy a odlivy tam současně nejsou tak intenzivní jako v jiných částech ostrova. Líbí se mi, že se tam turismus vyvíjí v moderním pojetí, tedy že se namísto obrovských komplexů jako například v Nungwi, kde už je skutečně přesyceno, staví se zde spíš menší hotely a zajimavější koncepty.

👉 Tip od Likexpats.com: Mrkni na ubytování v resortu s českým personálem, který je v krásné oblasti Pongwe nebo ve vile české majitelky v oblasti Kiwengwa.

👉 Náš tip na další hotely na Zanzibaru:

 • 5 hvězdičkový resort Kiwengwa beach resort na východě ostrova u pláže Kiwengwa
 • 4 hvězdičkový hotel Zanbluu u pláže Kiwengwa na východě Zanzibaru 
 • 5 hvězdičkový hotel Meliá Zanzibar s All Inclusive, který má 5 restaurací, soukromou pláž, posilovnu a tenisové kurty
 • 5 hvězdičkový resort Riu Palace Adults only se soukromou pláží na západě ostrova v Kendwa
 • Luxusní 5 hvězdičkový resort White San Luxury Villas se špičkovou restaurací na jihovýchodě ostrova v Paje

Co Zanzibar a doprava? Bude pro mě jako pro turistu snadné se po ostrově pohybovat?
Rozhodně nejlepší a nejbezpečnější způsob dopravy na ostrově je taxíkem. Ten si můžete pronajmout buď klasicky na konkrétní cestu z bodu A do bodu B, nebo klidně i na celý den, kdy vás řidič vozí a pak na vás vždycky počká. Půjčení auta tady na místě spíše doporučuji zkušenějším cestovatelům – rozhodně ne turistům, kteří například poprvé opustili Evropu. Zaprvé je nutné mít místní přepis řidičáku – evropský ani mezinárodní řidičák tady neplatí. Zadruhé je problémem mizerná kvalita silnic i samotných. V neposlední řadě taky všudypřítomná přítomnost policie, kteří bílého a neznalého řidiče bez povšimnutí skutečně projet nenechají. Vzhledem k těmto aspektům zkrátka se mi jako mnohem lepší varianta jeví upřednostnit dopravu taxi, což je sice o něco málo dražší, ale zase je to bezpečné a hlavně bez starostí.

Život na Zanzibaru místní

3. Zanzibar pláže

Krásných pláží je na ostrově spousta. Která z nich je podle tebe nejhezčí?
Za nejkrásnější se považuje pláž Kendwa na severu, konkrétně její úsek před hotelem Zuri. Jedná se o čistou pláž s jemně hrubším  bílým pískem (proto voda nemá ten mléčný nádech a je skutečně průzračná), ta jako by vypadla z obrázku v katalogu cestovní kanceláře. Tady jen upozorním, že všechny pláže na Zanzibaru jsou veřejné, takže i když s ručníkem zakempíte před tím nejdražším hotelem, nikdo vás vyhodit nesmí.

Opravdovým milovníkům pláží pak ještě doporučuji oblast Ras Nungwi na severovýchodě ostrova. Tam jsou moc hezké pláže, které jsou ovšem z pevniny prakticky nedostupné. V okolních vesnicích vesnicích (jako je zejména Matemwe nebo východní část Nungwi se ovšem dá za rozumné peníze pronajmout loďka i s kapitánem (jak si s oblibou tihle piloti říkají), který vás po těchto krásných plážích a běloskvoucích mělčinách sveze.

Ne každý ví, že na Zanzibaru je velký příliv a odliv. Existují pláže, kde odliv není až tak výrazný?
Výrazné přílivy a odlivy k Zanzibaru prostě a jednoduše patří a mně se tenhle jev vlastně i dost líbí. Na druhou stranu chápu, že někoho, kdo o tom předem neví, to může nemile překvapit. Já osobně bych se místům s dramatickými odlivy nevyhýbal, protože na odhaleném mořském dně je možné vidět spoustu zajímavého: lagunky, chobotnice, mušle nebo lokální podvodní políčka s řasami. Nicméně pokud někdo vyhledává region bez dramatických odlivů, tak ten se nachází na severozápadě mezi vesnicemi Nungwi a Kendwa. Je to asi 4km úsek, kde odliv dosahuje maximálně 20 metrů Oproti tomu na plážích na celém východním pobřeží Zanzibaru dosahují odlivy klidně i 700 m až 1 km. Avšak i zde je vždycky aspoň půl dne voda, někdy dopoledne, někdy odpoledne.

Máš na Zanzibaru nějaké oblíbené místo, o kterém turisté neví? Čím je jedinečné?
Moje srdcovka je hlavní město ostrova Stone Town, které má naprosto jedinečný genius loci. Kromě historické architektury je ve městě spousta roof topů – střešních teras, ze kterých jsou opravdu dechberoucí výhledy a ty já prostě miluju.

Jako tajný tip bych doporučil místo, kterému říkám Nakupenda 2. Jedná se o tzv. sandbank, neboli písečný ostrůvek ležící kousek za známějším sandbankem Nakupenda. Ze Stone Townu se na něj dá během 35–40 minut doplavit lodí a s velkou pravděpodobností tam budete sami.  Přesně tady jsme jeden den fotili holky z Miss Czech Republic v roce 2022.

Terasa Zanzibar Stone Town

4. Co jíst na Zanzibaru

Co by návštěvník Zanzibaru určitě měl ochutnat? Doporučil bys restauraci, kde se dají vyzkoušet místní speciality a jde se dá jíst mezi místními?
Mojí nejoblíbenější restaurací na ostrově je Cape Town Fish Market ve Stone Townu. Jedná se o opravdu krásné a stylové místo – restaurace stojí na sloupech přímo nad vodou a z její terasy je parádní výhled na moře a Prison island. V nabídce mají vše od čerstvých mořských plodů přes řízky až po burgery a sushi. Kromě vynikajícího jídla je tam také skvělá obsluha. Moc rád se vracím i do restaurace Lukmaan, která se nachází rovněž ve Stone Townu. Je to takový zajímavý mix lokální stravy a mezinárodní kuchyně. Co se týká jídla na ulici, jako je to běžné třeba v Asii, tak to cestovatelům moc nedoporučuji. Osobně s tím nemám úplně dobrou zkušenost. Ostřílenější žaludky to asi zvládnou v klidu, nicméně senzitivnější jedinci by mohli mít problémy.

5. Výlety na Zanzibaru, které si nemůžete nechat ujít

Jako český průvodce na Zanzibaru nabízíš našim klientům několik prohlídek a výletů. Který z nich by si rozhodně neměli nechat ujít, aby si odnesli autentický zážitek?
Nejvíc populární je u mě výlet 3v1, kdy ukážu klientům během jednoho dne tři nejzajímavější místa Zanzibaru. Jako první navštívíme farmu koření, kde je možné vidět, jak se koření pěstuje a přesvědčit se tak na vlastní oči, proč se Zanzibaru přezdívá „ostrov koření“. Druhou zastávkou je historické město Stone Town. Prohlídku města a jeho památek pojímám spíš zážitkově, aby to klienty bavilo. Třetím a posledním místem, kam klienty zavedu, je ostrůvek Prison island, kde žije kolonie suchozemských želv obrovských. Výlet pak zakončíme zpátky ve Stone Townu na střešní terase při západu slunce, což má vždycky obrovský úspěch a všichni si to moc užijeme. Provádím výhradně malé skupiny do 10 osob, což mi umožňuje se každému věnovat tak, aby si odnesl nezapomenutelný zážitek, pod co by se, jak pevně věřím, podepsalo všech dva tisíce klientů, kteří mi tu rukami za ty roky prošli.

Český průvodce na Zanzibaru

6. Cestuj bezpečně po Zanzibaru

Bavíme se tady o samých příjemných zážitcích, Ty ale jako člověk žijící na Zanzibaru určitě znáte i jeho stinné stránky. Dokázal bys našim klientům poradit, na co si dát na Zanzibaru pozor?
O tom, že tady není nejlepší nápad si pronajmout a řídit auto, už jsem se zmínil. Dál tady platí to samé, co v jiných afrických, asijských nebo třeba jihoamerických zemích: nenaletět místním, kdyby se z vás pod různými záminkami snažili vylákat peníze. Zkrátka plaťte adekvátní částky za věci nebo služby, které si koupíte a nedávejte nikomu peníze ani věci jen tak. Pokud si objednáte jakoukoliv službu u místního, vždy plaťte až po zdárném skončení této služby. Nechci a ani nemůžu všechny házet do jednoho pytle, ale zdejší nátura je obecně taková, že jakmile už za službu mají zaplaceno předem, už se tolik nesnaží.

Doporučil bys na Zanzibar vycestovat bez cestovky na vlastní pěst?
Rozhodně v tom nevidím nejmenší problém, ovšem spíše v případě, že se jedná o turisty, kteří už mají s cestováním po vlastní ose už nějakou tu zkušenost. Případně je skvělým řešením využít služby Likexpats, kde si můžete zarezervovat výlet se mnou. 🙂 My všem rádi poradíme, pomůžeme a řekneme důležité informace. Myslím, že Likexpats je takový ideální kompromis mezi tradiční cestovkou a výpravou na vlastní pěst a to je přesně styl, který oceňuji a proč s Likexpats už dlouho spolupracuji.

7. Kdy na dovolenou na Zanzibar?

Kdy je nejlepší čas na dovolenou na Zanzibaru, ve kterém ročním období je nejhezčí?
Sezóna na Zanzibaru je velmi dlouhá – trvá celkem 9 měsíců, což je globální unikát. Začíná zhruba ke konci června, tedy po období dešťů, kdy je na místní poměry ještě relativně chladno (kolem 25 °C) a pak už se až do března jen a jen otepluje. Vrcholem sezóny a nejlepším obdobím, kdy navštívit Zanzibar, je prosinec, leden a únor. Během těchto měsíců nejméně prší a zároveň je největší sucho. A naopak bych na Zanzibar kvůli dešťům nejezdil od dubna do začátku června.

Výlety na Zanzibaru s místním českým průvodcem

Tohle všechnou se mnou na Zanzibaru můžeš zažít:
Celodenní výlet 3 v 1
Výlet po jižním pobřeží

Mrkni na seznam všech výletů na Zanzibaru. 

Výlet na Zanzibaru s českým průvodcem

👉 Ty nejlevnější letenky najdeš na Pelikán.cz

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

Mrkni i na ostatní články na našem blogu: Článek o Bali, článek o Tenerife

Líbil se Ti článek? Napiš nám do komentáře! 🙂

Přidej komentář

 1. Zanzibar

  Dobrý deň. Na Zanzibare som bola v r. 2019 bol to neskutočný zážitok. Veľa som toho videla. Krásne pláže teplé more. Vrelo odporúčam každému. Cestovanie bez cestovky má veľa výhod. Hneď ako sa bude dat bezpečné vycestovať sa chcem vrátiť. Jediné mínus sú otravný predajcovia,ale aj to má svoje čaro.

  1. Tom Vlastník záznamu

   Krásný den, děkujeme za komentář! Moc nás těší, že se vám líbilo! :)))

   1. Eva Skrbková

    Dobrý den,
    Bohužel můžu na Zanzibar jenom v sezóně, můžete mi doporučit ubytování na severu ostrova?

    Děkuji

    1. Tom Vlastník záznamu

     Dobrý den, Evo,

     Kdy se na Zanzibar chystáte? Na naší platformě můžete najít český hotel na Zanzibaru a brzy chystáme i ubytování v soukromí na Zanzibaru.

     Obě ubytování jsou ale na východním pobřeží.

     S pozdravem,

     Tomáš.

 2. P Horáčková

  Dobrý den,
  V březnu plánujeme dovolenou na Zanzibaru. Potřebujeme ubytování a chtěli bychom vědět, jaká jsou nejlepší místa k pobytu v daném měsíci na ostrově pro lepšího počasí a přílivu a odlivu.
  Děkuji,

  1. Tom Vlastník záznamu

   Krásný, den, Pavlíno,

   děkujeme za Váš dotaz.

   Veškeré tipy a rady na Zanzibar jsme Vám poslali mailem. 🙂

   S pozdravem,

   Tom.

 3. Jiří Černovský

  V březnu 2021 bychom 65.narozeniny chtěli s manželkou strávit minimálně týden na Zanzibaru.Cestu plánuji individuálně přes Booking,Je možné vás požádat o alespoň jeden den, kdy by jste se nám mohl věnovat a ukázat nám nějakou část Zanzibaru tak,jak ji zná jenom “místní”?

  1. Tom Vlastník záznamu

   Hezký den, Jirko,

   super, skvělé, že se na Zanzibar chystáte! 🙂

   Určitě, na mail Vám pošlu nabídku výletů.

   Zatím s pozdravem,

   Tom.

 4. Věrka

  Dobrý den,
  děkuji za pěkný rozhovor. V únoru se chystáme na Zanzibar s 2 dětmi. Byly by možné nějaké výlety vhodné i pro ně? A nějaké tipy, na co si dát s dětmi pozor?
  Děkuji,
  Věrka

  1. Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Věrko,

   děkujeme za Váš dotaz.

   Odpověď jsme vám poslali mailem.

   Zatím s pozdravem,

   Tom.

 5. Eva Slezáková

  Dobrý den,
  na konci února se chceme vydat na Zanzibar. Protože cestujeme s dětmi, chtěli bychom zjistit aktuální situaci (bezpečnost) a zároveň si u Zdeňka zarezervovat výlety.
  Eva

  1. Tom Vlastník záznamu

   Krásný den, Evo,

   děkujeme za dotaz.

   Odpověď máte na mailu. 🙂

   S pozdravem,

   Tom.

 6. lucie tibitanzlová

  Dobrý den, ráda bych na začátku března navštívila Zanzibar. Je to vhodné pro samotnou ženu, aby jela bez cestovky? Mohl byste mi prosím pomoci se zajištěním výletu, případně ubytování. Můžete se mi prosím ozvat na email. díky moc.

  1. Tom Vlastník záznamu

   Krásný den, Lucie,

   děkujeme za dotaz.

   Napsali jsme Vám mail.

   Zatím s pozdravem,

   Tom.

 7. Michal

  Dobrý den,

  rádi bychom návštěvu Zanzibaru spojili i se Safari. Nejblíže jsem našel Mikumi a představovali bychom si 2 noci s jídlem, cestou a vstupem do parku. Přílet bychom tedy nejspíš plánovali do Dar es Salam. Nevíte na kolik asi takovéto Safari je možné pořídit? Dále bych se zeptal, jaké části Zanzibaru si nemáme nechat ujít. Volili bychom i více míst k přespání, abychom toho stihli co nejvíc.Děkuji za reakci.

  1. Tom Vlastník záznamu

   Krásný den, Michale, děkujeme za dotaz ohledně návštěvy Safari v Tanzánii. Napíšeme vám e-mail s doporučením přímo od našeho místního českého průvodce. S pozdravem, Tom.

 8. Michaela

  Zdravím,

  chystám se na Zanzibar na dva měsíce a rada bych si sehnala ubytování jen na první tři týdny a pak se přesunula někam podle doporučení místních – na nějaká pěkná místa, která třeba přes Airbnb nenajdu. Je to rozumné, nebo myslíte ze pak už budou všechna dobra místa zabrána?

  Děkuji

  1. Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Michaelo,
   děkujeme za odpověď.
   Hodně záleží na tom, v jaký termín se na Zanzibar chystáte, tedy jestli je hlavní sezóna.
   Pokud potřebujete s ubytováním poradit, prosím zašlete nám e-mail.
   Budeme se těšit.
   S pozdravem,
   Tom.

 9. Vladimír Pekník

  Dobrý den,
  máme v plánu se vydat s dvěma dětmi (7+9) teď v prosinci (19.-26.) na východní pobřeží Zanzibaru, Bohužel bychom tentokráte zřejmě využili Čedoku kvůli přímému letu z ČR, ale rádi bychom si pak už sami procestovali ostrov. Jaké jsou, prosím, možnosti se domluvit na spolupráci?
  Děkuji.

  1. Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Vladimíre,

   děkujeme za komentář a dotaz ohledně výletů na Zanzibaru.

   Odpověděli jsme vám rovnou e-mailem.

   S pozdravem, tým Likexpats.com.

 10. Lukáš Friedrich

  Dobrý den,

  letíme 4.1.2022 na zanzibar konkrétně do Kiwengvy. Bohužel tentokrát jsme využili služby čedoku kvůli přímému letu z ČR, ale rádi bychom si pak už sami procestovali ostrov. Jen je moje paní ve 26 týdnu těhotenství, tak jsem se chtěl optat na možnosti se domluvit na spolupráci?

  Děkuji Lukáš F.

  1. Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Lukáši,

   děkujeme za komentář.

   Odpověděli jsme vám mailem. 🙂

   S pozdravem,

   tým Likexpats.com.

 11. Lucie

  Dobrý den,
  plánuji dovolenou na Zanzibaru. Chtěla bych se zeptat na možnost výletu na Safari. Je lepší zařídit výlet na místě nebo raději předem? Je bezpečné absolvovat takový výlet, když bychom byly dvě ženy? Přemýšlím tak o dvoudenním až třídenním výletu.
  Děkuji,
  Lucie

  1. Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Lucie,

   Safari doporučujeme určitě zajednat předem. Rádi vám předáme kontakt.

   S pozdravem, Tomáš z Likexpats

 12. Lucie Jindrová

  Dobrý den,
  mám v plánu vydat se na Zanzibar. Ráda bych to spojila s výletem do Tanzanie a navštívila safari. Můžete případně poradit i s takovým výletem?
  Děkuji a přeji hezký den,
  Lucie

  1. Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Lucie,

   určitě, rádi se Safari poradíme.

   Stačí nám napsat termín Vašeho pobytu na Zanzibaru.

   S pozdravem,

   Tomáš z Likexpats.

 13. Gabriela

  Dobrý den, v druhé polovině června se chystáme na Zanzibar se dvěmi malými dětmi.
  Mohla bych poprosit o doporučení hotelů a výletů pro naši rodinu?
  Je možné shlédnout nabídku Vašich výletu s českým průvodcem?
  Moc děkuji

  1. Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Gabrielo,

   děkuji za komentář.

   Na Zanzibaru máme skvělý hotel s českým personálem: https://www.likexpats.com/sluzba/cesky-hotel-na-zanzibaru/

   Výlety na Zanzibaru s českým průvodcem najdete tady:

   V případě jakéhokoliv dalšího dotazu neváhejte napsat na náš mail! 🙂

   Krásný den,

   Tomáš z Likexpats.

 14. Lenka Smejkalová

  Dobrý den, na konci června letíme s manželem na Zanzibar na dovolenou.Kvůli přímému letu máme vyřízený pobyt přes Čedok. Ubytování jsme si objednali v resortu Veraclub u pláže Nungwii. Je možné si u vás objednat nějaké výlety? Moc děkujeme za odpověď.

  1. Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Lenko,

   děkujeme za komentář.

   Prosím napište nám na mail, o jaké výlety byste měli zájem a rádi vám je zprostředkujeme.

   Těšíme se! 🙂

   S pozdravem,

   Tomáš z Likexpats.