Dovolená na Bali. Bali je vysněnou destinací mnoha cestovatelů. Populární indonéský ostrov vyniká nádhernou přírodou, světově unikátní kulturou i množstvím různorodých zážitků, které na něm můžeš zažít. Zároveň je Bali ideální destinací, kam se vypravit na vlastní pěst. Pokud se chystáš na Bali bez cestovky, budou se ti hodit praktické informace a rady uvedené v tomto článku.

Indonésii tvoří více než 17 tisíc ostrovů, z toho je přibližně 6 000 obydlených. Bali leží ve vodách Indického oceánu jen 3 km největšího indonéského ostrova Jáva. Ostrov bohů, jak se Bali přezdívá, nabízí doslova to nejlepší z Indonésie – průzračné moře s bohatým podmořským životem, panenské pláže a překrásnou přírodu s rýžovými políčky, dechberoucími vodopády, a dokonce i sopkami. Kromě toho zde láká světově unikátní hinduistická kultura, jejíž nedílnou součástí jsou legendární průvody, tance, a především chrámy s jedinečnou atmosférou.

Dovolená na Bali bez cestovky

Možnosti toho, co na Bali vidět a zažít, jsou opravdu bohaté. Záleží tedy jen na tobě, jak si svou exotickou dovolenou snů představuješ. Na Bali svůj sen snadno proměníš v realitu, protože jde o destinaci, jejíž krásy můžeš objevovat i bez cestovky. Bali je bezesporu nejznámější a nejnavštěvovanější ostrov v Indonésii, a tak je na něm velmi rozvinutá turistická infrastruktura. Obrovskou výhodou navíc je, že naprostá většina místních obyvatel umí alespoň základy angličtiny. S pomocí překladače na chytrém telefonu si ovšem poradíš, i pokud anglicky neumíš ty – indonéština je velmi jednoduchý jazyk. Balijci jsou na turisty opravdu zvyklí, takže udělají všechno pro to, abyste se nějakým způsobem domluvili. Dovolená na Bali je jedna z těch na kterou rozhodně nezapomeneš! 🙂

Surfaři na bali dovolená

Bali počasí

Vzhledem k poloze nedaleko rovníku panují na Bali celoročně stabilně teploty od 27 °C 32 °C. Co se týká teplot, je tedy možné na ostrov přicestovat po celý rok. Na ostrově se nestřídají 4 roční období jako v Evropě, zato je rok možné rozdělit na 2 období: sucha a dešťů. Termín dovolené je vhodné zvolit tak, aby byl mimo období dešťů. To panuje od listopadu do poloviny března a Bali během něj zasahují monzuny, které přinášejí velké množství srážek a vysokou vlhkost vzduchu. Od dubna do října pak nastává období sucha, kdy je většinou slunečno s jen občasnými srážkami.

Kdy jet na Bali

Ideálním termínem pro dovolenou na Bali je období od poloviny března do června a poté od září do prosince. Na ostrově v tu dobu panuje období sucha – je teplo, slunečno a srážek je pouze minimum. Kromě období dešťů doporučujeme vyhnout se také hlavní turistické sezóně, která nastává kolem Vánoc a poté v červenci a srpnu. Bali je velmi populární destinací, a tak jsou během uvedené hlavní turistické sezóny ceny vyšponované, letoviska plná návštěvníků a kapacity některých služeb (restaurace, půjčovny skútrů, některé atrakce) občas bývají až na hraně maxima. 

Bali chrámy

Dovolená na Bali, Bali letenky

Vzdálenost mezi Bali a Českou republikou je více než 11 000 km, a tak tě během letu čeká minimálně jeden přestup. Jediné letiště na Bali se jmenuje Denpasar Bali Ngurah Rai a leží na jihu ostrova přibližně 13 km od hlavního města Denpasar. S jedním přestupem létají z Prahy například aerolinky Emirates (přestup v Dubaji) či Qatar (přestup v Doha), u nichž se celková délka letů pohybuje od solidních 16 hodin. Se dvěma přestupy tě na Bali dopraví Singapore Airlines, a to za zhruba 21 hodin. Nejlevnější zpáteční letenky z Prahy na Bali se dají aktuálně koupit za zhruba 25 000 Kč. Pokud hledáš co nejlevnější letenky na Bali, doporučujeme ti kupovat letenky s dostatečným předstihem, sledovat akční nabídky a také mrknout na možnosti letů z letišť v okolních zemích (např. Vídeň, Berlín). Ty nejlepší letenky na Bali najdeš tady.

👉 Potřebuješ na Bali transfer z letiště? Zarezervuj si ho tady za fixní cenu. 

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

Doprava na Bali

Stejně jako v jiných asijských zemích je optimálním dopravním prostředkem na Bali skútr či motorka. K jejich zapůjčení v mnoha půjčovnách ti postačí mezinárodní řidičský průkaz, který ti vystaví na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností za správní poplatek ve výši 50 Kč. Z důvodu, že provoz na Bali bývá především v turistických letoviscích poměrně rušný a ulice jsou často úzké, půjčení auta příliš nedoporučujeme. Důležitá informace také je, že se na Bali jezdí vlevo. Pokud si na řízení skútru na Bali netroufáš, nevadí! Můžeš si totiž pronajmout auto i s řidičem. Na ostrově působí spousta kvalitních a zkušených řidičů, kteří tě dovezou komfortním klimatizovaným vozem, kam budeš potřebovat. Počítej ovšem s tím, že doprava autem je na Bali poměrně pomalá.

Kde se ubytovat na Bali

Bali nabízí velmi pestré možnosti ubytování od levných hostelů přes komfortní studia a soukromé vily až po luxusní hotely. Záleží tedy hlavně na tom, jakému typu ubytování dáváš přednost a jaký máš rozpočet. K populárním destinacím na Bali patří:

  • Canggu – živé letovisko pro milovníky surfování a nočního života (jih ostrova).
  • Sanur – klidnější letovisko vhodné především pro rodiny s dětmi (jih ostrova).
  • Uluwatu – pro krásné pláže oblíbená lokalita surfařů a digitálních nomádů (jih ostrova).
  • Ubud – kulturní centrum ostrova obklopené džunglí a rýžovými poli (vnitrozemí).
  • Lovina – příjemné městečko s dlouhou pláží, odkud se jezdí na pozorování delfínů (sever ostrova).
  • Amed – poklidné letovisko s krásnými plážemi a mořem s optimálními podmínkami pro šnorchlování a potápění (východní pobřeží).
  • Nusa Penida – malý ostrov plný přírodních i kulturních atrakcí, kam se dá z letoviska Sanur za 35 minut doplout rychlým člunem (jihovýchodní pobřeží).

Na Bali se můžeš ubytovat také u Čechů, mrkni na vilky s bazénem v oblasti Jimbaran, český resort na Bali na východě ostrova nebo na luxusní vily od českých majitelů na východě Bali.

Preferuješ hotel s All Inclusive? Náš tip na ubytování na Bali s All Inclusive:

Bali sopka

Dovolená na Bali, otázky a odpovědi

Kdy je nejlepší jet na Bali?
Na Bali je nejlepší jet v období sucha a zároveň mimo hlavní turistickou sezónu – tj. od poloviny března do června a od září do listopadu.

Kdy je nejtepleji na Bali?
Klima na Bali je stabilně teplé. Teploty se celoročně pohybují v rozmezí 27 °C až 32 °C.

Kdy je na Bali období dešťů?
Období dešťů na Bali panuje zhruba od listopadu do poloviny března.

Kdy je nejlepší koupit letenky na Bali?
Chystáš se na Bali na vlastní pěst? Bali je velmi populární cestovatelskou destinací, a tak se letenky vyplatí pořizovat s dostatečným předstihem – alespoň 3 až 4 měsíce předem. Pokud chceš na Bali strávit Vánoce, tak si letenky zajisti co nejdřív, protože v prosinci bývají nejdražší v celém roce.

Jaké je moře na Bali? 
Ze severu Bali omývá Balijské moře, z jihu Indický oceán.

Jak dlouho trvá cesta na Bali? 
Lety z Prahy na Bali zahrnují nejméně jeden přestup. Délka letů s jedním přestupem je alespoň 16 hodin, v případě letů se dvěma přestupy trvá cesta nejméně 20 hodin.

Kam jet na Bali?
Skvělé podmínky pro surfování a veškerou turistickou vybavenost nabízí letoviska na jihu ostrova: Canggu, Sanur a Uluwatu. Centrem kultury a jógy je Ubud ve vnitrozemí. Pohodu a klid najdeš v letovisku Lovina na severním pobřeží.

Jak se pohybovat na Bali?
Budeš na Bali na vlastní pěst? Nejlépe se ti tu bude cestovat na vypůjčeném skútru či motorce. Pokud si na to z nějakého důvodu netroufáš, doporučujeme pronajmout si vůz se zkušeným řidičem, který tě bezpečně dopraví, kam jen budeš chtít.

 

Bali rýžová pole

Líbil se Ti článek dovolená na Bali? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Mrkni i na ostatní články na našem blogu: Dovolená na Tenerife

Přidej komentář