Hlavní město Francie patří k vůbec nejnavštěvovanějším místům na celé planetě – ročně přiláká kolem 50 milionů cestovatelů. Mnozí z nich se do Paříže vrací opakovaně, což není vůbec překvapivé. Podlehnout městu, které je plné unikátních památek a zároveň je světovým centrem módy, umění i gastronomie, je tak snadné. Nesmíme opomenout ani nezastupitelnou roli francouzské metropole v dějinách celé Evropy. Paříž si zkrátka zamiluješ, ať už do ní míříš za romantikou, historií, kulturou či gastronomickými zážitky. Připravili jsme pro tebe 10 tipů na nejkrásnější místa, co vidět v Paříži!

Co vidět v Paříži

1. Eiffelova věž

Asi nikoho nepřekvapí, že první místo v desítce nejznámějších míst francouzské metropole patří Eiffelově věži. Ta je považována nejen za symbol Paříže, ale i celé Francie. Železo-ocelová věž vysoká 384 metrů byla postavena v roce 1889 u příležitosti Světové výstavy. Dnes to možná vzbudí údiv, ale nejslavnější pařížská dominanta byla v době svého vzniku zdrojem kontroverzí a Pařížané ji přijímali se značnou nelibostí.

Pokud se chystáš na návštěvu Eiffelovky, rozhodně si na ni vyhraď dostatek času. Památka je totiž celoročně pod velkým náporem turistů a tvoří se u ní dlouhé fronty. Spoustu času i nervů si ušetříš, když koupíš vstupenky předem online. Pak už záleží jen na tobě, jestli si na vyhlídkové plošiny ve výšce 57 a 115 metrů vyšlapeš po schodech, nebo zvolíš pohodlnější variantu a necháš se vyvézt výtahem. Třetí patro ve výšce 276 metrů je přístupné pouze výtahem.

👉Náš tip: Na kterých místech je nejlepší výhled na Eiffelovu věž a odkud pořídíš ty nejlepší fotky? 

  • náměstí Trocadéro – tradiční místo žádostí o ruku
  • most léna (pont d’léna) vedoucí přímo k věži
  • park Martova pole pod věží
  • vyhlídka na mrakodrapu Montparnasse (ideální i po setmění)
  • věž katedrály Notre-Dame
  • z expozice Muzea architektury

👉 Chceš poznat nejen slavné památky, ale i skryté perly Paříže? Pak si užij soukromý celodenní výlet v s českou průvodkyní Petrou, se kterou poznáš hlavní město Francie očima místních!

Informace o vstupném a otevírací době Eiffelovy věže najdeš zde.

Paříž co vidět Eiffelova věž

2. Katedrála Notre Dame

Za nejkrásnější ukázku středověké architektury v Paříži je považována katedrála Notre-Dame, která současně patří mezi nejcennější gotické stavby na celém světě. Ještě nedávno byla katedrála nejnavštěvovanější památkou v Paříži a počtem návštěvníků překonala dokonce i Eiffelovu věž. Vše se ale změnilo 15. dubna 2019, kdy chrám postihl ničivý požár. Plameny zcela zničily dřevěnou část katedrály i spoustu obrazů a dalších uměleckých děl. Dále Notre-Dame přišla o štíhlou věž a propadla se jí střecha. Díky skvělé práci hasičů zůstaly bez poškození varhany, kamenná klenba, vitrážová okna ze 13. století, hlavní kříž a oltář.

V současnosti byla dokončena rekonstrukce ostrova Île de la Cité, na němž katedrála stojí. Opraveno bylo také bezprostřední okolí včetně náměstí před Notre-Dame. Návštěvníci Paříže si tedy mohou gotický klenot zatím prohlédnout jen zvenku.

👉 Náš tip: A kdy se Notre-Dame otevře i uvnitř? Slavnostní otevření katedrály je naplánováno na prosinec 2024. A podle francouzského prezidenta Macrona by její nová podoba měla být ještě krásnější než kdy dřív.

👉  Poznej krásy latinské čtvrti i slavnou katedrálu Notre-Dame s českou průvodkyní! Během dne plného zážitků navštívíš i Saint Chapelle, Královský palác, Sorbonskou univerzitu, Lucemburské zahrady a další úchvatná místa!

Informace o vstupném a otevírací době katedrály Notre-Dame najdeš zde.

3. Vítězný oblouk

K pařížským architektonickým klenotům, které zná celý svět, patří také Vítězný oblouk. Monumentální stavba se nachází uprostřed kulatého náměstí pojmenovaném po prezidentovi Charlesi de Gaulle. Z dokonale symetrického náměstí, kterému se trefně přezdívá Hvězda (l’Étoile), vybíhá dvanáct širokých bulvárů. Jedním z nich je i nejslavnější pařížská třída Avenue des Champs-Élysées. 

Tato ikonická pařížská stavba v sobě nese i českou stopu. Vítězný oblouk nechal vybudovat vojevůdce Napoleon Bonaparte na oslavu vítězství v „bitvě tří císařů“, která proběhla v roce 1805 u města Slavkov ležícího na jižní Moravě. Francouzská armáda drtivě porazila armády Rakouska a Ruska, čímž Napoleon stvrdil svou vojenskou nadvládu nad Evropou.

Budování památníku věnovanému francouzské armádě trvalo více než 30 let. Klasicistní monument je bohatě zdoben reliéfy s úspěchy francouzských vojsk. Horní část oblouku tvoří vyhlídková plošina, na kterou je možné vyjít po 284 schodech. A to rozhodně stojí za to, protože výhled z Vítězného oblouku patří k těm nejkrásnějším, které můžeš v Paříži spatřit.

👉 Náš tip: Chceš vidět ten nejlepší západ slunce v Paříži? Pak se na vrchol Vítězného oblouku vydej za soumraku. Z jedné strany uvidíš palác Louvre, zatímco na druhé straně se bude zapadající slunce odrážet od skleněné fasády moderního vítězného oblouku Grande Arche.

Informace o vstupném a otevírací době Vítězného oblouku najdeš zde.

4. Bazilika Sacré-Cœur

Z vrcholku kopce Montmartre shlíží na francouzské hlavní město bazilika Sacré-Cœur (bazilika Svatého srdce). Její stavba začala v roce 1875 a dokončena byla až po 1. světové válce v roce 1919. Svým netradičním vzhledem v byzantsko-románském stylu vzbuzuje bazilika se čtyřmi menšími kupolemi a jednou centrální kupolí od počátku značné kontroverze a posměšně bývá označována za „cukrářské dílo“ anebo přímočaře „obří kopec zmrzliny“. Přesto se jedná o jedno z nejfotografovanějších míst metropole. 

Bazilika leží v nadmořské výšce 130 metrů, a je tak po Eiffelově věži druhým nejvyšším bodem Paříže. Z jejího průčelí je působivý výhled a v jejím okolí je vždy velmi živo. Kromě mnoha turistů je zde vysoká koncentrace prodavačů suvenýrů, ale také umělců, jako jsou malíři portrétů, hudebníci a nejrůznější performeři. Za doprovodu melodií harmoniky, houslí, kytar či harf uvidíš Paříž jako na dlani.

Informace o vstupném a otevírací době baziliky Sacré-Cœur najdeš zde.

Paříž Basilika Sacre Coeur

5. Čtvrť Montmartre

Bazilika Sacré-Cœur se rozprostírá na vrcholku kopce Montmartre. Ten je obklopen stejnojmennou čtvrtí, která také stojí za pozornost! Montmartre se od jiných městských částí liší hned na první pohled. Namísto typických pařížských širokých bulvárů tvoří tuto čtvrť romantické křivolaké uličky, které doplňují malebná zákoutí a aleje stromů. Unikátní kolorit lokalitě dodávají desítky až stovky pouličních umělců, kteří se zde koncentrují. Montmartre si i v současnosti uchoval svou původní bohémskou atmosféru, kterou podtrhují desítky stylových kaváren, barů a restaurací.

6. Moulin Rouge kabaret

K Paříži neodmyslitelně patří také bujarý noční život a dlouhá tradice legendárních kabaretů, jejichž zlatá éra probíhala na přelomu 19. a 20. století. V roce 1889, tedy ve stejném roce, kdy byla postavena Eiffelova věž, byl ve čtvrti Pigalle otevřen chrám nočního pařížského života – kabaret Moulin Rouge. Budova zdobená ikonickým červeným mlýnským kolem se stala v roce 1893 dějištěm prvního veřejného striptýzu na světě. V současnosti si show v Moulin Rouge uchovávají tradiční nádech se spoře oděnými kankánovými tanečnicemi, ovšem jedná se o decentní a vkusný zážitek.

👉 Objev to nejlepší ze čtvrti Montmartre s českou průvodkyní! Během procházení úzkými uličkami si prohlédneš Sacré-Cœur, Moulin Rouge, Zeď lásky a spoustu dalšího.

Informace o programu, vstupném a otevírací době kabaretu Moulin Rouge najdeš zde.

Mouline Rouge v Paříži

7. Muzeum v paláci Louvre

Nejzářnějším příkladem toho, že Paříž je město zasvěcené umění, je palác Louvre. Sídlí v něm totiž nejnavštěvovanější a druhé největší muzeum na světě (rozlohou větší je jen muzeum Ermitáž v ruském Petrohradu). Na pěti patrech a v sedmi odděleních je vystaveno více než 35 000 exponátů od předmětů ze starověkého Egypta či antického Řecka až po díla evropských uměleckých velikánů 19. století. Zdaleka nejznámějším exponátem je obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. Kromě ní můžeš v Louvru na vlastní oči vidět třeba obraz Svoboda vede lid na barikády od E. Delacroixe či sochu Venuše Mélské od antického sochaře Alexandrose. Fantastickým uměleckým dílem je navíc i budova samotná, v jejíž podobě se odráží mnoho architektonických stylů od 12. století po modernu.

👉 Náš tip: Pokud patříš k milovníkům umění, rozhodně si na návštěvu Louvru vyhraď nejméně jeden celý den. Doporučujeme s prohlídkou začít hned po otevíračce v 9 hodin ráno, kdy je v muzeu nejméně lidí. Ve středu a v pátek je otevírací doba prodloužena až do 21 hodin.

👉 Chceš mít jistotu, že ti v rozsáhlých expozicích muzea Louvre nic neunikne? Pak navštiv Louvre s českou průvodkyní Petrou, která dobře ví, kde hledat ta nejzajímavější umělecká díla.

Informace o vstupném a otevírací době muzea Louvre najdeš zde.

Co vidět v Paříži Louvre

8. Co vidět v Paříži? Bulvár Champs-Élysées

Bezesporu nejslavnější ulicí Paříže je bulvár Champs-Élysées, který propojuje Vítězný oblouk a významné náměstí Placede la Concorde. Na místě, kde ještě v 17. století byly pouze samé bažiny, je dnes jedna z nejrušnějších (a nejdražších) ulic na celé naší planetě. Vzhledem k extrémně vysokým cenám pronájmu žije na Champs-Élysées pouze minimum lidí, zato je bulvár plný špičkových restaurací, kaváren a obchodních sídel věhlasných firem. Samozřejmě zde nechybí butiky těch nejluxusnějších módních značek. O významu bulváru svědčí i to, že poslední etapa cyklistického závodu Tour de France vede právě po Champs-Élysées a končí přímo pod Vítězným obloukem.

👉 Náš tip: Projdi si 2 km dlouhý bulvár Champs-Élysées, po kterém se od Vítězného oblouku dostaneš až na náměstí Place de la Concoder, jehož dominantou je 3000 let starý obelisk ze starověkého Egypta. Po cestě si prohlédni také Elysejský palác, v němž sídlí francouzský prezident.

9. Zámek Versailles

Zhruba 15 km od centra Paříže leží místo, které ti svou jedinečnou krásou vyrazí dech! Je jím honosný zámek Versailles, který je považován za vrcholné dílo francouzského baroka. Původně lovecký zámeček se za vlády krále Ludvíka XIV. proměnil v komplex o rozloze neuvěřitelných 200 tisíc metrů čtverečních. Interiér zahrnuje stovky místností zdobených zlatem, benátskými zrcadly a nejdražšími uměleckými díly. Ludvík XIV. si dal mimořádně záležet také na zahradách s plochou více než 800 hektarů. Dokonale upravené symetrické zahrady s 250 tisíci stromy dekoruje nespočet fontán, soch a sousoší. Za zmínku stojí, že v roce 1688, kdy byl zámek dostavěn, stála jeho roční údržba čtvrtinu veškerých výdajů Francie.

👉 Náš tip: Prohlídky zámku Versailles jsou individuální a zahrnují vstup do desítek honosných komnat a rozlehlých zahrad. V rámci otevírací doby můžeš ve Versailles strávit času, kolik jen budeš chtít. Na prohlídku doporučujeme vyhradit si alespoň 3 hodiny času.

Informace o vstupném a otevírací době Versailleského zámku najdeš zde.

Paříž zámek Versailles

 

10. Centrum Pompidou

V záplavě pařížských památek vyniká originální moderní budova Centre G. Pompidoua, která v sobě skrývá kulturní centrum a galerii moderního umění. Avantgardní dílo připomíná budovu postavenou naruby – veškeré technické vybavení od trubek a elektrorozvodů přes klimatizaci až po eskalátory a výtahy je umístěno po obvodu zvenku. Díky tomuto řešení vznikl uvnitř volný prostor, ve kterém dnes sídlí globálně 2. největší galerie moderního umění (po Metropolitním muzeu v New Yorku). Přestože byla futuristický budova veřejností nejdříve prudce kritizována, dnes je považována za průkopníka moderní architektury. Centrum Pompidou je jedním z nejzajímavějších míst, co vidět v Paříži!

👉 Prozkoumej místa plná historie a života během prohlídky Břicho Paříže s českou průvodkyní Petrou! Na itineráři tohoto jedinečného zážitku nechybí Centrum Pompidou, náměstí Concorde, Kardinálský palác, pařížská radnice a další jedinečné lokality.

Informace o vstupném a otevírací době Centra Pompidou najdeš zde.

Otázky a odpovědi: Co vidět v Paříži

Co určitě navštívit v Paříži? 

Mezi místa, která by měl vidět každý návštěvník Paříže, patří bezesporu Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame a Vítězný oblouk. Milovníci umění ocení množství muzeí a galerií. Nejslavnější umělecká díla jsou k vidění v Louvru, za modernou se vydej do Centra Pompidou.

Co vidět v Paříži zdarma?

Spoustu toho uvidíš, když se od Vítězného oblouku vydáš pěšky přes bulvár Champs-Élysées na náměstí Placede la Concorde. Řada z muzeí má vstup zdarma každou první středu v měsíci (Louvre, Pompidou, Musée d’Orsay). Občané EU do 26 let mají vstup do všech muzeí v Paříži zcela zdarma! 

Na co si dát pozor v Paříži? 

Stejně jako v jiných evropských metropolích i v Paříži se vyplatí dávat si pozor na kapesní zloděje. K oblíbeným chytákům na turisty patří také prodej předražených suvenýrů na ulici. Během horkých letních dnů prodávají pouliční prodejci za nehorázné sumy lahve s vodou, které přitom obsahují pouze obyčejnou kohoutkovou vodu.

Co si přivézt z Paříže?

Pokud patříš mezi gurmány, vsaď rozhodně na vyhlášené francouzské speciality jako víno, sýr či čokoládu. Vedle nešlápneš ani s parfémem, oblečením či módními doplňky.

Co ochutnat v Paříži?

Není lepšího místa, kde ochutnat francouzskou kuchyni, než je Paříž! Dopřej si žabí stehýnka, foie gras, šneky po burguňsku, kohouta na víně, ústřice nebo třeba tradiční cibulovou polévku. A vynikající jídlo pak zapij znamenitým francouzským vínem anebo rovnou šampaňským!

✈️ Ty nejlevnější letenky do Paříže najdeš na Pelikán.cz

🔥 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění! My doporučujeme českou pojišťovnu AXA, kde od nás máš 50% slevu.

Jak se ti líbil náš článek „Co vidět v Paříži“​? Navštívil jsi některé uvedených míst? Budeme moc rádi, když nám dáš vědět do komentářů! 🙂

Mrkni i na další články na našem blogu: Co vidět v Madridu nebo Co vidět v Barceloně

Přidej komentář