Dovolená na Madeiře. Stálezelený portugalský ostrov Madeira je dokonalým místem pro zimní únik do tepla a v létě na něm zase panuje oproti rozpáleným evropským městům osvěžující klima. Díky celoročně mírnému počasí se Madeiře dokonce přezdívá „ostrov věčného jara“.

Madeiru, která je zeleným klenotem Atlantického oceánu, objevili portugalští mořeplavci při hledání námořních cest do Indie až na počátku 15. století. Právě kvůli pozdnímu objevení si ostrov zachoval nedotčenou bujnou přírodu, kterou navíc Portugalci v průběhu uplynulých staletí obohacovali o exotické rostliny z kolonií po celém světě.

Úchvatnou krajinou se můžeš kochat na stovkách kilometrů turistických tras, které vedou například kolem impozantních útesů, okouzlujících vodopádů, ikonických zavlažovacích kanálů i úžasných vyhlídek. Kombinace překrásné přírody a příjemného klimatu dělá z Madeiry perfektní destinaci pro aktivní dovolenou, na které nebude chybět ani nerušený odpočinek.

Výhled na ostrov Madeira

Dovolená na Madeiře bez cestovky

Pokud váháš, jestli se na „květinový ostrov“ vydat s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst, není vůbec nad čím přemýšlet! Dovolená na Madeiře bez cestovky nabízí nekonečné možnosti zážitků a výletů, které si naplánuješ přesně podle svých představ. Tomu nahrává i malá rozloha ostrova: od západu na východ je dlouhý pouze 57 km, ze severu na jih je to dokonce jen 22 km. Ideální způsob, jak cestovat po Madeiře, představuje pronajaté auto. Velmi spolehlivá a kvalitní je ovšem i hromadná doprava linkovými i meziměstskými autobusy.

Madeira počasí

Přízvisko „ostrov věčného jara“ dostala dostala Madeira jednak kvůli všudypřítomným kvetoucím rostlinám, a jednak pro celoročně velmi příjemné počasí. Obecně platí, že na ostrově nepanují extrémní teploty, ať už nízké, nebo vysoké. Geografická poloha a četné horské reliéfy stojí za tím, že je na celém území spíše vyšší vlhkost a teploty se po celý rok pohybují mezi 25 °C (v létě) a 17 °C (v zimě). Díky vlivu Golfského proudu se v průběhu roku příliš nemění ani teplota vody – v létě dosahuje kolem 22 °C a v zimě zhruba 18 °C. 

Co se týká dešťů, tak nejvíce srážek připadá na období od listopadu do února. Počítej také s tím, že kvůli členitému reliéfu ostrova je na Madeiře spousta oblastí se specifickým mikroklimatem. V regionech na severu a v horách prší výrazně více než na jižním pobřeží. I v oblastech na jihu ovšem spadne v průběhu roku dostatek srážek na to, aby tě bujná příroda vždy uchvátila.

Kdy jet na Madeiru

Na Madeiru se můžeš díky příznivému počasí vydat celoročně. Každé roční období zde má něco do sebe a záleží samozřejmě také na tom, jaký typ dovolené preferuješ. Hlavní turistická sezóna probíhá od června do listopadu, kdy se teploty pohybují nad příjemnými 23 °C. Nejméně srážek se dá očekávat mezi červencem a začátkem října. 

Pokud se chceš během dovolené vykoupat v moři, zvol termín ideálně od července do října, kdy je voda v moři nejteplejší. Během zimy si ovšem tento ráj na zemi užiješ s minimem turistů, což je taky velmi lákavé! Jarní měsíce sice přinášejí více srážek, na druhou stranu je divoká příroda během dubna a května plná nádherných kvetoucích rostlin.

Madeira typický domek

Dovolená na Madeiře, Madeira letenky

Vzhledem k tomu, že Madeira leží 550 km od břehů afrického Maroka a necelých 1 000 km od břehů Portugalska, je jediným možným způsobem dopravy na ostrov letadlo. Trajekty na Madeiru pravidelnými linkami vůbec neplují, protože by vzhledem ke vzdálenosti byly časově neefektivní. Na ostrově se nachází jediné mezinárodní letiště Cristiana Ronalda Funchal (FNC). V sezóně od května do října na něj několikrát týdně létají pravidelné linky aerolinek Smartwings a Eurowings.

Přímý let z české metropole trvá 4,5 hodiny a cena zpáteční letenky se pohybuje v rozmezí od 11 000 Kč do 15 000 Kč. S přestupem do Lisabonu létají z Prahy na Madeiru letadla portugalské aerolinky TAP Air Portugal. Přestup v Lisabonu se dá využít pro krátkou procházku hlavním městem Portugalska, případně si můžeš dovolenou zpestřit tím, že v metropoli strávíš rovnou pár dní.

Nejlevnější lety na Madeiru najdeš tady.

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

Madeira pronájem auta

Jen málo míst nabízí na tak malé rozloze tolik různorodých přírodních krás jako Madeira. Ideální způsob cestování po Madeiře tedy představuje pronajatý vůz, se kterým budeš moci navštívit všechny zajímavosti. Na ostrově má svou pobočku většina z nejznámějších nadnárodních autopůjčoven, které zpravidla nabízejí možnost půjčení vozu přímo na letišti. A my ti nejen doporučíme tu nejlepší z nich, ale navíc pro tebe máme slevový kód! 😎

🔥 Po zadání kódu Likexpats získáš slevu 5 % na půjčení vozu v ověřené autopůjčovně AutoCanhas. K jejím výhodám patří například to, že nevyžadují jakoukoliv zálohu – i při online rezervaci se platí až při vyzvednutí vozu, a to v hotovosti, nebo kartou. Auto ti přivezou, kam budeš potřebovat, případně na tebe bude čekat hned po tvém příletu na letišti.

Cena za pronájem auta se samozřejmě odvíjí od toho, v jakém období se na Madeiru chystáš. Nejvyšší sazby připadají nepřekvapivě na hlavní letní sezónu. Auto si nezapomeň zarezervovat s dostatečným předstihem a určitě se vyplatí plné pojištění, které půjčovny nabízejí za příplatek. 

Madeira ubytování

Kde se ubytovat na Madeiře

Možnosti ubytování jsou na Madeiře stejně bohaté jako v jiných populárních evropských destinacích – své kapacity zde nabízí levné hostely, komfortní apartmány i luxusní hotely. Rozloha ostrova je sice pouze 801 km², ovšem zajímavá místa jsou rozeseta po celé jeho ploše. Můžeš si tedy vybrat jedno ubytování pro celou dovolenou, a poté k výletním cílům jezdit.

Jak už jsme zmínili, ideálním dopravním prostředkem je pronajaté auto. Pokud si vůz z nějakého důvodu půjčovat neplánuješ, bude pro tebe vhodným výchozím bodem hlavní město Funchal, ze kterého do jiných částí ostrova vyjíždějí autobusové spoje.

Mnohem zajímavější a efektivnější styl cestování představuje tzv. roadtrip, kdy se pronajatým vozem postupně přesuneš do různých částí ostrova a za pobyt několikrát změníš místo ubytování. Během roadtripu se můžeš ubytovat například v:

  • hlavní město Funchal – vede z něj většina silnic a jedná se o skvělý výchozí bod pro výlety po celém ostrově
  • Santana a Machico – letoviska na východě ostrova mají výbornou polohu pro výlety do hor
  • Calheta a Porto Moniz – turisticky poměrně klidná městečka na západním pobřeží ostrova, kde je velmi různorodá krajina

Náš tip kde se ubytovat na Madeiře:

Tři moderně zařízené apartmány pro 2–6 osob nabízí mladá česká rodina v klidném letovisku Machico. Ať už se na Madeiru vydáváš za turistikou, romantikou ve dvou, nebo rodinnou dovolenou, čekají zde na tebe nejen pestré možnosti výletů a aktivit, ale také autentická atmosféra a nezapomenutelné zážitky. 

😎 Na další možnosti apartmánů s českou asistencí se můžeš mrknout i přímo na webu českého majitele Vladimíra a nezapomeň, že s kódem “likexpats” máš od nás 3% slevu. 🔥

Náš tip na další ubytování na Madeiře:

Pláže na Madeiře

Dovolená na Madeiře, otázky a odpovědi:

1) Kdy je nejlepší letět na Madeiru?
Na Madeiru můžeš bez obav letět kdykoliv. Hlavní sezóna je na Madeiře v nejteplejších měsících od května do října. Pro turistiku a cyklistiku je naopak ideální zima.

2) Jak dlouho trvá cesta na Madeiru?
Přímý let z Prahy na Madeiru trvá 4,5 hodiny.

3) Na jak dlouho letět na Madeiru/ Kolik dní strávit na Madeiře?
Madeira toho má opravdu hodně co nabídnout, a tak si na dovolenou na ostrově vyhraď alespoň týden. Rozhodně ovšem platí, že čím déle, tím lépe! 🙂

4) Kdy je nejtepleji na Madeiře? 
Nejtepleji je na Madeiře v srpnu a září, kdy teploty většinou překračují 25°C.

Líbil se Ti článek dovolená na Madeiře? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Mrkni i na ostatní články na našem blogu: Dovolená na Bali

Přidej komentář