Rozhovor s místním průvodcem Zdeňkem o životě na Zanzibaru…Zdeněk žije na Zanzibaru, kde působí jako průvodce. 

V rozhovoru nám prozradil, jak se na africký ostrov dostal a jak se v Africe žije. Také tam najdete super tipy na jedinečná místa, o kterých ví pouze místní a s cestovní kanceláří byste se na ně nepodívali.
Výlety se Zdeňkem si můžete zarezervovat přes Likexpats

Dovolená na Zanzibaru tipy – rozhovor s místním průvodcem

1. Život na Zanzibaru

Zdeňku, žijete a pracujete na Zanzibaru, exotickém ostrově na východě Afriky. Co Vás přivedlo právě sem?

Na začátku jsme se přesunuli do Tanzánie s celou rodinou kvůli podnikání. Po nějaké době jsem začal dělat překladatele pro klienty, kteří si mě objednávali na safari v Tanzánii. Poté přišla nabídka přemístit se jako překladatel na Zanzibar. Hned jak jsem na ostrov přijel, naprosto si mě získal a netrvalo mi dlouho, abych se rozhodl usadit se právě tady. Přímo jako průvodce jsem začal pracovat vlastně náhodou. Velmi mě zaujala spousta nádherných míst, které Zanzibar nabízí a zároveň zanzibarská historie. Začal jsem o ní vyprávět spoustě dalším lidem, a to že bych si tím mohl začít vydělávat přišlo vlastně samo od sebe.

Čím je podle Vás tento ostrov výjimečný?

Především je naprosto odlišný od jakýchkoliv kultur, s kterými jsem se dříve setkal. Věci jako například to, že místní dokáží postavit přímo vedle mešity křesťanský kostel se zkrátka moc často nevidí. Samozřejmě jsou pro mě taky velice výjimečné nádherné pláže s azurovým mořem. Většina místních, kteří tady žijí déle by se mnou nejspíš nesouhlasilo, protože zážitek z dlouhých pláží kazí místní prodavači, kteří se s vámi neustále snaží komunikovat a něco vám prodat, a nedají vám tak prostor k odpočinku. Pokud zde ale žijete delší dobu, objevíte spousty míst, na kterých na nikoho nenarazíte spousty kilometrů.

Pláž na Zanzibaru

Máte na Zanzibaru nějaké oblíbené místo, o kterém turisté neví? Čím je jedinečné?

Mě osobně velmi zaujala místní “herna”, kam chodí malé děti hrát videohry na televizích. To je podle mě místo, kam se běžný turista nedostane a rozhodně stojí za návštěvu a zážitek.

2. Co jíst na Zanzibaru

Co by návštěvník Zanzibaru určitě měl ochutnat? Doporučil byste restauraci, kde se dají ochutnat místní speciality a třeba také jíst mezi místními?

Za mě je naprostá nutnost ochutnat místní speciality na náměstí Forodhani, což je náměstí v historické části Zanzibar city, která se jmenuje Stone Town. Trhy se otevírají každý den se západem slunce okolo 6. hodiny večer. Moje nejoblíbenější místní specialita je zanzibarská polévka Urojo. Rád bych vám popsal, jak se připravuje, ale bohužel i mně je většina přísad neznámá.

Prohlídka stone town na Zanzibaru

3. Výlety na Zanzibaru, které si nemůžete nechat ujít

Proč jsi se rozhodl spolupracovat s Likexpats.com?

Přišlo mi to jako výborná příležitost. Způsob, jakým Likexpats nabízí zážitky svým klientům, mi připadají velice zajímavé. Zkrátka jim nejsou zákazníci lhostejní a zakládají si hlavně na jejich spokojenosti. A to se mi moc líbí.

Jako český průvodce na Zanzibaru nabízíte našim klientům několik prohlídek a výletů.
Který z nich by si rozhodně neměli nechat ujít, aby si odnesli autentický zážitek?

Všechny výlety na Zanzibaru jsou velice zajímavé, a hlavně zcela odlišné jeden od druhého. To je důvod, proč je velice těžké říct, který z nich je ten nejlepší. Zkrátka neměli by si nechat ujít žádný. 🙂 Výlety se mnou najdete na konci tohoto rozhovoru.

Místní vesničané na Zanzibaru

4. Cestuj bezpečně po Zanzibaru

Bavíme se tady o samých příjemných zážitcích, Vy ale jako člověk žijící na Zanzibaru určitě znáte i jeho stinné stránky.
Dokázal byste našim klientům poradit, čeho se na Zanzibaru vyvarovat a na co si dát pozor?

Přestože jsou obyvatelé Zanzibaru velmi přátelští, je to stále Afrika a poměrně chudá země. Většina z místních musí tvrdě pracovat celý měsíc, aby nakonec dostali v přepočtu 2000 Kč. Pokud chcete předejít věcem jako okradení a kapsářství doporučuji sebou nikde nenosit velkou hotovost, a hlavně ji nikde neukazovat. Zároveň nechodit po setmění na místa, kde se nikdo kromě vás nevyskytuje.

Proč si myslíte, že je zajímavější zažít Zanzibar s Vámi jako průvodcem než přijet s běžnou cestovní kanceláří?

Myslím, že mojí velkou výhodou je to, že tady jako Evropan žiju, tudíž znám spoustu míst, kam je zajímavé se podívat, ale zároveň místa, kterým je lepší se vyhnout. Další velkou výhodou je samozřejmě jazyk. I pokud ovládáte cizí jazyk na výborné úrovni, stále je to překážkou. Tu se mnou, jakožto s Čechem mít nebudete. Zároveň dokážu přizpůsobit a naplánovat program tak, aby vyhovoval vám. To většina cestovních kanceláří nedělá.

5. Kdy na dovolenou na Zanzibar?

Kdy je nejlepší čas na dovolenou na Zanzibaru, ve kterém ročním období je nejhezčí?

Kromě května, kdy je tady největší období dešťů a dokáže pršet proudem i týden v kuse, bych snad mohl doporučit všechny ostatní měsíce.

Mrkněte na výlety, které se mnou můžete na Zanzibaru zažít:

Výlety na Zanzibaru s místním průvodcem

Plavání s mořskými želvami
Výlet do pralesa Jozani
Šnorchlování u ostrova Mnemba
Prohlídka historického centra Stone Town


Na pláži s místními na Zanzibaru

Krmení želvy na Zanzibaru

Místni na Zanzibaru

Líbil se Ti článek? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Přidej komentář

 1. Profilový obrázek
  Zanzibar

  Dobrý deň. Na Zanzibare som bola v r. 2019 bol to neskutočný zážitok. Veľa som toho videla. Krásne pláže teplé more. Vrelo odporúčam každému. Cestovanie bez cestovky má veľa výhod. Hneď ako sa bude dat bezpečné vycestovať sa chcem vrátiť. Jediné mínus sú otravný predajcovia,ale aj to má svoje čaro.

  1. Tom
   Tom Vlastník záznamu

   Krásný den, děkujeme za komentář! Moc nás těší, že se vám líbilo! :)))

 2. Profilový obrázek
  P Horáčková

  Dobrý den,
  V březnu plánujeme dovolenou na Zanzibaru. Potřebujeme ubytování a chtěli bychom vědět, jaká jsou nejlepší místa k pobytu v daném měsíci na ostrově pro lepšího počasí a přílivu a odlivu.
  Děkuji,

  1. Tom
   Tom Vlastník záznamu

   Krásný, den, Pavlíno,

   děkujeme za Váš dotaz.

   Veškeré tipy a rady na Zanzibar jsme Vám poslali mailem. 🙂

   S pozdravem,

   Tom.

 3. Profilový obrázek
  Jiří Černovský

  V březnu 2021 bychom 65.narozeniny chtěli s manželkou strávit minimálně týden na Zanzibaru.Cestu plánuji individuálně přes Booking,Je možné vás požádat o alespoň jeden den, kdy by jste se nám mohl věnovat a ukázat nám nějakou část Zanzibaru tak,jak ji zná jenom “místní”?

  1. Tom
   Tom Vlastník záznamu

   Hezký den, Jirko,

   super, skvělé, že se na Zanzibar chystáte! 🙂

   Určitě, na mail Vám pošlu nabídku výletů.

   Zatím s pozdravem,

   Tom.

 4. Profilový obrázek
  Věrka

  Dobrý den,
  děkuji za pěkný rozhovor. V únoru se chystáme na Zanzibar s 2 dětmi. Byly by možné nějaké výlety vhodné i pro ně? A nějaké tipy, na co si dát s dětmi pozor?
  Děkuji,
  Věrka

  1. Tom
   Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Věrko,

   děkujeme za Váš dotaz.

   Odpověď jsme vám poslali mailem.

   Zatím s pozdravem,

   Tom.

 5. Profilový obrázek
  Eva Slezáková

  Dobrý den,
  na konci února se chceme vydat na Zanzibar. Protože cestujeme s dětmi, chtěli bychom zjistit aktuální situaci (bezpečnost) a zároveň si u Zdeňka zarezervovat výlety.
  Eva

  1. Tom
   Tom Vlastník záznamu

   Krásný den, Evo,

   děkujeme za dotaz.

   Odpověď máte na mailu. 🙂

   S pozdravem,

   Tom.

 6. Profilový obrázek
  lucie tibitanzlová

  Dobrý den, ráda bych na začátku března navštívila Zanzibar. Je to vhodné pro samotnou ženu, aby jela bez cestovky? Mohl byste mi prosím pomoci se zajištěním výletu, případně ubytování. Můžete se mi prosím ozvat na email. díky moc.

  1. Tom
   Tom Vlastník záznamu

   Krásný den, Lucie,

   děkujeme za dotaz.

   Napsali jsme Vám mail.

   Zatím s pozdravem,

   Tom.

 7. Profilový obrázek
  Michal

  Dobrý den,

  rádi bychom návštěvu Zanzibaru spojili i se Safari. Nejblíže jsem našel Mikumi a představovali bychom si 2 noci s jídlem, cestou a vstupem do parku. Přílet bychom tedy nejspíš plánovali do Dar es Salam. Nevíte na kolik asi takovéto Safari je možné pořídit? Dále bych se zeptal, jaké části Zanzibaru si nemáme nechat ujít. Volili bychom i více míst k přespání, abychom toho stihli co nejvíc.Děkuji za reakci.

  1. Tom
   Tom Vlastník záznamu

   Krásný den, Michale, děkujeme za dotaz ohledně návštěvy Safari v Tanzánii. Napíšeme vám e-mail s doporučením přímo od našeho místního českého průvodce. S pozdravem, Tom.