Tipy a rady od místní české průvodkyně v Dubaji a jak se tam žije?

Rozhovor s místní českou průvodkyní Emou, o životě v Dubaji a o tom, co byste před cestou do Dubaje měli vědět + tipy na to, co vidět a zažít.

Ema žije v Dubaji, kde působí jako průvodce a já jsem se jí během našeho rozhovoru zeptal na všechno, co by vás před cestou do Dubaje mohlo zajímat, ale i na to, co ji na životě v Dubaji překvapilo a jak se tam žije. V článku také najdete super tipy na cestování do Dubaje, jedinečná místa, a neturistické pláže.

Chceš zažít Dubaj jinak? Poznej ji s naší českou průvodkyní Emou, která tam už 10 let žije. Ema připravila nabídku jedinečných a autentických výletů, jak po Dubaji, tak i po okolí. Výlety s Emou si můžeš zarezervovat přes naši platformu Likexpats

Nechce se Ti číst? Sjeď na konec článku a mrkni na tento rozhovor ve formě videa 🙂

Dovolená v Dubaji bez cestovky – Tipy a rady od místní české průvodkyně, rozhovor

1. Jaký je život v Dubaji?

Emo ty v Dubaji žiješ už přes 10 let. Co bylo tím impulzem přestěhovat se do Dubaje? 

V mém případě byla impulzem pracovní nabídka mého muže, ale zároveň můžu říct, že i moje “toulavé boty”. Vzpomínám si na moment, kdy přišla pracovní nabídka a toužila jsem poznat tu neznámou a tolik diskutovanou muslimskou kulturu a společnost, která se neskutečně rychle rozvíjí.

A proč zrovna Dubaj a ne třeba Abú Dhabí?

Pracovní nabídka přišla z Dubaje, protože je to centrum veškerého dění. Dubaj je jedno z nejkosmopolitnějších měst na světě. Když ji porovnám například s Abú Dhabí, tak bych o Dubaji řekla, že je to taková teenagerka, Abú Dhabí je taková zralejší dáma a je usedlejší. V Dubaji je živo a je to tady jedno velké překvapení.

Burj Al Arab v Dubaji

2. Kultura v Dubaji

Dubaj má hodně z nás spojený se světovými NEJ. Ať už je to umělý ostrov ve tvaru palmy nebo nejvyšší budova světa. Co se vybaví Tobě, když se řekne Dubaj?

Samozřejmě tato nej a ikonické stavby nejde opomoneout, ale pro mě je Dubaj neskutečný mix národů, ras, kultur a jak už jsem zmínila, za mě je to nejkosmopolitnější město na světě. Když tady pozveš domů malou společnost na večeři, můžeš si být vždycky jistý tím, že kolem stolu budou sedět minimálně 3 národy světa. Tohle mě na Dubaji naprosto fascinuje. Líbí se mi tady to, že se obyvatelé Dubaje respektují a tolerují. 70% obyvatel Dubaje jsou cizinci nebo přistěhovalci, ale respekt a tolerance je tady cítit na obou stranách, jak od místních Emirátčanů, tak od nás, přistěhovalců. Panuje tady naprostý klid a pořádek. Žije se tady neskutečně pohodlně.

Místní Emirátčané v Dubaji

3. Dubaj doprava

Co tě na Dubaji překvapilo úplně nejvíc? Ať už příjemně či nepříjemně? 

To první, co mě na Dubaji překvapilo je rozlehlost města. Dubaj je vybudovaný v americkém stylu, takže pěšky nikam nedojdeš a všude musíš autem. Ze střední Evropy jsme zvyklí, že se města dají projít pěšky nebo všude jezdí veřejná doprava. Dubaj se pěšky fakt projet nedá, je tady potřeba buď auto nebo taxík. Sice tady máme metro, ale jezdí jen do určitých částí Dubaje, metrem se nedostaneš například na pláž.

Co mě tady překvapilo příjemně, je nápomocnost místních Emirátčanů. Dá se říct, že to v sobě mají zakódované z dřívějška, protože ještě před pár desítky lety Emirátčané žili v poušti a kolikrát neměli ani pitnou vodu.

Dubaj je poměrně mladé město a velký boom zaznamenalo až nedávno. Co tady bylo předtím?

Před 50 lety tady byla poušť. Je hodně zajimavé, když se setkáš s někým z Emirátů, komu je třeba 55 let a ten si pamatuje, jaký byl život v poušti, protože se tam narodil, pak se přestěhoval k zálivu a potom město postupně rostlo. Tekže jeden takový 50 letý člověk toho za svůj život prožil neskutečně hodně.

4. Dubaj bez cestovky, zajímavosti

Když se bavíme o poušti, v Dubaji jsou časté písečné bouře. Jak to během takové písečné bouře vypadá? 

Já vždycky svým klientům říkám, že jim přeji, aby zažili písečnou bouři, protože to k této zemi naprosto patří. Písečná bouře se chová jako normální bouřka, takže se zatáhne, těšíš se, že začne pršet a pak místo deště přijde vlna písku a prachu. Písečná bouře se přežene asi za 30 minut, ale prach ve vzduchu zůstane i dva dny, takže sice přeji klientům písečnou bouři zažít, ale nejlépe až před odletem z Dubaje. 🙂 Místo sněhových závějí tady máme písečné závěje.

Slyšel jsem, že v Dubaji nemusíte zamykat auta, je to pravda? 🙂

Je to tak, Dubaj je jedno z nejbezpečnějších měst na světě. Třeba naše rodina ty auta opravdu nezamyká a nezamykáme ani dům.

Co vidět a navštívit v Dubaji očima místního Čecha

5. Počasí Dubaj. Kdy na dovolenou do Dubaje?

Emo, pojďme na otázku cestování do Dubaje. Kdy je podle tebe nejlepší do Dubaje vycestovat? 

Za mě bych určitě doporučila cestování do Dubaje na začátku roku v únoru, březnu, dubnu nebo pak na podzim, v říjnu, listopadu nebo prosinci. Teplota se pohybuje kolem 30 stupňů a moře začíná znovu být teplé. Leden a únor je lehce studenější, ale jsou to ideální měsíce k výletům a sportu. V Dubaji se dá jezdit na kole, hrát golf nebo třeba tenis a pokud si budete chtít zalyžovat, není problém, máme tady lyžařské centrum přímo v nákupáku.

Co nedoporučuji, je cesta do Dubaje od června do září, to je tady hodně velké horko, teplota vystoupá až na 40 stupňů a navíc je tady vysoká vlhkost, takže pocitově je teplota ještě vyšší.

Mešita v Dubaji, cestování do Dubaje

6. Dubaj dovolená koronavirus

A jaká je momentálně situace s cestováním do Dubaje kvůli koronaviru?  Můžu teď vůbec do Dubaje cestovat?

Jasně, v Dubaji je teď situace stabilní a cestovat se sem může. Momentálně fungují lety z Prahy i Vídně a létají několikrát týdně. Před nástupem do letadla je třeba mít negativní PCR test a po příletu do Dubaje vám udělají další PCR test zcela zdarma.

Před odletem do ČR si musíte udělat PCR test. V Dubaji máte hned několik možností, kde ho provést. Tou první je zajít do nekterého z nákupních center jako např. Dubai mall nebo Emirates mall, kde si test můžete udělat za 150 AED, tedy cca 900 Kč. Další možností je test v jedné z nemocnic, např. Americká nemocnice v Dubaji. Nejpohodlnější je ale zeptat se přímo na recepci hotelu, zda mají kontakt na doktora, který přijede na hotel a test PCR vám provede za malý příplatek. Tato služba většinou stojí kolem 250 AED tedy cca 1500 Kč. Nezapomeňte, že si test musíte znovu udělat po 5 dnech od příletu do ČR.

7. Dubaj opatření

A jak je to po příletu? Jaká jsou v Dubaji opatření?

Všechny atrakce a restaurace jsou teď otevřené. Roušku je povinné nosit všude kromě venkovních sportů. Dodržují se rozestupy, takže restaurace fungují s omezenou kapacitou. Ale jinak všechno funguje, Emirátčané to mají všechno pod kontrolou a hodně dbají a propagují zdravý a klidný způsob života. Pozitivní je, že na památky nejsou téměř žádné fronty.

8. Tipy na ubytování v Dubaji

A co ubytování v Dubaji? V jaké části Dubaje doporučuješ ubytování zarezervovat?

Co se týká oblasti v Dubaji, tak každému rozhodně doporučuji najít ubytování přímo v Marina Dubai. Marina Dubai je úžasná moderná čtvrť v Dubaji, kde najdete úplně všechno, nádhernou pláž, restaurace, obchody a aktivity. Navíc je tam spousta pěších zón, takže si to tam můžete krásně projít. Dubaj si tady zažijete takovou jaká je, pulzující, aktivní, čistou, nabízející atd. Tato čtvrť je plná mrakodrapů a strávit tam pár nocí je opravdu jedinečný zážitek.

Nabídka ubytování v Dubaji je opravdu skvělá a je známá pro své luxusní hotely, najdete tady ale i spoustu ubytování v soukromí.

Kde se ubytovat v Dubaji?

Chystáš se do Dubaje a říkáš si, kde se ubytovat?

Tady ti necháme pár tipů na ubytování:

Levnější varianty:

Dubajské mrakodrapy

9. Nejlepší pláže Dubaje podle místního Čecha

Emo, ty jako průvodce v Dubaji určitě znáš ty nejlepší pláže. Dala bys nám nějaký lokální tip? 

V Dubaji máme dva druhy pláží, uměle vybudované a přírodní pláže. Uměle vybudované pláže jsou většinou soukromé a jsou součástí resortů. Z těch známých uměle vybudovaných pláží je to např. pláž JBR, která je ale veřejná. Je hodně aktivní a občas tam bývá i hodně lidí.

Určitě doporučuji navštívit pláž Kite beach. Je to téměř 9 kilometrová pláž a je přírodní, má úžasnou promenádu pro běžce, cyklisty nebo sportovce obecně. Této pláži tady v Dubaji často říkáme “pláž pro residenty”, protože na ní jen málokdy najdete turisty, chodí sem především místní. V určitých místech budete na této pláži úplně sami.

Pak tady máme takovou “funky” pláž, která je nově vybudovaná a najdete tam různé restaurace, sportoviště a další zábavu. Jmenuje se La Mer.

Další pláž kterou bych doporučila navštívit je pláž Al Mamzar, ta je placená. Všechny veřejné pláže jsou v Dubaji extrémně čisté a mají veškerou vybavenost včetně toalet.

Voda v Arabském moři je celoročně hezky teplá.

Písečná pláž v Dubaji, cestování do Dubaje

10. Dubaj s dětmi

Jsou pláže v Dubaji vhodné i pro rodiny s dětmi? 

Já o Dubaji říkám, že je to ráj pro děti, protože arabská společnost děti miluje. Celkově je v Dubaji všechno dětem přizpůsobeno a to samé platí i o plážích, vstup do moře je na každé pláži pozvolný a písku je všude hodně, takže se tady dětem bude fakt líbit. 🙂

Samozřejmě se ale i v Dubaji najdou pláže, které jsou pouze pro dospělé. V Dubaji si prostě každý příjde na to své.

11. Co vidět v Dubaji?

Do Dubaje samozřejmě hodně turistů letá za mořem. Co by si ale podle Tebe neměl žádný turista v Dubaji nechat ujít? 

Každý turista rozhodně musí vidět všechny ikonické stavby, to je jednoduše TOP a přestože jsou to turistická místa, musíte je zažít. Já každýmu z klientů nabízím a radím, aby se podívali i za město, do pouště, protože tam zažijete lokální styl života neovlivněný městem.

Přestože je Dubaj  dost turistické město, těch neturistických míst je tady v Dubaji spousta a já moc ráda moje klienty během mých výletů na tyto místa beru. Jedním takovým neturistickým místem je například industriální čtvrť Dubaje, která je plná galerií, pražíren, různých výroben, ale i fabrik. Je to velmi zajimavá, ale také často opomíjená část Dubaje. O čem spousta turistů neví, je to, že Dubaj je plný sportovišť, běhá se tady maraton, jsou tady úžasné cyklostezky nebo tenisové kurty. Takovou třešničkou na dortu při výletech se mnou je například návštěva školy v Dubaji, kam chodí mé děti.

Cestování do Dubaje, staré město a nové město

12. Dubaj bezpečnost, na co si dát pozor při cestování do Dubaje?

Je něco, na co bychom si měli dát pozor při návštěvě Dubaje? Je Dubaj bezpečná?

Rozhodně, v Dubaji nikomu nic nehrozí. Panuje tady naprostý pořádek a klid. Emirátčané jsou mírumilovní a dbá se tady hodně na bezpečnost. Emirátčanům jde hodně o jméno Dubaje a nechtějí si jméno Dubaje pošpinit. Když vás Emirátčan potká na ulici, hned se vás zeptá, zda vám něco nechybí. Stálě se ujišťují, že je vám tady příjemně a dobře. Není se čeho bát! 🙂

13. Český průvodce Dubaj

Emo nakonec ještě připomeneme, že si s Tebou přes platformu Likexpats může každý zarezervovat výlet, který doslova ušiješ na míru. 

Ano, je to tak, přes Likexpats jako průvodce v Dubaji nabízím zatím 3 výlety, ale každý z nich rád přizůsobím vaším přáním podle toho, co máte rádi. Většinou s klientama jezdím na celodenní výlety a můžete počítat s veškerým servisem, samozřejmě vás také vyzvednu na hotelu. Výlety se mnou jsou pohodové a plné autentických zážitků. Během výletu kávičkujeme, zažíváme, povídáme si o životě, kultuře, místních a nakonec vás zase nechám na hotelu. Je to servis od dveří ke dveřím.

Vybrat si můžete z mých 4 výletů na Likexpats nebo vám výlet ráda ušiju na míru.

Celodenní prohlídka Dubaje 
Výlet z Dubaje do Abú Dhabí
Celodenní výlet z Dubaje do městečka Al Ain
Emirátskou přírodou.

👉 Mrkni na seznam všech výletů v Dubaji 

Výhodné letenky do Dubaje již od 7 999 Kč najdete například přes portál Pelikán.cz.

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

Zajímají tě tipy z ostatních exotických destinací?  Mrkni rozhovor s Čechy žijícími na Koh Samui v Thajsku a článek s tipy na Dovolenou v Yucatánu, v Mexiku

Dubaj průvodce Ema, video z rozhovoru:

Líbil se Ti článek “Místní průvodce v Dubaji” ? Dej o něm vědět ostatním a napiš nám do komentáře! 🙂

Přidej komentář