Yucatán dovolená. Bílé pláže omývané azurově modrým mořem, impozantní mayské památky, osvěžující koktejl Margarita a lahodná kuchyně. Důvodů, proč navštívit Mexiko, je zkrátka opravdu hodně. Není divu, že se jedná o jednu z vůbec nejoblíbenějších turistických destinací. Velká část cestovatelů míří na poloostrov Yucatán, který je dokonalým místem pro aktivní dovolenou s rozmanitými možnostmi výletů, bohatým volnočasovým vyžitím a na své si zde překvapivě přijdou i ti, kdo vyhledávají turisty zatím příliš neobjevená místa. Jak sestavit itinerář na cestu po Yucatánu, abyste nepřišli o to nejzajímavější?

Yucatán dovolená bez cestovky, co vidět

1) Město Playa del Carmen

O Mexiku rozhodně platí, že čím delší dovolená, tím lépe. Vzhledem k tomu, že spoustě turistů z Evropy trvá i několik dní, než se aklimatizují, vyplatí se na dovolenou vyhradit minimálně dva týdny. Po příletu do největšího yucatánského střediska Cancúnu můžeš jednoduše pokračovat do velmi populárního letoviska Playa del Carmen. Od letiště je vzdálené asi 50 km.

Hlavní výhodou Playa del Carmen je, že tady budeš mít všechno snadno na dosah. Nejkrásnější pláže široko daleko, vyhlášené restaurace a bary, pouliční stánky na každém kroku, nejrůznější adrenalinové aktivity, aquapark a mnoho dalšího. K tomu všemu je Playa del Carmen skvělým výchozím bodem pro tolik výletů, že nebudeš vědět, co dřív. Pokud se chystáš procestovat víc mexických destinací, doporučujeme začít právě v Playa del Carmen.

Pokud se budeš potýkat s pásmovou nemocí neboli jet lagem, nebude ti tu nic chybět. A v případě, že se ti tahle cestovatelská nepříjemnost vyhne, budeš mít nekonečné možnosti, jak si dovolenou užít od prvního dne. Playa del Carmen je zároveň ideální destinací pro všechny, kdo nemají s cestováním příliš zkušeností.  Úroveň služeb a množství zážitků dostupné v Playa del Carmen vystačí klidně na celý pobyt.

Playa del Carmen pláže 

Bělostné písčité pláže Playa del Carmen krásně kontrastují s tyrkysovým Karibikem. Vypadají přesně jako na obrázcích z turistických průvodců. Nechybí zde samozřejmě servis v podobě lehátek, slunečníků a pestrých možností občerstvení. Jenom jeden blok od moře se táhne hlavní tepna celého města – promenáda zvaná Avenida 5 nebo také Quinta Avenida. Na tomhle bulváru najdeš butiky světoznámých značek a spoustu restaurací, kaváren a barů, které jedou prakticky non-stop. Pro rodiny s dětmi je zase výhodou velké množství kvalitních nemocnic s lékařským personálem s velmi dobrou znalostí angličtiny, což je v Mexiku bohužel spíše výjimka.

Playa del Carmen co vidět v okolí

Během návštěvy Yucatánu bys rozhodně měl navštívit alespoň jednu z cenotes, což jsou vyhledávané podzemní jeskyně naplněné sladkou vodou. Na Yucatánu je těchto přírodních koupališť, která využívali už staří Mayové, víc než 6 000 a jejich krása je doslova dechberoucí. Prozkoumávání zatopených jeskyní mayského podsvětí je velmi populárním zážitkem mezi potápěči. Nejvíce vyhlášeným cenotem pro potápění je cenote Dos Ojos. Další oblíbené cenotes jsou například Jardin del Eden, Cenote Azul, Cenote CristalinoCenote Xunaan-Ha.

Za pouhých 40 minut plavby trajektem se z Playa del Carmen dostaneš na ostrov Cozumel. Tento ráj potápěčů láká nejen na nádhernou korálovou bariéru a bohatý podmořský život, ale také na úchvatné pláže a mayské památky ukryté v džungli.

Téměř povinnou zastávkou všech milovníků oceánů je přírodní rezervace a vodní park Xel-Há. V tyrkysové laguně se zde mísí sladkovodní a mořská voda, což vytváří v kombinaci se zelenými okolními lesy neuvěřitelně krásné scenérie. Součástí vodního parku je největší přírodní akvárium na světě, ve kterém je možnost potápění, šnorchlování nebo plavání s delfíny.

Playa del Carmen Mayské chrámy

Právě na Yucatánu po sobě zanechala spoustu památek mnoha záhadami opředená mayská civilizace. Slavných areálů, kde můžeš na vlastní oči vidět starobylé pyramidy Mayů, je tady hned několik. Určitě by ti neměl uniknout jeden ze sedmi divů světa – ruiny mayského města Chichen Itza s tisíciletou historií. Dalšími mayskými městy dostupnými z Playa del Carmen jsou například Cobá Tulum.

👉 Ty nejlevnější letenky najdeš na Pelikán.cz

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

2) Tyrkysová Laguna Bacalar

Asi 250 km směrem na jih od Playa del Carmen jako bys přijel do jiného světa. Během zhruba tříhodinové cesty za sebou necháš většinu klasických turistických atrakcí. Bacalar je klidné městečko ležící na břehu stejnojmenné laguny s křišťálově čistou vodou. Pokud tedy neholduješ masovému turismu a naopak hledáš místo s klidnou a především autentickou mexickou atmosférou, laguna Bacalar je to pravé. Zároveň si právě tady zaručeně odpočineš, takže pokud chceš na dovolené hlavně „vypnout“, zamiř rovnou sem. Za všechno mluví už fakt, že Bacalar patří mezi tzv. Pueblos Mágicos, tedy magická města, která mají oficiální status kulturně důležitého místa Mexika.

Největším pokladem oblasti je samozřejmě sladkovodní jezero Bacalar přezdívané laguna sedmi barev. Za čarokrásnými odstíny vodní hladiny stojí bílý písek na dně, který s měnící se hloubkou a intenzitou dopadajících slunečních paprsků vytváří různé odstíny modré. Věř, že výsledný efekt jednoduše bere dech. Nezapomenutelný zážitek z koupání na plážích laguny Bacalar navíc umocňuje to, že toto místo není mezi turisty zatím příliš známé.

Kromě plavání a šnorchlování si můžeš průzračnou vodu dosyta užívat také při plachtění či jízdě v kajaku po vlastní ose. Velké popularitě se těší organizované výlety na kajaku nebo plavby lodí. Na plachetnicích a dalších plavidlech si kromě objevování zajímavých míst a zákoutí laguny můžeš užít perfektní romantiku při západu nebo východu slunce.

(Nejen) za krásnými výhledy vyraz do městečka Bacalar, jehož historie sahá až do předkolumbovského období. Jeho dominantou je rozsáhlá pevnost Fort San Felipe, z jejíhož opevnění je nádherný panoramatický výhled na lagunu a její okolí. Zajímavým zpestřením návštěvy pevnosti je prohlídka muzea o pirátské historii Bacalaru.

Okolí Laguna Bacalar

Pokud se ti během pobytu zasteskne po Karibiku, vydej se do vesnice Mahahual. Je označována za neobjevený klenot karibského pobřeží. V čistém modrém moři se tady jenkousek od pobřeží nachází krásný korálový útes, takže si tady kromě lenošení na pláži užiješ i parádní šnorchlování a potápění.

Asi hodinu jízdy autem od Bacalaru láká k návštěvě působivé mayské město Kohunlich. Je obklopené tropickou džunglí, což místu dodává to správné kouzlo. Jedná se o opravdu rozlehlý komplex, takže se ti s největší pravděpodobností poštěstí a budeš mít tajemné pyramidy a obřadní místa Mayů sám pro sebe. Společnost ti budou dělat jen opice žijící na stromech v okolním pralese.

Další mayskou památkou, která rozhodně stojí za návštěvu, je gigantické mayské město Calakmul ležící uprostřed džungle v centrální části Yucatánu. Jde o vůbec nejrozsáhlejší mayské ruiny v Mexiku a nachází se zde mimo jiné druhá největší mayská pyramida, která byla vůbec kdy objevena. I tady budeš moci tajemnou atmosféru nasávat o samotě, což je opravdu nezapomenutelný zážitek.

Yucatán dovolená, zažij to všechno

Chceš si během dovolené užívat noční život a nekonečné možnosti, které nabízí Playa del Carmen, nebo se už vidíš při objevování okouzlujících míst v okolí laguny Bacalar? Tohle těžké dilema naštěstí nemusíš vůbec řešit, protože můžeš mít oboje! S Likexpats můžeš na Yucatán vyrazit k české hostitelce Katce, která na Yucatánu žije už od roku 2009. Katka tě ráda přivítá ve vile v malebné vesničce Buenavista v blízkosti laguny Bacalar. Mrkni i na další ubytování u Laguny Bacalar od Katky tady.

Kromě ubytování v obklopení exotickou přírodou, a přesto se vším luxusem, se můžeš těšit třeba na večerní grilovačky při západu slunce. Katka ovšem zároveň pronajímá moderní dům v Playa del Carmen, takže ti dokáže na míru ušít pobyt, během kterého zažiješ Yucatán ve všech jeho rozmanitých podobách.

Yucatán dovolená zkušenosti

Sama Katka potvrzuje, že spousta hostů této možnosti využívá a to i opakovaně. Mnoha cestovatelům totiž vyhovuje strávit prvních pár dní po příletu do Mexika v Playa del Carmen. Možnosti aktivit a trávení volného času jsou zde opravdu pestré. Rušnější letovisko je navíc ideální pro aklimatizaci a naladění se na tu správnou mexickou vlnu.

Na konci pobytu v Katčině domě v Playa del Carmen pak stačí nasednout do přistaveného auta s řidičem, který tě doveze rovnou do vilky umístěné jen pár kroků od křišťálové hladiny laguny. Ty tak nebudeš muset vůbec nic zařizovat a všechny rozmanité zážitky si užiješ na maximum. Katka se s tebou samozřejmě ráda podělí o osvědčené tipy na ty nejlepší restaurace, street food a nejzajímavější místa v okolí. Zkrátka cokoliv budeš potřebovat, budeš to od Katky mít z první ruky.

Mexiko je nádherná, jedinečná a neskutečně rozmanitá země. Jedním z důvodů, proč se poloostrov Yucatán stal v uplynulých letech turistickou oblastí číslo jedna je, že v sobě koncentruje to nejlepší, co tato karibská oblast nabízí. Písečné pláže omývané tyrkysovým mořem, tajuplná mayská města včetně jednoho ze sedmi divů světa, různorodou kuchyni s aztéckými kořeny, letoviska plná zábavy i poklidné oblasti s mnoha kouzelnými zákoutími. Vydej se na dovolenou k české hostitelce Katce, která ti ve svých ubytováních v Playa del Carmen unikátní možnost poznat Mexiko ve všech jeho odstínech.

👉 Mrkni na všechna ubytování v Mexiku, které si přes Likexpats můžeš zarezervovat.

Ještě pořád nevíš, kam na Yucatánu? Přečti si náš itinerář z 3 týdenní cesty po Mexiku, který ti v rozhodování pomůže.

Zajímají tě exotické destinace? Přečti si rozhovor s průvodcem na Zanzibaru a článek o dovolené na Mauriciu

Líbil se Ti článek Yucatán dovolená? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Přidej komentář