Dominikánská republika dovolená bez cestovky. Pokud existuje tropický ráj na zemi, je jím rozhodně ostrovní stát Dominikánská republika, která leží v azurových vodách Karibiku. Své návštěvníky láká na bílé písečné pláže, koloniální památky, bohatou tropickou přírodu, skvělou kuchyni i znamenitý rum. Důvodů, proč jet na dovolenou právě do Dominikánské republiky, tedy existuje celá řada. Díky příznivým klimatickým podmínkám panuje v Dominikánské republice léto po celý rok, takže je navíc možné sem vycestovat prakticky kdykoliv. 

Dominikánská republika dovolená

Dominikánská republika se nachází v souostroví Velké Antily na východní části ostrova Hispaniola. Na západní straně ostrova Hispaniola se rozléhá stát Haiti, s nímž Dominikánská republika sdílí společnou hranici o délce 360 kilometrů. Tento zemský ráj objevil v roce 1492 Kryštof Kolumbus. Věhlasný španělský mořeplavec poté v dopise králi Ferdinandovi a královně Isabele napsal, že objevil nejkrásnější zemi, kterou kdy lidské oči mohly spatřit.

V tom se rozhodně nemýlil – Dominikánská republika tě nadchne nejkrásnějšími plážemi v Karibiku a dechberoucí přírodou s vodopády, solným jezerem i nejvyšší karibskou horou. Hlavní město Santo Domingo se pyšní původním městským opevněním, koloniálními památkami, obrovskou botanickou zahradou i jeskyněmi „Tres Ojos“ se třemi kouzelnými jezírky s bohatou flórou i faunou. Na své si tak v Dominikánské republice přijdou sportovci, milovníci architektury, vyznavači nerušeného odpočinku, zamilované páry i rodiny s dětmi. 

Dominikánská republika dovolená bez cestovky

Pokud uvažuješ o tom, že by sis vyzkoušel cestování na vlastní pěst, tedy bez využití služeb cestovní kanceláře, Dominikánská republika je pro to ideální destinací! Na relativně malé poloze totiž ostrov nabízí neuvěřitelných 19 národních parků a 1 400 km dlouhé pobřeží s více než 400 plážemi. Když k tomu přičteme velké množství koloniálních památek, je jasné, že během zájezdu s cestovní kanceláří se dostaneš jen na zlomek míst, která za to stojí. Většina organizovaných zájezdů do Dominikánské republiky míří pouze do vyhlášeného turistického letoviska Punta Cana na východě ostrova, což je velká škoda. Pestré možnosti ubytování i dopravy spolu s pohostinností místních zaručují, že Dominikánská republika bez cestovky tě rozhodně nezklame!

Dominikánská republika počasí

Zjednodušeně se dá popsat, že v Dominikánské republice je léto po celý rok. Vzhledem ke své poloze v srdci Karibského moře panuje na ostrově vlhké tropické klima se dvěma krátkými obdobími dešťů (květen–červen a září–listopad). Teploty jsou stabilně vysoké, ovšem v zimě bývá o pár stupňů chladněji. Průměrné teploty vzduchu se v zimních měsících pohybují kolem  27 °C, zatímco v létě je to 31 °C. Teplota moře je celoročně příjemných 26 °C. Pro říjen a listopad je typický častější výskyt tropických bouří s větším množstvím srážek a zvýšeným rizikem výskytu hurikánů.

První období dešťů přináší tropické karibské klima od konce dubna do poloviny června. V tuto dobu jsou typické srážky, které se objevují zhruba každé tři dny. Deště většinou netrvají dlouho a často prší v noci. Riziko hurikánů a přívalových lijáků je během jara nízké.

Podzimní období dešťů, které trvá od září do poloviny listopadu, je delší a intenzivnější. Silné přeháňky se mohou objevit i 2–3× za den a bývá obecně polojasno. 

Výjimkou v rámci ostrovního státu je severní pobřeží (kolem letoviska Puerto Plata), kde sezóna dešťů trvá od listopadu do května a méně prší naopak v létě.

Kdy jet do Dominikánské republiky

Příjemné letní teploty sice v Dominikánské republice panují po celý rok, ale vzhledem ke dvěma obdobím dešťů je hlavní turistická sezona jasně ohraničena. Trvá od konce listopadu do dubna, což je nejlepší doba pro návštěvu Dominikánské republiky. Nebe bez mráčku bývá nad ostrovem pouze výjimečně, a mírné přeháňky tak mohou přijít po celý rok. Lehký krátký déšť ovšem zpravidla představuje vítané osvěžení horkého vzduchu. Navíc tyto srážky bývají krátké a přicházejí většinou večer anebo v noci. Pokud se chceš vyhnout náporu turistů, je optimální přicestovat na začátku, nebo na konci hlavní turistické sezóny.

Dominikánská republika letenky

V současné době sice přímé letecké spojení mezi Českou republikou a Dominikánskou republikou neexistuje, i tak jsou ovšem možnosti pro české a slovenské cestovatele poměrně bohaté. S jedním přestupem v Evropě je možné letět například s aeroliniemi Air France, Iberia, Delta Airlines, KLM, Lufthansa anebo Condor. V Dominikánské republice je hned několik mezinárodních letišť, z nichž největší a nejvytíženější je v letovisku Punta Cana. Cena letenek do Dominikánské republiky se pohybuje mezi 15 000–18 000 Kč a let z Prahy s jedním přestupem trvá nejméně 15 hodin. Pokud hledáš nejlevnější letenky do Dominikánské republiky, mrkni na nabídku letů z letišť ve Vídni, Berlíně, Mnichově či Katowicích.

Ty nejlepší letenky do Dominikánské republiky najdeš tady.

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

Dominikánská republika dovolená, doprava

Možnosti dopravy jsou v Dominikánské republice pestré. Bezpečný a pohodlný způsob dopravy představují autobusy. Jejich trasy vedou především při pobřeží a spojují nejen velká turistická letoviska, ale i menší města. Za nejlepšího autobusového dopravce je považována společnost Metro Caribe Tours, jejíž autobusy jsou klimatizované, pohodlné a zároveň levné. 

Specifikou možností transportu jsou tzv. Carros públicos, kterým se obecně říká „veřejné taxi“. Jedná se o osobní auta, jež mají na střeše napsáno, do jaké destinace míří. Rozdíl oproti klasickým taxíkům spočívá v tom, že s tebou v autě pojedou i další pasažéři, kteří cestují stejným směrem jako ty. Na stejném principu jako carros públicos fungují minibusy neboli Guaguas.

K rychlé a spolehlivé dopravě je možné využít i klasické taxíky, které běžně parkují na letištích, před hotely či u autobusových zastávek. Ve vozech nejsou většinou taxametry, a tak si celkovou cenu vždy s řidičem dohodni předem. V Dominikánské republice fungují i taxi motorky – Motoconchos, kdy tě řidič sveze na zadním sedadle.

V případě, že preferuješ dopravu po vlastní ose, můžeš si v turistických oblastech vypůjčit auto, motorku či skútr. K řízení vozidla je nutné mít mezinárodní řidičský průkaz a kreditní kartu. Minimální věk pro řízení auta je 21 let. V případě, že si budeš půjčovat motorku, si vyžádej i helmu – její nošení totiž není povinné a ne všechny půjčovny ji nabízejí automaticky. Dále je nutné upozornit na to, že provoz v Dominikánské republice je značně chaotický a dopravní předpisy místním moc neříkají. Řízení v Dominikánské republice je tedy vhodné pouze pro zkušené (a odvážné) řidiče.

Pokud se ubytuješ v oblíbeném letovisku Bayahibe na jihovýchodní části ostrova, rozhodně by sis měl vyzkoušet i lodní dopravu. Parádní výlety (nejen) lodí nabízí český průvodce Robert, který v Dominikánské republice žije již 11 let. Je libo potápění, výstup na panoramatickou horu Montaña Redonda, nebo výlet do hlavního města, na ranč či k vodopádu? To všechno a ještě mnohem víc můžeš s Robertem zažít!

Kde se ubytovat v Dominikánské republice

Hlavní město Santo Domingo nabízí spoustu jedinečných památek z koloniálního období včetně historické centrální čtvrti Ciudad Colonial, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Zároveň jsou zde mnohem příznivější ceny ubytování i jídla než ve vyhlášených plážových letoviscích. O to, že bys během dovolené v Santo Domingo přišel o relax na krásných plážích se rozhodně bát nemusíš – město jich má hned několik!

Nejoblíbenější turistickou destinací je letovisko Punta Cana, které se rozkládá na břehu Karibského moře na samém východním cípu ostrova Hispaniola. Na místě, kde byla ještě před několika lety džungle a tabákové plantáže, se dnes nacházejí luxusní resorty, moderní vily a skvělé restaurace. Jedno zde ovšem zůstalo stále stejné – dlouhé bílé pláže s vysokými kokosovými palmami. Punta Cana nadchne bohatou nabídkou aktivit všechny sportovce. Můžeš se zde potápět, šnorchlovat, rybařit, jezdit na kajaku, hrát golf, projíždět se na koni a samozřejmě provozovat všechny vodní sporty včetně surfingu a windsurfingu. 

Příjemný mix úžasných pláží, nebývalého množství památek, krásné přírody a pestrých možností vyžití nabízí přístavní město Puerto Plata na severním pobřeží Dominikánské republiky. Město leží na úpatí hory Pico Isabel de Torres, na které stojí socha Krista Spasitele (napodobenina sochy z Rio de Janeira) a odkud je opravdu krásný výhled do okolí. A právě na tomto báječném místě nabízí ubytování český pár Monika a Honza. Kromě komfortního dvoulůžkového, nebo čtyřlůžkového pokoje se tak můžeš těšit také na tipy na výlety, restaurace i zapomenuté pláže – to vše samozřejmě v češtině.

Neobvyklou kombinaci modernity a uvolněné atmosféry poklidného pobřežního městečka nabízí turistické středisko Las Terrenas v provincii Samaná na severovýchodě Dominikánské republiky. Přísné stavební předpisy zajišťují, že ani nové budovy nenarušují tradiční vzhled města – stavby totiž nesmí být vyšší než okolní palmy. Kromě povalování na nádherných plážích si zde dovolenou můžeš zpestřit výlety po turistických stezkách, plavbou mangrovovými lesy či noční zábavou v plážových klubech. Las Terrenas má zkrátka něco pro každého cestovatele!

Pokud se chceš v průzračných karibských vodách potápět nebo si zašnorchlovat, splní tvoje očekávání Bayahibe. Kromě optimálních podmínek pro potápění a bohatého podmořského života tě jistě potěší také menší množství turistů a uvolněná atmosféra. Pod vodou se zde nachází i jeden unikát – vrak lodi St George, která byla záměrně potopena pro podporu vzniku nového korálového útesu. I v případě, že bys na dovolené v Dominikánské republice navštívil pouze Bayahibe, rozhodně nebudeš zklamaný – jedná se o opravdu úchvatné místo!

Chystáš se do Dominikánské republiky a říkáš si, kde se ubytovat?

Náš tip na hotely v Dominikánské republice:

3 hvězdičkový Hotel Conquistador Santo Domingo ve městě Santo Domingo
5 hvězdičkový hotel El Embajador a Royal Hideaway Hotel ve městě Santo Domingo
4 hvězdičkový hotel Hodelpa Garden Suites v Punta Cana s All Inclusive
5 hvězdičkový hotel Bahia Príncipe Grand La Romana u pláže La Romana s All Inclusive
5 hvězdičkový hotel Impressive resort Punta Cana ideální pro rodiny s dětmi

 

Dominikánská republika dovolená, bezpečnost – na co si dát pozor?

Úroveň bezpečnosti je v Dominikánské republice zhruba podobná jako v Česku, a jedná se tak o vcelku bezpečnou destinaci, kde dochází k násilným trestným činům velmi zřídka. Vzhledem k tomu, že turismus tvoří páteř dominikánské ekonomiky, je v zájmu místních, aby se cestovatelé na ostrově cítili bezpečně. Stačí tedy, když budeš dodržovat obecné zásady jako zamykání cenností v hotelovém trezoru či nošení peněz a platebních karet na bezpečném místě.

Co se týká přírodních katastrof, mohou se objevit zejména v období dešťů, kdy hrozí záplavy, sesuvy půdy, tropické bouře a hurikány. Osvědčeným způsobem, jak se tomuto riziku vyhnout, je vybírat lokalitu a termín dovolené s ohledem na sezónu dešťů.

Dominikánská republika dovolená, otázky a odpovědi

1) Kdy jet na dovolenou do Dominikánské republiky?
Letní teploty kolem 30 °C v Dominikánské republice panují po celý rok, ovšem kvůli období dešťů je nejlepší doba pro dovolenou během hlavní turistické sezóny od listopadu do dubna.

2) Kdy je nejtepleji v Dominikánské republice?
Léto trvá v Dominikánské republice po celý rok: v zimním období se teploty pohybují kolem 27 °C a v létě okolo 32 °C. 

3) Na co si dát pozor v Dominikánské republice?
Co se týká kriminality, je Dominikánská republika považována za bezpečnou zemi. Před cestou se doporučují základní cestovatelská očkování: proti žloutence typu A, žloutence typu B, břišnímu tyfu a případně proti vzteklině. Vzhledem k chaotickému dopravnímu provozu je ideální upřednostnit pronájem auta i s řidičem, což představuje nejbezpečnější způsob dopravy v Dominikánské republice.

4) Jak dlouho trvá let z Prahy do Dominikánské republiky?
Z Prahy se dá do Dominikánské republiky letět s nejméně jedním přestupem. Celková doba letu je od 15 hodin výše.

5) Kam jet na dovolenou do Dominikánské republiky?
Nejvíce vyhlášeným turistickým letoviskem v Dominikánské republice je Punta Cana na východním cípu ostrova. Rájem pro milovníky potápění a šnorchlování je městečko Bayahibe. Pro poklidnou atmosféru doporučujeme také letoviska Las Terrenas a Puerto Plata na severním pobřeží ostrova.

6) Co ochutnat v Dominikánské Republice?
Národním jídlem je La Bandera Dominicana (v překladu dominikánská vlajka), což je dušené hovězí maso s rýží a červenými fazolemi. Dokonalá sladká tečka je Habichuelas con Dulce, což je dezert z fazolí, batátů a kokosového mléka. Typickým snídaňovým jídlem je mangú – smažená vejce se salámem, sýrem a rozmačkaným banánem. Dominikánská republika je kolébkou kvalitních rumů, a tak by bylo škoda si dovolenou nezpříjemnit míchanými drinky s rumem jako Piňa Colada, Cuba libre, Coco loco nebo Mojito.

Líbil se Ti článek Dominikánská republika dovolená bez cestovky? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Mrkni i na ostatní články na našem blogu: Dovolená na Bali nebo Dovolená na Srí Lance

Přidej komentář