Cestování na Zanzibar v roce 2021

Zanzibar je momentálně jednou z mála destinací, ne-li skoro jedinou, kam dneska můžete letět a užít si dovolenou naprosto bez testu a omezení. Právě tenhle africký ostrov se vzhledem k prakticky nulovým omezením stal hitem letošní sezony.

Na ostrově už v létě minulého roku oznámili, že na Zanzibaru koronavirus není a od té doby tohle téma skoro úplně vymizelo z veřejného dění. Takže jestli je v dnešní době někde na světě nějaká oáza, je to právě Zanzibar – oáza v covidovém světě. 

1.Jak na Zanzibar bez testu?

Článek píšu 10. února, čili se věci můžou kdykoliv a jakkoliv změnit, nicméně v tuhle chvíli platí, že Zanzibar test ani karanténu po příletu do země nevyžaduje.

Pokud ale budete chtít na Zanzibar přiletět opravdu bez testu, bude záležet na tom, jakou leteckou společnost zvolíte. Bez testu se na Zanzibar momentálně dá dostat 3 leteckými společnostmi: Qatar Airways, Emirates a Ethiopian Airlines. Qatar a Emirates létají z Prahy a Ethiopian letá z Vídně.

2.Osobní zkušenost: Let Vídeň- Zanzibar s Ethiopian Airlines

Co se týče Ethiopian, jedni z mých klientů- Lucie s Daliborem si tento let vyzkoušeli 15. listopadu 2020 a podělili se o své zkušenosti. Popsali nám, že na letiště do Vídně se člověk z Česka dostane naprosto v pohodě, jen pro případ kontroly je dobré mít plnou nádrž a možná letenky – aspoň v mobilu. V letadle se vyžaduje mít nasazenou roušku a při transferu a nástupech do letadla se měří teplota dálkovými teploměry. To je celé.

3.Let Praha- Zanzibar s Qatar Airways

S Qatar Airways mám zkušenost osobní. Z Prahy do Doha letělo letadlo takřka plné, z Doha na Zanzibar plné úplně. V Praze klasický check-in na přepážce a standartním postupem jsem došel ke gatu. Tam jsem dostal štít, který je na palubě povinný a musí se už s ním i nastupovat. Čekal jsem, že to bude nějaký opruz, ale člověk o něm skoro neví, jak je plexi čiré a celý je vskutku extrémně lehký.

Letušky už nevypadají jako letušky, ale jako takové “coronautky”. Aspoň tedy v letu z Prahy do Doha. Pak se situace lehce mění. K lepšímu. Na transferu vás změří počítač dálkovou termokamerou, takže kdybych si té obrazovky nevšiml, ani o tom nevím. Čekačka je jen hodinu a půl, na letišti je navíc rychlá free wifi a pak znovu do letadla za stejných podmínek jako předtím v Praze.

V průběhu letu obdržíte malý formulář, kde vedle povinných informací jako jméno, číslo pasu nebo letu a tak podobně, vyplníte navíc jen, že nemáte vyjmenované příznaky jako například bolest kloubů, horečka nebo kašel. Tenhle lístek pak odevzdáte na Zanzi na letišti.


4.Přílet na Zanzibar, vítejte v ráji

Po vystoupení z letadla už začíná pozvolna naprosto jiný svět, než ten který teď pohltil Evropu. Než vstoupíte do haly, odevzdáte výše zmíněný lístek, sem tam někoho změří dálkovým teploměrem – kdoví, zda jsou v něm vůbec baterky a jste v hale. V té má roušku už asi polovina personálu. Projdete klasickým vízovým procesem, kde zaplatíte 50 dolarů na hlavu, dostanete razítko do pasu a už si jdete k pásu pro kufr. Venku pak pro cestovatele s Likexpats čeká auto s řidičem, který vás odveze přímo do hotelu za cenu nižší, než jsou letištní taxíky nebo co nabízejí cestovní kanceláře. 

Jakmile letiště opustíte, už žádnou roušku nevidíte a na covidový svět úplně zapomenete. Jsem tu po návratu jen pár dní a ten svět bez omezení, zavřených obchodů a restaurací nařízení je neskutečně návykový. Ta všeobecná svoboda má obrovskou hodnotu. Zrovna dneska jsem měl schůzku s jedním evropským manažerem, který na něj přišel v roušce. V Evropě bych to dneska bral jako samozřejmost (bohužel), tady mě to už po těch několika málo dnech docela zaskočilo. Fakt až takhle rychle si na normální svět zpátky zvyknete.

5.Zanzibar koronavirus, je tady nebo ne?

Místní tvrdí, že na Zanzibaru koronavirus není. Ať tomu věří nebo ne, ten virus tady prostě zákonitě být musí, protože sem stále létá hodně turistů. O koronaviru jsem se tady bavil jak s místními, tak s ostatními expaty a nikdo nezná nikoho, kdo by koronavirus na Zanzibaru prodělal. Jasně, osvěta a celkově zdravotnictví je tady o mnoho levelů níže, než v Evropě, ale zřejmě to nikdo nepotřebuje. Pro turisty tu jsou případně dvě místa, kde se dokáží postarat na evropské úrovni. Ale skutečně, nikdo to tu zatím nepotřeboval.

De facto od začátku platí všeobecné pravidlo, že koronavirus nemá rád teplo a toho je na Zanzibaru fakt požehnaně, takže vir hned umírá a navíc skoro veškeré dění se odehrává venku, čili na volném vzduchu.

Zanzibar je proto destinace, která je v zimě naprostý top. 

6.Návrat ze Zanzibaru do ČR, Zanzibar testy Covid

Test je k dnešnímu dni (10.2.2021) potřebný při návratu do Česka. Respektive jsou potřeba testy dva, jeden před odletem ze Zanzibaru A druhý test budete potřebovat po 5 dnech od příletu do ČR. 

Na Zanzibaru si test před odletem můžete udělat ve 2 testovacích centrech- Migombani (adresa tady) a Tasakhtaa Global Hospital (adresa tady). Já svým klientům doporučuji testovací centrum Migombani, které je levnější. Pozor, počítejte s tím, že než dostanete výsledky, trvá to, takže je nejlepší jít na test již 5 dnů před odletem. Na certifikátu budete mít datum dne, kdy byly vystaveny výsledky, což většinou bývá 4. den po testování.

Pokud například máte let do ČR 20.2., doporučuji na test jít už 15.2. Výsledek testu nejspíš dostanete 19.2. s tím, že na certifikátu budete mít datum 19.2., tedy den, kdy jste si výsledky vyzvedli. Výsledky si bohužel musíte vyzvednout osobně, takže počítejte se 2 cestami do Migombani nebo Tasakhtaa.

Doporučují vám jít na test brzo ráno, třeba už v 8:00, abyste nemuseli dlouho čekat. Pozor, po 11:00 už vůbec nepřijímají další lidi.

Pokud budete potřebovat transfer z hotelu do testovacího centra, ozvěte se a rád vám ho zařídím.


POZOR: 26.2.2021 česká vláda vydala doporučení necestovat na Zanzibar, zatím není jasné, jakým způsobem bude toto opatření kontrolováno.


Já na ostrově žiju třetím rokem a jsem tu pro vás, rád vás tímhle kouzelným místem komplet v češtině provedu na několika vypilovaných, rozmanitých a nápaditých výletech. Sám jsem je stavěl a dlouho zdokonaloval do dnešní vybalancované a zároveň obsáhlé podoby.  Moc dobře jsem si vědom konkurence a proto v každém výletě je vždycky něco, co žádný jiný průvodce nenabízí a celkově je stavím tak, aby bavily mě samotného, jak právě z pohledu průvodce, tak i když se vcítím do role cestovatele.

Výlety se mnou si můžete prohlédnout tady:

Výlet 3v1: Spice tour, Stone Town a Prison Island

Výlet do Stone Town

Výlet na Jih Zanzibaru

Výlet na Sever Zanzibaru

Výlet se šnorchlováním

Soukromý fotograf

Těším se na vás! 🙂

Aleš, průvodce Likexpats.

 

 

Přidej komentář