Rozhovor s místním průvodcem Zdeňkem o životě na Zanzibaru…Zdeněk žije na Zanzibaru, kde působí jako průvodce. 

V rozhovoru nám prozradil, jak se na africký ostrov dostal a jak se v Africe žije. Také tam najdete super tipy na jedinečná místa, o kterých ví pouze místní a s cestovní kanceláří byste se na ně nepodívali.
Výlety se Zdeňkem si můžete zarezervovat přes Likexpats

Tipy na dovolená na Zanzibaru – rozhovor s místním průvodcem

Zdeňku, žijete a pracujete na Zanzibaru, exotickém ostrově na východě Afriky. Co Vás přivedlo právě sem?

Na začátku jsme se přesunuli do Tanzánie s celou rodinou kvůli podnikání. Po nějaké době jsem začal dělat překladatele pro klienty, kteří si mě objednávali na safari v Tanzánii. Poté přišla nabídka přemístit se jako překladatel na Zanzibar. Hned jak jsem na ostrov přijel, naprosto si mě získal a netrvalo mi dlouho, abych se rozhodl usadit se právě tady. Přímo jako průvodce jsem začal pracovat vlastně náhodou. Velmi mě zaujala spousta nádherných míst, které Zanzibar nabízí a zároveň zanzibarská historie. Začal jsem o ní vyprávět spoustě dalším lidem, a to že bych si tím mohl začít vydělávat přišlo vlastně samo od sebe.

Čím je podle Vás tento ostrov výjimečný?

Především je naprosto odlišný od jakýchkoliv kultur, s kterými jsem se dříve setkal. Věci jako například to, že místní dokáží postavit přímo vedle mešity křesťanský kostel se zkrátka moc často nevidí. Samozřejmě jsou pro mě taky velice výjimečné nádherné pláže s azurovým mořem. Většina místních, kteří tady žijí déle by se mnou nejspíš nesouhlasilo, protože zážitek z dlouhých pláží kazí místní prodavači, kteří se s vámi neustále snaží komunikovat a něco vám prodat, a nedají vám tak prostor k odpočinku. Pokud zde ale žijete delší dobu, objevíte spousty míst, na kterých na nikoho nenarazíte spousty kilometrů.

Pláž na Zanzibaru

Máte na Zanzibaru nějaké oblíbené místo, o kterém turisté neví a Vy byste jim ho rád ukázal? Čím je jedinečné?

Mě osobně velmi zaujala místní “herna”, kam chodí malé děti hrát videohry na televizích. To je podle mě místo, kam se běžný turista nedostane a rozhodně stojí za návštěvu a zážitek.

Co by návštěvník Zanzibaru určitě měl ochutnat? Doporučil byste restauraci, kde se dají ochutnat místní speciality a třeba také jíst mezi místními?

Za mě je naprostá nutnost ochutnat místní speciality na náměstí Forodhani, což je náměstí v historické části Zanzibar city, která se jmenuje Stone Town. Trhy se otevírají každý den se západem slunce okolo 6. hodiny večer. Moje nejoblíbenější místní specialita je zanzibarská polévka Urojo. Rád bych vám popsal, jak se připravuje, ale bohužel i mně je většina přísad neznámá.

Prohlídka stone town na Zanzibaru

Proč jste se rozhodl spolupracovat s likexpats.com a co Vám tato spolupráce přináší?

Přišlo mi to jako výborná příležitost. Způsob, jakým Likexpats nabízí zážitky svým klientům, mi připadají velice zajímavé. Zkrátka jim nejsou zákazníci lhostejní a zakládají si hlavně na jejich spokojenosti. A to se mi moc líbí.

Jako český průvodce na Zanzibaru nabízíte našim klientům několik prohlídek a výletů.
Který z nich by si rozhodně neměli nechat ujít, aby si odnesli autentický zážitek?

Všechny výlety na Zanzibaru jsou velice zajímavé, a hlavně zcela odlišné jeden od druhého. To je důvod, proč je velice těžké říct, který z nich je ten nejlepší. Zkrátka neměli by si nechat ujít žádný. 🙂 Výlety se mnou najdete na konci tohoto rozhovoru.

Místní vesničané na Zanzibaru

Bavíme se tady o samých příjemných zážitcích, Vy ale jako člověk žijící na Zanzibaru určitě znáte i jeho stinné stránky.
Dokázal byste našim klientům poradit, čeho se na Zanzibaru vyvarovat a na co si dát pozor?

Přestože jsou obyvatelé Zanzibaru velmi přátelští, je to stále Afrika a poměrně chudá země. Většina z místních musí tvrdě pracovat celý měsíc, aby nakonec dostali v přepočtu 2000 Kč. Pokud chcete předejít věcem jako okradení a kapsářství doporučuji sebou nikde nenosit velkou hotovost, a hlavně ji nikde neukazovat. Zároveň nechodit po setmění na místa, kde se nikdo kromě vás nevyskytuje.

Proč si myslíte, že je zajímavější zažít Zanzibar s Vámi jako průvodcem než přijet s běžnou cestovní kanceláří?

Myslím, že mojí velkou výhodou je to, že tady jako Evropan žiju, tudíž znám spoustu míst, kam je zajímavé se podívat, ale zároveň místa, kterým je lepší se vyhnout. Další velkou výhodou je samozřejmě jazyk. I pokud ovládáte cizí jazyk na výborné úrovni, stále je to překážkou. Tu se mnou, jakožto s Čechem mít nebudete. Zároveň dokážu přizpůsobit a naplánovat program tak, aby vyhovoval vám. To většina cestovních kanceláří nedělá.

Nejlepší čas na dovolenou na Zanzibaru

Kdy je nejlepší čas na dovolenou na Zanzibaru, ve kterém ročním období je nejhezčí?

Kromě května, kdy je tady největší období dešťů a dokáže pršet proudem i týden v kuse, bych snad mohl doporučit všechny ostatní měsíce.

 

Mrkněte na výlety, které se mnou můžete na Zanzibaru zažít:

Výlety na Zanzibaru s místním průvodcem

Plavání s mořskými želvami
Výlet do pralesa Jozani
Šnorchlování u ostrova Mnemba
Prohlídka historického centra Stone Town


Na pláži s místními na Zanzibaru

Krmení želvy na Zanzibaru

Místni na Zanzibaru

Líbil se Ti článek? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Přidej komentář

 1. Profilový obrázek
  Zanzibar

  Dobrý deň. Na Zanzibare som bola v r. 2019 bol to neskutočný zážitok. Veľa som toho videla. Krásne pláže teplé more. Vrelo odporúčam každému. Cestovanie bez cestovky má veľa výhod. Hneď ako sa bude dat bezpečné vycestovať sa chcem vrátiť. Jediné mínus sú otravný predajcovia,ale aj to má svoje čaro.

  1. Tom
   Tom Vlastník záznamu

   Krásný den, děkujeme za komentář! Moc nás těší, že se vám líbilo! :)))