Srí Lanka dovolená. Srí Lanka (dříve Cejlon) je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, kterému se přezdívá „perla Indického oceánu“. Jen málo míst na naší planetě totiž nabízí takovou koncentraci přírodních krás, historických památek a jedinečné kultury. Kromě toho na ostrově s rozlohou o něco menší než Česká republika lákají k návštěvě legendární čajové plantáže, čisté vody s bohatým podmořským životem i překrásné pláže s vysokými kokosovými palmami. Dovolená na Srí Lance tak může být nabitá spoustou různorodých zážitků! V tomto článku se dozvíš všechny důležité informace o dovolené na Srí Lance.

Srí Lanka dovolená vlak

Srí Lanka dovolená bez cestovky aneb Srí Lanka na vlastní pěst

Obrovskou výhodou Srí Lanky je její relativně malá rozloha – ta činí 65 610 km², a tak se dá během dovolené ostrov projet křížem krážem. Navíc se jedná o ideální destinaci pro exotickou dovolenou na vlastní pěst. Srí Lanka je vhodná pro ty, kdo by si chtěli vyzkoušet dovolenou bez cestovky. Tvůj pobyt pak nebude omezený programem cestovní kanceláře, ale vše si naplánuješ přesně podle svých preferencí. Dovolená na Srí Lance bez cestovky je navíc zárukou autentických zážitků, o které by byla škoda se připravit!

Srí Lanka počasí

Ostrov Srí Lanka leží v tropickém pásu, a tak na něm obecně převládá teplé klima s vyšší vlhkostí vzduchu. Monzunové období, které s sebou přináší vydatné deště, zde nastává dvakrát ročně, ovšem zpravidla nepostihuje celý ostrov najednou. Nejlepší je tedy rozmyslet si před odjezdem, které části Srí Lanky chceš navštívit, a poté zvolit termín podle toho, kdy tam probíhá deštivé období. 

Na počasí na Srí Lance mají vliv dvě hlavní monzunová období. Od května do srpna je deštivo v jižní části a na západním pobřeží, za což může monzun v Indickém oceánu. Pokud by ses tedy v tomto termínu chtěl na Srí Lanku vypravit, vydej se do východní části země. Na severu ostrova a jeho východním pobřeží panují srážky od prosince do března, a to vlivem monzunu v Bengálském zálivu. Během podzimu a zimy je tedy naopak lepší upřednostnit jih a západ. Teploty vzduchu se na pobřeží po celý rok pohybují kolem 30 °C, moře má celoročně příjemných 27 °C.

Srí Lanka hory

Kdy jet na Srí Lanku

Specifikům počasí jsme se podrobněji věnovali v předchozí části článku Srí Lanka dovolená bez cestovky. Nejdůležitější informací je to, že Srí Lanku je možné navštívit celoročně, jen je nutné správně naplánovat místo pobytu. Díky topografii ostrova totiž vždy v nějaké části Srí Lanky panuje příjemné počasí s minimem srážek. V případě, že bys na Srí Lanku rád přicestoval v létě, vydej se na východní pobřeží. Přes zimu je optimální počasí pro změnu na západě a jihu. Centrální část ostrova je z hlediska dešťů možné navštívit po celý rok, ovšem v zimě zde panují příjemnější teploty.

Srí Lanka letenky

Jediný způsob, jak přicestovat na Srí Lanku, představuje letecká doprava. Na ostrově jsou dvě mezinárodní letiště – větší Colombo Bandaranaike poblíž města Negombo a menší letiště Mattala ležící na jihu poblíž Hambantoty. Z mezinárodních aerolinek obsluhují lety na Srí Lanku například Emirates, Turkish Airlines, SriLankan Airlines, flydubai či Air India. Lety zpravidla zahrnují jeden přestup v Evropě, nebo na Blízkém východě. Standardní cena zpáteční letenky se pohybuje kolem 13 tisíc korun a let trvá v závislosti na délce přestupu od 13 hodin výše. Ty nejlepší letenky na Srí Lanku najdeš tady.

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

Srí Lanka pláž dovolená

Srí Lanka dovolená, doprava

Zkušenější cestovatelé mohou pro procestování Srí Lanky využít půjčený skútr či auto. Kromě mezinárodního řidičského průkazu je k tomu potřeba povolení od místní kanceláře automobilové asociace, které vyjde zhruba na 100 Kč. 

Pokud si na řízení (jezdí se vlevo) netroufáš, je skvělou alternativou pronajmout si auto s řidičem, což stojí zhruba od 900 Kč na den. Vůz s vlastním řidičem doporučujeme zejména těm, kdo nejsou na provoz a podmínky na silnici v Asii zvyklí. I kratší trasy zaberou poměrně dost času, a to především kvůli chaotickému provozu, kolísavé kvalitě silnic a množství ostatních vozidel i chodců. Řidič pronajatého vozu navíc většinou plní i funkci průvodce, a jedná se tak rozhodně o nejbezpečnější i nejpohodlnější způsob dopravy na Srí Lance.

Z veřejné dopravy je možné na Srí Lance využít autobusy a vlaky. Jízda vlakem po některých trasách je dokonce samostatnou turistickou atrakcí. Vlaky jsou sice většinou zastaralé a mívají zpoždění, ale krajina, kterou koleje vedou, ti zaručeně vyrazí dech. Nejvíce populární je vlaková trasa vedoucí středem ostrova přes hory a čajové plantáže.  

Kde se ubytovat na Srí Lance

Srí Lanka nabízí pestré možnosti ubytování všech cenových kategorií. K největším lákadlům ostrova patří bezesporu nádherné pláže. Čistým mořem a skvělými podmínkami pro šnorchlování se pyšní například okolí města Tangalle na jihu ostrova. Pobyt zde dokonce můžeš strávit v útulném ubytování s českými majiteli. K pronájmu je zde dvoulůžkový pokoj, vila pro 8 osob, případně celý resort s kapacitou pro až 10 osob. To je výborná volba pro všechny, kdo se na Srí Lanku chtějí vydat s rodinou či partou přátel.

Vyhlášenými plážemi je známá také Hikkaduwa na jihozápadě ostrova. Tato oblast dokonce patří mezi nejlepší potápěčské lokality, takže je ideální pro všechny, kdo se chtějí ponořit pod mořskou hladinu a pozorovat tropické ryby, mořské želvy, barevné korály či potopené vraky lodí. Kromě potápění je Hikkaduwa díky vhodným povětrnostním podmínkám rájem také pro milovníky windsurfingu.

Pokud před známými letovisky dáváš přednost místům s autentickou asijskou atmosférou, okouzlí tě malebná rybářská vesnička Payagala na západním pobřeží. I zdejší pláž je jako vystřižená z katalogu cestovní kanceláře a v průzračném moři se parádně šnorchluje. Přímo na pláži v Payagale leží hotel českých majitelek Anety a Vandy, které udělají všechno pro to, aby sis dovolenou na Srí Lance užil od začátku do konce. Stylové dvoulůžkové pokoje s moderním designem jsou zasazeny v krásné tropické zahradě s velkým bazénem uprostřed.

Srí Lanka chrám

Další místo, kam na Srí Lance vyrazit za klidnější atmosférou, je malé pobřežní městečko Marawila, které leží mezi krásnou písečnou pláží a bujnou zelenou vegetací. Marawila se nachází jen 20 km od populárního turistického letoviska Negomba, ovšem i tak si stále zachovala svou unikátní původní atmosféru. Pokud tě tedy lákají procházky v džungli a autentické zážitky, zamiř právě sem. 

Výše zmíněné plážové letovisko Negombo nabízí svým návštěvníkům pestré možnosti aktivit a zábavy. Kromě toho je skvělým výchozím bodem pro výlety do národních parků a k přírodním krásám ukrytým v centrální části ostrova. Jeho výhodou je také poloha nedaleko mezinárodního letiště Bandaranaike. Zajímavostí je, že městu se někdy přezdívá „malý Řím“, protože se v něm nachází spousta kostelů a dalších upomínek na silný vliv katolické církve.

Kandy je druhé největší město na Srí Lance a přes polohu v centrální části v nadmořské výšce 500 m n. m. patří mezi nejnavštěvovanější místa ostrova. Najdeš zde bohatou směsici kulturních památek, zajímavých tradic i možností výletů do okolní džungle. Nejvýznamnější památkou v Kandy je Chrám Buddhova zubu, kde je ve schránce údajně uložen zub samotného Buddhy. Město je bohaté na různé manufaktury, jako je řezba z dřeva, batika látek a oblečení, kožedělné výrobky, ručně vyráběné šperky a další. Pokud se do Kandy chystáš alespoň na výlet, rozhodně zde nakoupíš originální suvenýry!

Náš tip na hotely na Srí Lance:

Srí Lanka chrámy

Srí Lanka dovolená, otázky a odpovědi

1) Kdy jet na dovolenou na Srí Lanku?
Na Srí Lanku je možné jet po celý rok, pouze je nutné správně zvolit destinaci pobytu s ohledem na období dešťů. Nejlepší období pro dovolenou na Srí Lance je od prosince do dubna, kdy je příjemné počasí v turistických letoviscích na západním pobřeží a na jihu. Pro pobyt v destinacích na východním pobřeží je optimální květen až září.

2) Kdy je nejtepleji na Srí Lance?
Podnebí na Srí Lance je tropické a poměrně stabilní s průměrnými teplotami vzduchu kolem 28–30 °C. I teplota moře je po celý rok příjemná ke koupání – pohybuje se od cca 27 do 30 °C.

3) Kdy je na Srí Lance období dešťů?
Na jižním a západním pobřeží, kde leží hlavní turistická letoviska, se monzunové deště objevují od května do října. Nejvíce srážek padá v červnu a v říjnu. Na severním a východním pobřeží trvá deštivé období pro změnu od října do února.

4) Jak dlouho se letí na Srí Lanku? / Jak se dostat na Srí Lanku?
Z Česka se dá na Srí Lanku dostat letecky, a to s nejméně jedním přestupem. Nejkratší délka letu je 13 hodin.

5) Jak se pohybovat na Srí Lance?
Na Srí Lance jsou velmi příznivé ceny pronájmu auta i s řidičem, což je nejpohodlnější a nejbezpečnější způsob dopravy. Zkušenější cestovatelé a řidiči si mohou pronajmout vlastní vůz či skútr.

6) Na co si dát pozor na Srí Lance?
Přestože se Srí Lanka v posledních letech potýká s ekonomickými a politickými obtížemi, pro turisty je považována za bezpečnou zemi. Zvýšená opatrnost je nutná především během silničního provozu, který je oproti tomu evropskému značně chaotický.

Líbil se Ti článek Srí Lanka dovolená bez cestovky? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Mrkni i na ostatní články na našem blogu: Dovolená na Bali nebo Dovolená na Madeiře 

Přidej komentář