Dovolená na Zanzibaru – Žebříček zemí, kam Češi a Slováci cestují nejraději, se v minulých letech rozšířil o dříve spíše opomíjenou destinaci – Zanzibar. Tento nádherný ostrov leží nedaleko břehů východní Afriky a jedná se o autonomní oblast pevninského státu Tanzanie. Na malém území toho Zanzibar nabízí opravdu hodně: bělostné pláže a bohatý podmořský svět, hlavní město s historickými památkami a jedinečnou atmosférou či Národní park Jozani, který je domovem vzácných opiček gueréz zanzibarských. Ne nadarmo se Zanzibaru přezdívá „ostrov koření“, a tak vás na každém kroku bude provázet vůně vanilky, hřebíčku, skořice, kardamomu a dalších aromatických plodin. Pokud chceš vyrazit na Zanzibar bez cestovky, v tomto článku se dozvíš všechny důležité informace, které se ti před cestou budou hodit.

Dovolená na Zanzibaru bez cestovky

Pokud přemýšlíš, že se vydáš na Zanzibar na vlastní pěst, není nad čím váhat! Ze Zanzibaru se v posledních letech stal vyhledávaný turistický cíl, a tak si sám můžeš vybrat z pestrých možností ubytování a výletů přesně podle svých představ. Program s cestovní kanceláří bývá značně omezený a nedostal by ses tak na všechna místa, která tě zajímají. Při cestování po vlastní ose navíc ušetříš spoustu peněz, jež by si jinak nechala cestovní kancelář. Zanzibar bez cestovky ti naopak přinese spoustu nezapomenutelných a autentických zážitků, na které nikdy nezapomeneš!

💡 Chceš vědět o Zanzibaru víc? Přečti si náš rozhovor s českým průvodcem na Zanzibaru Alešem! Dozvíš se například, co na Zanzibaru vidět a zažít, co ochutnat či kde na ostrově najdeš ty nejkrásnější pláže.

Zanzibar počasí

Vzhledem k tomu, že Zanzibar leží v blízkosti rovníku, panuje na jeho území tropické klima s minimálními teplotními výkyvy v průběhu roku. Podnebí na pobřeží je vlhké a horké, směrem k vnitrozemí spíše teplé a suché. Nejteplejšími měsíci jsou leden, únor a březen, kdy teploty vzduchu dosahují průměrně 32–33 °C. Nejchladněji je v červnu a červenci s průměrnými denními teplotami vzduchu kolem 28 °C. Moře je po většinu roku vyhřáté na 28–31 °C s tím, že jeho teplota nikdy neklesá pod 25 °C (tohoto minima dosahuje teplota moře zpravidla v srpnu).

Pro výběr vhodného termínu je důležité vědět, kdy jsou na Zanzibaru období dešťů – a ta nastávají v průběhu roku hned dvě. Velké období dešťů (Masika) trvá od konce března do konce května a typické jsou pro něj opravdu vydatné deště – v nejdeštivějším dubnu spadne i více než 350 mm srážek. Malé období dešťů (Mvuli) nastává od listopadu do prosince a přináší kratší deště a oblačnost. Za zmínku stojí také výrazné rozdíly mezi přílivem a odlivem, kdy moře při odlivu ustupuje i o několik stovek metrů (v některých lokalitách až o 1 km). Nejmírnější odlivy jsou v letoviscích v severní části ostrova jako Nungwi a Kendwa. Ovšem i dramatické přílivy a odlivy mají svoje kouzlo a od dovolené na Zanzibaru by tě rozhodně odradit neměly!

Dovolená Zanzibar

Kdy jet na Zanzibar

Nejlepším obdobím pro dovolenou na Zanzibaru jsou měsíce, kdy na ostrově nepanuje ani jedno ze dvou období dešťů: červen až říjen a leden až březen. Vzhledem k vydatným jarním srážkám si pobyt naplánuj mimo duben a květen. Pokud ti občasný déšť a oblačnost nevadí, můžeš si pěknou dovolenou užít i v listopadu a prosinci, kdy jsou ceny ubytování nižší než v hlavní sezóně a na ostrově není tolik turistů. Při uvažování kdy jet na Zanzibar je vhodné vzít v potaz také další faktor, a to pohyblivý muslimský svátek ramadán. Během tohoto svátku mohou být některé podniky zavřené anebo mohou fungovat s omezenou otevírací dobou. K islámu se na Zanzibaru hlásí více než 90 % obyvatel.

Zanzibar letenky

Jediný způsob, jak se na Zanzibar dostat z Evropy, představuje letecká doprava. Přímé letecké spojení mezi Českem a Zanzibarem v současnosti neexistuje. Aerolinky jako Qatar, Emirates či Turkish Airlines ovšem nabízejí lety s jedním přestupem (v Doha, Dubaji či Istanbulu). Celková doba letu s jedním přestupem se pohybuje mezi 13–16 hodinami. Zpáteční letenku je dnes možné pořídit za cenu kolem 20 tisíc Kč

Ty nejlepší letenky na Zanzibar najdeš tady.

pláž na Zanzibaru

Zanzibar doprava

V případě, že se nebojíš neznámého a naopak toužíš po autentických zážitcích, vyzkoušej dopravu minibusy, které se označují jako dala-dala. Jedná se o relativně spolehlivý a levný způsob dopravy, při němž zažiješ, jak cestují místní. 

Dále je tady možnost vypůjčit si auto či skútr. K tomu ti ovšem nebude stačit ani český ani mezinárodní řidičský průkaz. K tomu, abys mohl na Zanzibaru řídit, je nezbytné mít místní řidičské oprávnění, které lze snadno vyřídit za poplatek 10–15 USD. Tady je ovšem nutné upozornit na to, že řízení na Zanzibaru je velmi náročné kvůli hustému a chaotickému dopravnímu provozu. A samostatnou kapitolou je technický stav vozů nabízených zdejšími autopůjčovnami. Než si tedy auto půjčíš, dobře zvaž své řidičské schopnosti.

Nejpohodlnější a především nejbezpečnější způsob dopravy na Zanzibaru představuje pronájem auta i s řidičem. Výhody jsou jasné: místní řidič je na chaotický provoz zvyklý a ostrov navíc dobře zná. A třeba se od něj i něco zajímavého dozvíš o ostrově a životě na něm. Cena pronájmu auta na Zanzibaru s řidičem se pohybuje podle velikosti vozu mezi 35–45 USD za den, což je skvělý poměr cena/výkon.

Kam na dovolenou Zanzibar

Dovolená na Zanzibaru, Kde se ubytovat na Zanzibaru

Hlavním důvodem, proč jet na Zanzibar, jsou nádherné pláže a skvělé podmínky pro potápění a šnorchlování. Nejvíce žádané jsou tedy lokality podél pobřeží. V kapitole o počasí na Zanzibaru jsme již zmínili, že k charakteristikám ostrova patří výrazný ústup moře při odlivu. V praxi to znamená, že pokud se při odlivu budeš chtít koupat, tak budeš muset nejdřív absolvovat procházku po mořském dně, což je na druhou stranu netradiční a zajímavý zážitek. Průběh tohoto jevu se liší v rámci různých lokalit na ostrově, a tak je vždy vhodné se předem seznámit s tím, jak příliv a odliv probíhá v místě, kam se chystáš. Obecně na Zanzibaru najdeš jak luxusní pětihvězdičkové resorty, tak levnější možnosti ubytování v bungalovech.

Pongwe

Jedna z nejkrásnějších pláží turisticky oblíbeného východního pobřeží se nachází v Pongwe. Pokud si chceš na dovolené naplno vychutnat klidnou atmosféru, úžasné výhledy na oceán a dechberoucí východy slunce, zamiř právě sem. Pongwe je navíc skvělým výchozím bodem pro výlety na souši i na moři. Průzračné moře u pláže Pongwe je ideální pro potápění, šnorchlování, kiteboarding a další vodní sporty.

Kiwengwa

Další lokalitou s nádhernými dlouhými plážemi s bílým pískem a vysokými kokosovými palmami je Kiwengwa na východním pobřeží ostrova. Oceán v oblasti je mimořádně čistý, takže i tady najdeš optimální podmínky pro vodní radovánky a dosyta si vychutnáš panoramata s tyrkysovou hladinou. Kiwengwa navíc nabízí mnoho obchůdků, kaváren a restaurací, kde můžeš ochutnat třeba čerstvé plody moře a spoustu dalších dobrot.

Kendwa a Nungwi

Pokud se chceš vyhnout výrazným odlivům, pak pro tebe bude nejvhodnější sever Zanzibaru. Zde se nacházejí populární letoviska Kendwa a Nungwi, jež jsou známá pro dlouhé písečné pláže, odkud je možné pozorovat ty nejromantičtější západy slunce. Tato část Zanzibaru je ideální pro všechny, kdo si chtějí na dovolené odpočinout. Mimo relaxace se tady můžeš věnovat vodním sportům, šnorchlování, potápění či plážovému volejbalu.

Naše doporučení na hotel v Kendwa a Nungwi:

Paje

V oblasti Paje na jihovýchodě ostrova se příjemně prolíná moderní turistická infrastruktura s lokálním způsobem života. Velké turistické komplexy tady nenajdeš, zato jsou pro Paje typické spíše menší hotely. Příhodné povětrnostní podmínky zaručují skvělé podmínky pro surfování, zároveň jsou tady přílivy a odlivy méně dramatické než v jiných částech ostrova.

Naše doporučení na hotel v Paje:

koupání na Zanzibaru

Dovolená na Zanzibaru, otázky a odpovědi

1) Kdy je období dešťů na Zanzibaru?
Na Zanzibaru jsou během roku dvě období dešťů. Intenzivní monzun s vydatnými dešti probíhá v dubnu a květnu, slabší období dešťů panuje od listopadu do poloviny prosince.

2) Jak dlouho trvá let na Zanzibar?
Přímé letecké spojení mezi Českem a Zanzibarem momentálně neexistuje. Pro cestovatele z Česka a Slovenska jsou tedy jedinou variantou lety s jedním přestupem, které trvají 13–16 hodin.

3) Kde jsou nejhezčí pláže na Zanzibaru?
Za nejkrásnější pláž na Zanzibaru se považuje Kendwa na severu ostrova. Nádherné písečné pláže lemované vysokými palmami ovšem najdeš i v letoviscích Pongwe či Kiwengwa na východě ostrova. 

4) Kdy je nejlepší dovolená na Zanzibaru?
Hlavní sezóna pro dovolenou na Zanzibaru je mimo období dešťů, tady od června do října a poté od ledna do března. Krásnou tropickou dovolenou ovšem zažiješ i v jiných měsících. Přicestovat v dubnu a květnu ovšem nejlepší nápad není, protože v těchto měsících jsou na Zanzibaru vydatné deště.

5) Kam nejlépe na Zanzibar? 
Skvělou vybavenost, krásné pláže i pestré možnosti výletů nabízejí letoviska Pongwe, Kiwengwa, Kendwa, Nungwi i Paje.

Líbil se ti článek Dovolená na Zanzibaru bez cestovky? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

👉 Ty nejlevnější letenky najdeš na Pelikán.cz

Mrkni i na ostatní články na našem blogu: Dovolená na Bali nebo Dovolená na Srí Lance.

Přidej komentář