Mallorca, co vidět a navštívit – 7 míst očima místního Čecha

Většina cestovatelů si Mallorcu spojuje hlavně s letní dovolenou. A to je celkem škoda, protože kromě úchvatných pláží s bílým pískem a azurového moře toho tento ostrov ve Španělsku nabízí mnohem víc. Vybrali jsme pro tebe ta nejkrásnější místa na Mallorce. Okouzlí tě unikátní architekturou, nádhernými výhledy i příjemnou atmosférou. Která města a vesničky bys na největším z Baleárských ostrovů rozhodně měl vidět?

Co vidět a navštívit na ostrově Mallorca: hlavní město

1. PALMA DE MALLORCA

Hlavní město Palma de Mallorca je nejen rozlohou největší, ale také tam uvidíš zdaleka nejvíc historických památek. Hlavní dominantou je gotická pískovcová katedrála panny Marie neboli katedrála La Seu. Dvakrát za rok můžeš uvnitř na vlastní oči vidět pozoruhodnou hru prostoru a světel, kdy se na jedné ze stěn promítnou vitráže oken do tvaru osmičky, symbolu nekonečna. To je důvodem, proč se katedrále přezdívá „katedrála světla“. Tenhle úkaz se děje vždy 2. února a 11. listopadu v 8 hodin ráno. Vstup se v tyto dny neplatí, ale je potřeba si opravdu přivstat, protože světelný zázrak chtějí na vlastní oči vidět davy lidí. Mimo tyto dva dny je v katedrále La Seu vstupné 8 EUR 

Přímo vedle katedrály se nachází maurský palác Almudaina, který kdysi sloužil jako sídlo maurských vezírů, mallorských panovníků či guvernéra. Dnes v paláci najdeš skvělou expozici historického muzea s velkolepým trůnním sálem. V současnosti je palác Almudaina jednou z oficiálních rezidencí španělské královské rodiny. V době, kdy je král nebo někdo z jeho rodiny na Mallorce, je tedy jižní křídlo pro veřejnost uzavřeno.

Zajímá tě španělská architektura? Pak by ti nemělo uniknout muzeum Pueblo Español v západní části města. Jeho expozice pod širým nebem nabízí zmenšeniny nejslavnějších španělských staveb od budov přes náměstí až po celé slavné ulice. Součástí výstavy je i zajímavá ukázka tradičních lidových řemesel.

Hlavní město Mallorky si můžeš prohlédnout i z výšky. Stačí si vyšlápnout na hrad Bellver. Jeho impozantní gotická stavba se tyčí na kopci asi 3 kilometry od centra města. Dechberoucí výhledy z hradeb za ten výšlap opravdu stojí! Bellver ostatně v katalánštině znamená „krásná vyhlídka“. Uvidíš odtud na Palma de Mallorca a také na celou zátoku. V přízemí sídlí městské historické muzeum. Prohlédnout si zde můžeš třeba trůnní a královský sál, kapli, věznici s mučírnou nebo kuchyň.

Pokud miluješ procházky podél moře, doporučujeme ti výlet z Palma de Mallorca do přístavního městečka Portixol. Pěšky nebo na kole tě tam zavede malebná pobřežní promenáda o délce asi 16 km. V této bývalé rybářské vesničce dnes najdeš několik skvělých restaurací a především velmi příjemnou středomořskou atmosféru. 

palma_de_mallorca

Co vidět a navštívit na ostrově Mallorca: vesničky v horách

2. SÓLLER

Co vidět na ostrově Mallorca? Horské vesničky! Do dalšího cíle, městečka Sóller, vede z Palma de Mallorca historická železniční trať. Tahle cesta různorodou mallorskou krajinou rozhodně stojí za to! Součástí trati přezdívané „Červený šíp“ z roku 1913 je 14 tunelů, z nichž nejdelší měří skoro 3 km. Od nížin u hlavního města vlak stoupá do vysokých hor a poté zase klesá do horské kotliny pohoří Sierra de Tramuntana, kde Sóller uprostřed pomerančových a olivových sadů leží.

Přirozeným centrem Sólleru je překrásné náměstí Plaça de la Constitució. Kromě radnice tady uvidíš působivý kostel Església Sant Bartomeu, který zajímavě kombinuje gotický interiér s modernistickým průčelím. Další úctyhodnou stavbou na náměstí je palác Banc de Sóller postavený ve stylu katalánské secese. V samotném středu se nachází kašna a vysoké platany, jejichž stín za parného letního dne určitě oceníš. Občerstvit se tady můžeš v mnoha útulných restauracích a kavárnách s výhledem historické tramvaje projíždějící těsně kolem.

Cestu historickým vlakem z hlavního města do Sólleru sis vážně užil? Pak můžeš z malebného náměstí pokračovat do nedalekého přístavu Port de Sóller historickou tramvají. Díky této 5 km dlouhé trati se 17 zastávkami je Sóller jedním z nejmenších evropských měst s funkčním tramvajovým provozem. V příjemném přístavním městečku Port de Sóller můžeš zbytek dne strávit relaxací na pěkné místní pláži.

3. VALLDEMOSSA

Dominantou městečka Valldemossa na severozápadě Mallorky je kartuziánský klášter Cartoixa de Valldemossa. Vidět v něm můžeš unikátní starou lékárnu s původním vybavením i mnišské cely. V jedné z nich se v roce 1838 neúspěšně léčil z tuberkulózy světově známý polský hudební skladatel Frederyk Chopin. Kromě léčby se zde ale Chopin také inspiroval a tvořil. Právě v jeho cele vznikla některá jeho slavná díla a stále zde můžeš vidět klavír, na kterém hrál. Hned vedle kláštera leží královský palác Palau del rei Sanc, kde je možné v rámci prohlídky navštívit nádherně zařízené komnaty i sál, kde se konají klavírní koncerty. Hrají se zde samozřejmě především Chopinovy skladby.

Pokud se do Valldemossy vypravíš 28. července nebo 24. srpna, užiješ si městečko během velkolepých oslav. Tyto dvě fiesty se pořádají na počest místních patronů: svaté Kateřiny a svatého Bartoloměje. Ulice bývají nádherně vyzdobeny girlandami a podobiznami světců. 

V případě, že patříš mezi fanoušky herce Michaela Douglase nebo herečky Catherine Zety-Jones, tak tě možná potěší, že je můžeš potkat právě ve Valldemosse. Tento hvězdný pár zde totiž vlastní dům a tráví zde každý rok letní dovolenou. Už to vypovídá k tomto krásném koutu planety dost, hm? 🙂

Valldemossa

4. DEIÁ

Jsi duší umělec? Tak to rozhodně zavítej do idylické vesničky Deiá ležící ve stínu hory Teix na půli cesty mezi Valldemossou a Port de Sóller. Nebýt slavného anglického básníka a spisovatele Roberta Gravese, jednalo by se dnes nejspíš o jednu z mnoha mallorských vesnic. Tento umělec, který zde často pobýval v první polovině minulého století, ale z Deiá udělal doslova umělecké letovisko. V jeho domě Ca N’Alluny můžeš navštívit zajímavé muzeum a kromě toho je zde spousta uměleckých galerií. 

Deiá je navíc známá díky zákazu výstavby nových domů, a tak si stále udržuje svůj původní a autentický ráz s medově zbarvenými domy obklopenými zelení. Ne náhodou se tato vesnička stala oblíbeným místem pobytu princezny Diany, miliardáře Richarda Bransona a dalších celebrit.

Deiá

Co vidět a navštívit na ostrově Mallorca: autentická městečka

5. POLLENSA

Co vidět na severním pobřeží ostrova Mallorca? Městečko Pollensa (či Pollença) na severu ostrova je jednou z vesnic, které byste na Mallorce neměli vynechat. Narazíš na upomínky na bohatou historii skoro na každém kroku. Jedinečná atmosféra starobylých středomořských měst plných úzkých uliček s náměstími lemovanými kavárnami a restauracemi uchvátí snad úplně každého. Řeku tady můžeš přejít přes kamenný římský most Pont Romà

Pollensu doporučujeme navštívit v neděli, kdy se na hlavním náměstí Plaça Mayor konají vyhlášené nedělní trhy. Kromě čerstvého ovoce, zeleniny a mořských plodů tam ochutnáš třeba vynikající sýry, uzeniny a víno místní produkce.

Po vystoupání 365 schodů po aleji lemované cypřiši a čtrnácti velkými kříži se ocitneš u kaple El Calvari. Odtud se před tebou otevře opravdu překrásný výhled na celé město ležící v údolí mezi vrcholky Puig de María a Puig de Calvari. Zvlášť během léta si na tenhle výšlap nezapomeň lahev s vodou.

V Pollense narazíš na mnoha místech na upomínky na dramatickou minulost častých pirátských nájezdů. Nejslavnějším z nich byla invaze Maurů v roce 1550, kterou si místní i turisté každoročně připomínají 2. srpna rekonstrukcí bitvy

6. SANTANYÍ

Chceš vidět tu pravou, autentickou Mallorku? Pak navštiv vesničku Santanyí na samém jižním cípu ostrova. Kamenné stavby v obklopení přírody jsou vážně okouzlující. V úzkých uličkách narazíš na skvělé restaurace, různé typy galerií i řemeslných dílen. Zahrádky podniků na náměstí jsou skoro pořád plné návštěvníků, kteří si zdejší příjemnou atmosféru doslova naplno vychutnávají se šálkem kávy či místního vína v ruce. 

Santanyí je jako stvořená pro víkendový pobyt. V sobotu se ti rozhodně vyplatí si přivstat. Během snídaně v některé z kaváren na náměstí můžeš pozorovat ruch na jednom z nejhezčích trhů na Mallorce. Potom se přímo nabízí ochutnat některou z domácích specialit jako Ensaimada, Coca de Albaricoque nebo Sobrasada. Nakoupit tady můžeš také parádní suvenýry, jako je třeba ochucená mořská sůl od značky Flor de Es Trenc. Tahle sůl se ručně sbírá z nedalekých solných jezer. Vynikající je například ta s příchutí oliv nebo obišku.

Ochutnej Mallorské mandle

Pořídíš zde také delikátní mallorské mandle, které rostou na mandloních v okolí Santanyí. Tím úplně nejlepším suvenýrem je bezesporu Ensaimada, což je tradiční nadýchané sladké pečivo, které rozhodně jinde nekoupíš. Naší nejoblíbenější příchutí je rozhodně čokoláda! Ensaimadu si můžeš objednat a následně vyzvednout v jakékoli pekárně, kde ti ji hezky zabalí do krabice, abys ji mohl v letadle převézt. Neboj, na Mallorce nikdo na toto „extra zavazadlo“ nekouká a do letadla se dostaneš úplně v pohodě. Náš lokální tip na pekárnu, kde dělají ty nejlahodnější Ensaimady: Forn d’es Molí ve vesničce Es Llombards.

Sobota je den jako stvořený na výlet na nejjižnější bod Mallorky, kterým je mys s majákem Ses Salines. Když se dáš od majáku cestou vpravo podél pobřeží, dorazíš během 30 minut na nádhernou pláž, kde můžeš strávit zbytek dne. Do večera ti určitě vyhládne, a tak vyraz do restaurace Alchemy na náměstí Santanyí. Garantujeme ti, že zdejší fantastické tapas si zamiluješ.

Parádním způsobem, jak strávit neděli, je výlet lodí do přírodního parku Cabrera. Tento ostrůvek je známý pro krásnou přírodu se vzácnými druhy zvířat i rostlin. V křišťálově čisté vodě si užiješ perfektní potápění nebo šnorchlování. Výletní loď se do Santanyí vrací kolem 17 hodin, což je ideální čas na posezení v některém z barů na promenádě při pozorování západu slunce. Dokonalé zakončení parádního víkendu, co myslíš?

7. CALA FIGUERA

Co vidět na východním pobřeží ostrova Mallorca? Jako ve středomořské pohádce si budeš připadat v rybářské vesničce Cala Figuera. Svěží zeleň fíkovníků v kombinaci s tyrkysově modrým mořem a azurovou oblohou je doslova návyková. Vesnička leží ve fjordovém zálivu rozděleném na dvě části. Zátoka mezi Caló d’En Boira a Caló d’En Busques tak má tvar písmene Y. Na konci levého ramene najdeš tradiční rybářské domy s charakteristickými přístavišti lodí. Jedná se rozhodně o jedno z nejromantičtějších míst celé Mallorky.

Cala Figuera si i přes cestovní ruch v okolí zachovala ráz tradiční rybářské vesničky. Každý den odtud v brzkých ranních hodinách vyplouvají větší i menší rybářské lodě, které se odpoledne vrací s úlovkem. Odpoledne si tady pak můžeš koupit ty nejčerstvější ryby a mořské plody přímo od rybářů

Pokrmy z darů místního moře ochutnáš samozřejmě také v útulných restauracích v přístavu. Při večeři a sklence vína si můžeš naplno užívat trošku ospalou, ale nezapomenutelnou a idylickou scenérii kolem sebe.

Pronajmi si auto a navštiv všechna zmiňovaná místa

Nejkrásnější pláže a památky Mallorky jsou rozmístěny po celém ostrově, a tak ti doporučujeme půjčení auta. Kvalita silnic a celkově turistické infrastruktury je skutečně vysoká, takže se řízení na Mallorce nemusíš bát. Auto je tady jednoduše nejrychlejší a nejpohodlnější způsob dopravy. Na spoustu úchvatných míst včetně některých známých pláží se navíc jinak než autem zkrátka nedostaneš, a proto je půjčení auta na Mallorce základem k poznání ostrova.

Na místech, která jsme ti dnes představili, uvidíš Mallorku v celé její kráse. Ne všechna z nich se objevují v klasických průvodcích, a tak máš jedinečnou možnost objevit i lokality, které zůstanou většině turistů skryty. Chceš tato místa navštívit s místním českým průvodcem? Vyber si jeden z výletů a vyraž za dobrodružstvím. 

Hledáš ubytování na Mallorce?

Mrkni na ubytování v Colonia de San Jordi, které osobně ověřil náš zakladatel Tomáš:

Apartmán pro 2 osoby v přístavu

Apartmán pro 4 osoby s výhledem na moře

Apartmán pro 4 osoby v přístavu

Apartmán pro 4 osoby u pláže

Moderní apartmán pro 2 osoby v blízkosti pláže

Moderní apartmán pro 4 osoby v blízkosti pláže

Moderní Penthouse pro 4-5 osoby v blízkosti pláže

Spolu s ubytováním můžeš počítat s online asistencí našeho zakladatele Tomáše a s jeho tipy na skrytá místa, neturistické restaurace a ty nejkrásnější pláže v okolí.

👉 Mrkni na zbrusu nový web s nabídkou ubytování na Mallorce s českou asistencí. 

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

Dej nám vědět do komentářů, jak se ti líbil náš článek co vidět na ostrově Mallorca a pokud jsi některé z míst navštívil, napiš nám do komentáře!  🙂

Chceš vědět, které jsou nejlepší pláže na ostrově? Mrkni na článek: Nejlepší pláže na mallorce a Dovolená na Mallorce bez cestovky

Přidej komentář

 1. Helena Kavalcova

  Jedeme na Mallorku tři generace. 60/30/10 let samé holky:-). Líbí se mi výlet po historické železniční trati z Palmy. Jsme ubytované v hotelu cca 20 km od letiště na jih. Je lepší si ráno přivstat, nebude narváno. Jedeme tam v “ultra letním termínu” 29.7. – 4. 8. 2023. Děkuji za podporu.
  Srdečně.
  Helena

  1. Tom Vlastník záznamu

   Dobrý den, Heleno, určitě bych doporučil přivstat si, v červenci a v srpnu je všude plno. Moc si to užijte! 🙂 S přátelským pozdravem, Tomáš z Likexpats.