Co vidět v Málaze? Málaga je druhé nejlidnatější město Španělska a zároveň jeden z nejstarších přístavů ve Středomoří. K mnoha přednostem Málagy patří její poloha – před proudy větrů ze severu je totiž chráněna horami a zároveň se nachází v písčité krajině s mnoha plážemi. S více než 300 slunečnými dny za rok se navíc jedná o místo s mimořádně krásným počasím nejen v rámci Španělska, ale dokonce celé Evropy. Celým městem se nese odkaz nejslavnějšího zdejšího rodáka Pabla Picassa. Kromě toho láká Málaga na působivé památky, světově známá muzea, malebné uličky zalité sluncem, výtečnou gastronomii i zcela jedinečnou atmosféru. Co vidět v Málaze během nezapomenutelné dovolené?

Co vidět v Málaze?

1. Pevnost La Alcazaba a hrad Gibralfaro

Nejznámější památkou Málagy je palácová pevnost La Alcazaba, která patří k nejvíce zachovalým maurským opevněním v celém Španělsku. Unikátní je tím, že od dob svého vzniku za nadvlády Maurů (v 10.–15. století) nezměnila svou podobu. Do pevnosti se vstupuje přes Kristovu bránu, tedy v místech, kde se po dobytí Málagy křesťany v roce 1487 konala první mše. V areálu můžeš navštívit také muzeum archeologie, římský amfiteátr a hrad Gibralfaro, který se tyčí nad pevností La Alcazaba. Pokud patříš k milovníkům historie, rozhodně nebudeš litovat!

Informace o vstupném a otevírací době pevnosti La Alcazaba najdeš zde.

2. Katedrála Málaga

Jednou z nejvýznamnějších památek Málagy je katedrála Vtělení Páně neboli Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación. Stavba této mimořádně působivé katedrály začala v roce 1528 v renesančním stylu, ovšem z mnoha důvodů se protáhla na více než 200 let. Impozantní budova tak byla dokončena až v roce 1782, a to ve velkorysém barokním slohu, což je patrné především na vnějších fasádách. Čistě renesanční oproti tomu zůstal interiér, kterému dominuje kůr z cedrového dřeva a zdobí jej 42 plastik. Zajímavostí je, že původně měla mít katedrála dvě věže, ovšem dokončena byla pouze jedna z nich. Z tohoto důvodu se katedrále v Málaze přezdívá „jednoruká dáma“.

Nádherně zdobená střecha katedrály nabízí úžasný výhled na město, pevnost La Alcazaba a hrad Gibralfaro. S koupí lístku zahrnující i vstup na střechu tedy neváhej a prohlédni si Málagu z ptačí perspektivy. Katedrálu i další zajímavá místa uvidíš při prohlídce Málagy s průvodkyněmi Michaelou, nebo Marianou. Během českého, nebo slovenského výkladu se dozvíš spoustu zajímavých informací.

Informace o vstupném a otevírací době katerály v Málaze najdeš zde.

3. Promenáda Muelle Uno a centre Pompidou Málaga

V Málaze bys rozhodně nenašel oblíbenější místo pro trávení volného času, než je přístavní promenáda Muelle Uno. Ta byla vybudována teprve v roce 2011 a dnes se jedná o místo vyhledávané turisty i místními. Kromě příjemné procházky s výhledem na moře a lodě v přístavu si zde můžeš vychutnat osvěžující drink či lahodné jídlo v mnoha stylových podnicích. Pokud tě láká nakupování, tak zamiř právě sem – součástí promenády je totiž obchodní centrum Muelle Uno s více než 80 obchody různých světových značek. Součástí promenády je i Centre Pompidou Málaga. První zahraniční pobočka slavné galerie Pompidou v Paříži slouží jako výstavní prostor a galerie moderního umění a vidět v ní můžeš nejrůznější exponáty od obrazů přes sochy až po fotografie.

Informace o vstupném a otevírací době centra Pompidou Málaga najdeš zde.

Málaga promenáda

4. Tržnice Ataranzas

Nezapomenutelným zážitkem pro všechny smysly je návštěva zděné městské tržnice Ataranzas. Ta tě nadchne už na první pohled – nachází se totiž v historické budově, která byla na tržnici přebudována ze starých loděnic už v roce 1879. Nejcennějším architektonickým prvkem je monumentální brána ve stylu muslimské nasridské architektury z 15. století. Uvnitř tržnice už budou plesat tvé chuťové i čichové buňky, až se budeš proplétat mezi stovkami stánků s čerstvým masem, rybami, ovocem a zeleninou i kvalitními produkty od farmářů z okolí Málagy. Při ochutnávání místních specialit se můžeš pro další cíle v Málaze inspirovat pohledem na vitrážové okno tržnice – zachycuje totiž historické památky města.

Tržnice Ataranzas je otevřena každý den od 7:30 do 15:00, v neděli je zavřeno.

5. Rodný dům a muzeum Pabla Picassa

Málaga je proslavená jakožto rodiště jednoho z nejznámějších světových malířů Pabla Picassa. Zajisté tě tedy nepřekvapí, že po celém městě narazíš na upomínky na tohoto extravagantního umělce. Navštívit zde můžeš i dvě unikátní místa věnovaná Pablu Picassovi. Prvním z nich je malířův rodný dům (Casa Natal de Picasso), který se nachází v samotném srdci města na náměstí Plaza de la Merced a dozvíš se v něm vše o životě slavného umělce. Pouze 100 metrů od Plaza de la Merced sídlí v nádherném renesančním paláci ze 16. století Museo Picasso, kde je k vidění více než 300 různorodých Picassových děl. Oproti slavnějším muzejním institucím v Barceloně či Paříži jsou sice sbírky skromnější, ovšem zato tě nadchne výrazně nižší počet návštěvníků i osobnější přístup.

Informace o vstupném a otevírací době rodného domu Pabla Picassa najdeš zde.

Informace o vstupném a otevírací době Museo Picasso najdeš zde.

Náš tip: Láká tě Málaga bez cestovky? To je rozhodně správná volba! Pokud se chceš o městě dozvědět co nejvíc, doporučujeme prohlídku Málagy s průvodkyněmi Michaelou, nebo Marianou. Ty ve Španělsku už několik let žijí, a tak se od nich během českého, nebo slovenského výkladu dozvíš nejen o památkách, ale také o životě místních.

6. Čtvrť Soho

Pokud miluješ umění, a především to pouliční, rozhodně bys neměl minout čtvrť Soho, která leží mezi promenádou Muello Uno a hlavní třídou Alamena. I přes svou vynikající polohu byla až donedávna Soho považována za pochybnou část města. To se ovšem změnilo díky hnutí MAUS, které založila skupina pouličních umělců, kteří ze čtvrti vytvořili unikátní a atraktivní místo prodchnuté uměleckou atmosférou. V Soho je více než 50 graffiti pokrývajících zdi, výlohy, mosty i celé budovy. Některé z maleb jsou dílem světoznámých umělců jako OBEY, D*Face a ROA a vidět je na vlastní oči je rozhodně zážitek!

Málaga ulice

7. Ulice Larios

Stejně jako každé velké město, i Málaga má svou slavnou nákupní pěší třídu. Je jí překrásná ulice Calle Marqués de Larios, která je plná nádherných domů, ve kterých sídlí obchody, bary i vyhlášené restaurace. Navíc zde najdeš plno výborných cukráren, kde si můžeš den zpříjemnit skvělou kávou a samozřejmě také lahodnými zákusky. Zajímavostí je, že nemovitosti a pronájmy na Calle Marqués de Larios jsou nejdražší v Málaze a v rámci celého Španělska se jedná o 11. nejdražší ulici. Během léta zakrývají ulici látková plátna, což během horkých dnů poskytuje příjemný stín.

8. Parque de Málaga

Až si budeš chtít trošku odpočinout od ruchu města, zamiř do zelené oázy klidu – Parque de Málaga. Park se nachází na pomezí historického centra města, čtvrti Soho a pláže La Malagueta. Mnoha turisty i místními je tato subtropická zahrada plná exotických rostlin a palem označována za vůbec nejkrásnější místo v Málaze. V parku najdeš kromě mnoha laviček fontány, sochy i další zajímavé architektonické prvky a společnost ti budou dělat papoušci bydlící na stromech. Zkrátka místo jako stvořené pro únik z pulzujícího velkoměsta.

9. Střešní terasy

A co ještě vidět v Málaze? Nezapomenutelný výhled na město budeš mít z mnoha střešních teras. Překrásné městské panorama uvidíš například ze střech hotelů Marriott AC Málaga nebo z hotelu Molina Larios. Kromě dokonalého výhledu si vychutnáš také osvěžující drink a tapas.

Málaga střešní terasa výhled

Co vidět v Málaze? Málaga – nejlepší pláže

Tak to byly naše tipy na to, co vidět v Málaze, a teď pojďme na to nejdůležitější, pláže! 🙂

1. Playa de la Malagueta

Nejznámější z pláží v Málaze je Playa de la Malagueta, která je považována za jednu z nejkrásnějších městských pláží ve Španělsku. Je pokryta jemným pískem s menšími oblázky. Nabízí velmi pozvolný vstup do moře a po většinu roku také klidnou mořskou hladinu, což ocení především rodiny s dětmi. Podél pláže vede ulice s mnoha restauracemi a bary a samozřejmostí jsou toalety a sprchy zdarma. Za poplatek je možné pronajmout si lehátka a slunečníky.

2. Playa de Huelin

Pouze 4 km od historického centra města se nachází pláž Playa de Huelin. 700 metrů dlouhá a 15 metrů široká pláž je pokryta velmi tmavým pískem a štěrkem. Právě kolem této pláže je situována rozlehlá rekreační oblast se spoustou parků a možností sportování, takže se toto místo těší velké oblibě mezi turisty.

3. Playa de la Misericordia

Netradiční prostředí pro koupání v moři a relaxaci na pláži nabízí 2 km dlouhá a 30 metrů široká Playa de la Misericordia. Pláž leží u bývalé průmyslové zóny, a tak její promenádu stále lemují vysoké komíny z 19. století. Playa de la Misericordia je velmi populární mezi místními, protože leží blízko u rezidenčních čtvrtí a zároveň dál od historického centra, takže je méně frekventovaná.

Málaga výhled na město

Co ochutnat v Málaze?

Španělsko je gastronomický ráj s mnoha regionálními a lokálními specialitami. Pokud bychom měli vybrat z místních dobrot jednu, kterou při návštěvě Málagy rozhodně ochutnat, je to pokrm Espeto de sardinas. Jedná se o sardinky na špízu, což je jídlo typické pro celou oblast Andalusie a nabízejí jej snad v každé plážové restauraci. Další oblíbenou specialitou je Adobo, což jsou smažené kousky ryb marinované v koriandru a citronu.

Ochutnejte taky typické španělské tapas, jako tortilla de patatas, croquetas nebo patatas bravas. Ty nejlepší tapas za nás mají v restauraci Casa Lola.

Kde se ubytovat Málaga

Stejně jako jiná velká města, i Málaga nabízí spoustu možností ubytování – stačí si jen vybrat podle svých preferencí a rozpočtu. Velmi populární je například čtvrť El Palo, která je relativně klidná a zároveň poskytuje skvělou dostupnost do centra. K tomu má El Palo atraktivní promenádu a pěknou pláž (Playa El Palo). Patříš-li mezi ty, kdo chtějí bydlet v samotném centru a přijedeš autem, tak dej přednost ubytování s vlastním parkováním. Parkovacích stání je totiž ve městě opravdu málo.

Pokud se chystáš navštívit výletní cíle i v okolí města, bude skvělou volbou čtvrť Huelin, ze které je to blízko na autobusové i vlakové nádraží. V případě, že budeš mít během dovolené k dispozici vlastní, nebo vypůjčené auto, najdeš skvělé zázemí v přímořském letovisku Torremolinos, jež leží pouhých 15 km od Málagy. Z Torremolinos se snadno a rychle dostaneš na dálniční nájezd, a navíc zde nebývají dopravní zácpy jako v Málaze. Výhodou také je, že z Torremolinos se do Málagy snadno dostaneš vlakem.

Náš tip na ubytování v Málaze:

V centru Málagy:

U pláže: 

Mimo Málagu:

Pronájem auta Málaga/ Půjčovna aut Málaga

Chceš se podívat i na místa v okolí Málagy? Auto je tady jednoduše nejrychlejší a nejpohodlnější způsob dopravy. Na spoustu úchvatných míst včetně některých známých pláží se navíc jinak než autem zkrátka nedostaneš, a proto je půjčení auta v Málaze nejpohodlnější způsob, jak okolí Málagy poznat.

Nejjednodušší pro tebe bude, když si auto půjčíš přímo na letišti. Letiště se navíc nachází přímo vedle dálnice a mimo město, takže se půjčení auta přímo nabízí. Ale pozor! Hodně agentur na pronájem auta buď půjčují auta za vysoké ceny nebo chtějí nesmyslné zálohy z kreditní karty (až 700 EUR).

Přidej komentář