DOVOLENÁ NA KOH SAMUI BEZ CESTOVKY

Rozhovor s Kubou a Bárou – O životě na Koh Samui

Češi Bára a Kuba žijí na ostrově Koh Samui v Thajsku, kde nabízí ubytování. V rozhovoru se dozvíte, co je na Koh Samui přivedlo, co je na životě tam překvapilo a řeknou vám také tipy na ta nejkrásnější místa podle místních. 

Nechce se Ti číst? Sjeď na konec článku a mrkni na tento rozhovor ve formě videa 🙂

Kuba a Bára

Proč Koh Samui?

1. Co pro vás bylo impulsem se na Koh Samui přestěhovat?

Kuba: Tady v Thajsku nebo přímo i na Koh Samui se říká takové pořekadlo, které zní: “Be bitten by the Thailand bug”. Znamená to, že když sem člověk poprvé přicestuje, tak ho štípne komár, který ho nakazí láskou k Thajsku. A od toho momentu člověk touží se do Thajska neustále vracet. Každý, kdo tady už byl, tak mi určitě dá za pravdu. Pro mě ten impuls byl zkrátka takový, že jsem se nakazil a pak už nezbyla jiná cesta, než udělat cokoliv, abychom v Thajsku mohli žít. 

Bára: Já myslím, že to, o čem jsi teď mluvil, platí hlavně pro ostrov Koh Samui. Pro mě to tady má úplně jiné kouzlo, než celý zbytek Thajska. 

2. Proč jste si vybrali zrovna Koh Samui a ne jiný ostrov nebo zemi?

K: Koh Samui bylo jedno z vůbec prvních míst, která jsme v Thajsku navštívili a byla to taková láska na první pohled. Zároveň jsme při cestování do jiných lokalit zjistili, že Koh Samui je jedno z nejlepších míst pro dlouhodobé žití. Na jednu stranu je to tady typické Thajsko, ovšem na druhou stranu to tady funguje trošku víc evropsky než v jiných částech země. Další výhoda je, že pokud tady chce člověk pracovat, tak tady je spousta pracovních příležitostí.

Lamai_Beach_Koh_Samui
Lamai Beach na ostrově Koh Samui

3. Co se vám vybaví, když se řekne Koh Samui?

B: Pro mě je to domov. Rozhodli jsme se s Kubou, že si tady ten náš domov pořádně vybavíme. A vážně to funguje, protože vždycky, když z ostrova na týden nebo na dva odjedeme, tak se potom nemůžeme dočkat, až se vrátíme zpátky.

K: Mě se vybaví neuvěřitelná pestrost a množství unikátů. To je zásadní pro všechny návštěvníky a cestovatele, protože tady na Koh Samui najdou opravdu všechno! Máme tady města s centry plnými služeb obchodů, krásnou přírodu, spoustu vodopádů a samozřejmě nádherné moře se spoustou ostrůvků. Každý turista si tady najde to svoje: kdo chce rybařit, tak rybaří. Koho zajímají meditace, tak může meditovat v džungli. Kdo touží po dovolené v luxusním resortu, tak si ji tady užije.

V téhle rozmanitosti je Koh Samui výjimečný. Jiné ostrovy jako například Koh Lanta, kterou mám taky rád, jsou v tomhle směru odlišné. Na Koh Lantu lidi míří, protože si tam chtějí odpočinout nebo si zašnorchlovat. To je ale tak všechno, co tam mohou zažít. Nic moc jiného se tam už dělat nedá. Kouzlo Koh Samui je oproti tomu v tom, že tady může člověk chodit na párty, ležet na pláži, meditovat v chrámu s mnichy a spoustu dalšího.

Ubytovani_na_plazi_Koh_Samui_Thajsko
Ubytování na Koh Samui přímo na pláži

4. Co vás na Koh Samui překvapilo?

B: Mě nejvíc překvapilo, že ačkoliv se jedná o poměrně velký ostrov, tak se tady člověk necítí anonymně.

K: Přesně tak. Tenhle velký ostrov je pořád taková vesnice. A to přestože tady včetně turistů a cizinců žije nějakých 200–300 tisíc lidí, což je můj odhad, protože to v praxi nikdo neví. Místních je tu z toho tak 60 tisíc a je pro ně naprosto přirozené zajímat se o druhé, takže tady nemám pocit anonymity. Naopak je tady zájem o druhé opravdu enormní, což je někdy až otravné, protože neustále někomu odpovídám, co jsem měla dneska k obědu, kam a odkud jedu nebo co mám v nákupní tašce. Ale na druhou stranu to dělá ten dojem toho, že člověk nežije v takové anonymitě a cítí se tu být přirozenou součástí místní komunity.

Návštěva Koh Samui: Co vidět a zažít?

5. Co nejzajímavějšího se dá na ostrově Koh Samui zažít?

K: Za mě je to rozhodně námořní park Ang Thong. Jedná se o souostroví čtyř ostrovů vzdálených asi ¾ hodiny plavby od Koh Samui. Tohle místo je naprosto úžasné, a přestože jsem tam při výletech s klienty byl snad 150×, pokaždé se tam vracím rád a vždycky si to užiju. Je to zkrátka taková oáza v oáze. 

Ang_Thong_park_Thajsko
Námořní park Ang Thong

6. Kdy je ideální doba pro návštěvu Koh Samui?

B: Nejlepší je přicestovat zhruba od půlky ledna do poloviny září. Koncem září už totiž začíná monzunové období.

K: Já bych k tomu doplnil, že spousta cestovatelů sem jezdí kolem Vánoc a představují si, že celé Thajsko vypadá jako z katalogů cestovních kanceláří. Je ale třeba si uvědomit, že Thajsko je obrovská země a počasí v jeho jednotlivých částech se hodně liší. Když třeba na Phuketu dlouhodobě prší a jsou monzunové deště, tady je hezky a naopak. Koh Samui má nicméně výhodu v tom, že je tady sezóna opravdu dlouhá. Většinou je tady, jak už říkala Bára, hezky od půlky ledna až do začátku října, kdy začínají monzuny.

Dovolená na Koh Samui v českém hotelu

Jaké typy ubytování jsou na Koh Samui k dispozici?

B: Záleží na každém cestovateli, jestli sem jede za přírodou, mořem, nebo si chce užívat párty.

K: Je to individuální. Máme tady ubytování, které leží přímo na pláži a je to krásné a klidné místo. Na druhou stranu tady v bezprostředním okolí nejsou žádné obchody ani restaurace, takže je nutné mít skútr, kterým se dá dojet do vedlejší vesnice. Na skútru trvá cesta sice jen 5 minut, ale pěšky se tam zkrátka dostat nedá. Hlavní kritérium při výběru ubytování tedy je, co konkrétně cestovatel od pobytu očekává. Rodinám s dětmi bych doporučil ubytování, které máme kousek od pláže Lamai, odkud se dá během chvilky snadno dojít na pláž, do obchodu nebo na trh.

Kdo si sem jede zapařit, tak by si měl hledat ubytování v Chawengu na severu ostrova – tam jsou kolem pláže koncentrované největší diskotéky a kluby. Záleží také na tom, ve kterém období se sem chystáte, protože třeba na zmíněné pláži Lamai bývají v období kolem přelomu roku velké vlny. To se někomu líbit může, ale většině lidí se to nelíbí.

Rodinny_hotel_Koh_Samui_Thajsko
Rodinný hotel na Koh Samui

Koh Samui Bez cestovky

8. Jako místní určitě znáte všechny pláže na ostrově. Která pláž na Koh Samui je tedy nejlepší?

B: Moje oblíbená je Silver Beach. Kolem je spousta příjemných kaváren a zároveň se tam dá parádně šnorchlovat.

K: Za mě je to Ban Tai na severu ostrova. Není sice tolik známá a je relativně malá, ale jsou tam nádherné západy slunce. Taky mi vyhovuje, že tam nikdo není tolik lidí, a to ani v sezóně. 

Silver_Beach_Koh_Samui_Thajsko
Silver Beach na Koh Samui

9. Jak se na Koh Samui dostat? Je to lepší letecky, nebo trajektem z pevniny?

B: My v rámci našich služeb klientům zajišťujeme i letenky z Evropy. Vždycky se létá s přestupem v hlavním městě Bangkoku. Letecky je to samozřejmě nejrychlejší a nejpohodlnější, ale cena letenek z Bangkoku na Samui je trošku vyšší, kolem 5 tisíc Kč.

K: Letenky sem na Samui jsou dražší, protože místní letiště vlastní letecká společnost, která všechny lety sem zajišťuje a ceny si tak může určovat. Nicméně jsou tady ještě dvě alternativy. Ta první je přeletět z Bangkoku na letiště v pevninském městě Surat Thani. Z letiště v Surat Thani se dá minivanem nebo autobusem dostat do přístavu, odkud se dá na Samui dostat trajektem.

Celá tahle cesta se dá koupit jako balíček přímo od té letecké společnosti na letišti v Bangkoku a vyjde asi na polovinu ceny letenek. Punková alternativa pro odvážné je pak jet z Bangkoku do Surat Thani nočním autobusem, který sice stojí jen 800 bathů (asi 500 Kč), ale jede víc než 10 hodin. Na letenky můžete mrknout například na www.pelikan.cz

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

10. Jaké jsou na Koh Samui ceny? Ušetříme v porovnání s ČR?

K: Koh Samui není ráj jen díky přírodě a moři, ale taky kvůli cenám. Například vynikající pad thai s krevetami se tady dá koupit za 45–50 Kč. Ceny za jídlo jsou tady jednoduše skvělé. Záleží tedy samozřejmě na tom, jak se člověk stravuje. V restauraci si můžete dopřát třeba humra za 1 500 bahtů, což je asi 800 Kč, což je v porovnání s Evropou pořád skvělé.

B: Nižší ceny tady jsou ovšem nejen za jídlo, ale taky za ubytování!

K: Je pravda, že například cestovatelský pár tady dá za 10denní dovolenou se vším všudy nějakých 15 tisíc bahtů, což je asi 10 tisíc korun (pozn. bez letenek). Z mého pohledu se tedy z finančního hlediska vyplatí si tu letenku zaplatit a tady už je pak všechno ve srovnání s Evropou neskutečně levné. A když člověk chytne dobrou letenku, tak ušetří i třeba oproti dovolené v Chorvatsku. 

11. Jaké zážitky si na Koh Samui nenechat ujít?

K: Jsou tady nádherné pláže, ale i mimo ně je tady spousta míst, která stojí za návštěvu. Je tady třeba hodně vodopádů v džungli, ke kterým se dá udělat parádní výlet. Dál jsou tady v kopcích chrámy s nádhernými výhledy. Některé z těchto chrámů dokonce pořádají tzv. retreaty. Jedná se o pobyty, kdy člověk v chrámu stráví třeba 10 dní. Tyhle možnosti zatím bohužel nejsou mezi turisty příliš známé. Přitom spoustu cestovatelů láká při cestě do Thajska právě ta spiritualita. Dalším netradičním zážitkem je tetování od mnicha s obřadem. To tetování se dělá podle toho, jaký je ten člověk element a co chce v životě změnit.

S klienty jsem na takovém tetování byl hodněkrát a často se stávalo, že se jim potom splnilo to, co si přáli. Měli jsme tu například pár, ze kterého si přítelkyně přála svatbu a potom, co do toho tetování šli, tak tu svatbu fakt měli. Jestli si to přál i ten přítel, to nevím… Zkrátka a dobře budu se už opakovat, ale Koh Samui nabízí opravdu nejrůznější zážitky. Pokud nás kdokoliv kontaktuje, tak mi mu rádi poradíme a dáme doporučení podle jeho přání.

Big_Budha_Koh_Samui_Thajsko
Big Budha – Koh Samui, Thajsko

Nejčastější dotazy: Tipy a rady od místních Čechů na Koh Samui

12. Je Koh Samui vhodná pro rodiny s dětmi, nebo spíš pro batůžkáře?

B: Koh Samui je ostrov úplně pro všechny! Záleží, co si kdo vybere.

K: Přesně tak. Jak už jsme nastínili, možnosti aktivit a vyžití jsou tady nekonečné. Tahle lokalita je zkrátka vhodná jak pro rodiny, tak pro batůžkáře nebo třeba sportovce, kteří sem jezdí trénovat thajský box. Hodně lidí se sem vydává taky na již zmíněné retreaty do chrámů. Sídlí také například jeden mezinárodně uznávaný pětihvězdičkový resort Kamalaya, který má skvělé retreaty s celostní medicínou a holistickým přístupem ke zdraví. 

B: A touhle pestrostí se vyznačuje opravdu každá část Samui. Není to tady třeba nějak rozdělené na části vhodné jen pro některé skupiny cestovatelů.

13. A co bezpečnost na Koh Samui? Jsou na místě jakékoliv obavy?

B: Já jsem se tady nikdy necítila v jakémkoliv nebezpečí. Samozřejmě nechodím ve 2 ráno sama po ulici, ale i kdybych šla, tak vím, že se mi nic nestane.

K: Já jako muž můžu zase říct, že Samui je velmi bezpečný ostrov a pokud se tady někomu něco stane, tak si za to s velkou pravděpodobností může sám. Většinou se tady někomu přihodí třeba nehoda na motorce, nebo se občas lidi opijí a někde se zapomenou. S ohledem na bezpečnost bych upozornil jen na jedno místo a to je Full Moon party na vedlejším ostrově Koh Phangan. Tam se stává, že se někdo hodně opije a pak ho okradou. Ale jak říkám: pokud se tady něco stane, tak je příčinou většinou to, že lidi dělají, co by dělat neměli.

U nás doma například nikdy nezamykáme dveře a klidně je necháváme i otevřené a nikdy se nic neztratilo. V porovnání s jakýmkoliv městem v Evropě je tady bezpečnost určitě na vyšší úrovni.

14. Jaké jsou nejčastější dotazy vám čeští hosté ohledně Koh Samui pokládají?

K: Nejčastěji se nás cestovatelé ptají na několik věcí. V první řadě to bývají dotazy ohledně vody: jestli je tady pitná a jestli je bezpečné si dávat drinky s ledem. Odpověď zní, že nápoje s ledem si tady můžete dát bez obav, protože led se tady vyrábí z pitné vody. Voda v kohoutku ale pitná není, takže tu rozhodně nepít!

Dál padají dotazy ohledně očkování (mimo covid). Povinné očkování při cestě do Thajska není žádné. My nicméně doporučujeme takový ten cestovatelský základ, tedy zajít si na očkování na žloutenky A i B a břišní tyfus. 

Hodně dotazů se týká počasí. Lidi se nás ptají, jestli tu bude pršet za měsíc, za dva, za tři… Tohle vám samozřejmě nikdo neřekne. Nicméně pokud se člověk řídí sezónami dešťů, tak se podle toho dá zhruba očekávat, jaké tady kdy bude počasí. Nicméně ohledně počasí opravdu žádné garance neexistují a je to zkrátka nevyzpytatelné. Ovšem i když je tu deštivo, tak je tu krásně!

Lidi se často ptají také na to, jestli pro řízení v Thajsku stačí český řidičský průkaz, nebo je potřeba mít mezinárodní. Pro Koh Samui platí to samé, co pro zbytek Thajska: je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz.

B: A vystavení mezinárodního řidičáku je velmi jednoduché. Stačí si v Česku dojít na jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností a na počkání vám ho za poplatek 50 Kč vydají.

Cestovatele zajímá také to, jestli se tady mohou bez obav stravovat na ulici. Z vlastní dlouhodobé zkušenosti vím, že jídlo na ulici je v Thajsku naprosto bezpečné. Na rozdíl od jiných zemí tady hotely moc nenabízejí stravování ve formě polopenze nebo plné penze, tedy už na pár výjimek, což jsou většinou 5hvězdičkové hotely. Většinou je v rámci ubytování maximálně snídaně a zbytek dne už je stravování na vás, což je podle mě ideální. My místní autentická a levná jídla na ulici velmi doporučujeme!

vodopad_muang_Koh_Samui_Thajsko
Vodopád Muang na Koh Samui

15. Na co všechno se mohou klienti Likexpats na tomto thajském ostrově Koh Samui těšit?

B: Nabízíme kompletní servis v češtině a zařizujeme všechno od letenek po výlety. Prostě cokoliv, co si klient řekne.

K: Od doby, co tady žijeme, tak fungujeme jako taková základna pro Čechy tady na Koh Samui. Brzy budeme otevírat kavárnu na Lamai beach, která bude cíleně sloužit jako český klub na Samui. Zkrátka místo, kde se Češi osobně potkají se svými krajany. My pro své klienty fungujeme také jako asistenční služba. To turisté využívají především, když mají nějaký problém, například mají autonehodu nebo řeší něco v nemocnici. My se o své klienty postaráme opravdu od A do Z.

A samozřejmě to hlavní, čím se zabýváme, je poskytování ubytování. Máme tady na jihu ostrova hned dvě, která provozujeme: Ubytování přímo na pláži a Rodinný hotel kousek od pláže Lamai. Kromě těchto dvou našich resortů nabízíme spoustu partnerských ubytování, která máme osobně vyzkoušená a můžeme je tak lidem s klidným svědomím doporučit na základě jejich představ o dovolené. Ubytování nabízíme i na ostrově Koh Lanta, kde si můžete zarezervovat krásnou vilu s výhledem na moře. 

Kuba: Díky moc za váš čas, za vaši péči a vůbec všechno! Přeju vám, ať se vám tady dalších osm…desát let líbí. Mějte se krásně, ahoj ahoj!

K: My děkujeme za rozhovor a i my sami sobě přejeme, abychom tu ještě 80 let byli spokojení jako do teď. A hlavně si přejeme, aby se za námi začali vracet Češi a cestovatelé, aby nám tady po covidu bylo zase trochu veseleji.

Koukni na tento rozhovor formou videa

Na výlety s Kubou mrkněte tady.

Zajímají tě tipy z ostatních exotických destinací?  Mrkni rozhovor s Češkou Emou žijící v Dubaji a rozhovor s Čechem Alešem, který žije na Zanzibaru

Líbil se Ti článek o životě na Koh Samui? Dej o něm vědět ostatním a napiš nám do komentáře! 😎

Přidej komentář

  1. Zdenek Vala

    Jsme dva páry 55+, Koh Samui navštívíme od 21.9.-3.10.,snad počasí vyjde a určitě se ozveme. Zájem by jsme měli o výlet po ostrově a na ostrovy. Vaše informace jsou užitečné. Zdraví Zdenek

    1. Tom Vlastník záznamu

      Dobrý den, Zdenku, děkujeme, jsme rádi, že se vám náš článek o Koh Samui líbí. Výlety vám rádi zařídíme, ozvěte se prosím alespoň s měsíčním předstihem, ať můžeme zaručit dostupnost! 🙂 Krásný den, Tomáš z Likexpats.