Dovolená na Rhodosu. Na ostrově Rhodos svítí slunce neuvěřitelných 300 dní v roce, a jedná se tak o jedno z nejteplejších míst celého Středomoří. Kromě celoročně krásného počasí láká „sluneční ostrov“ na krásné pobřeží s mnoha plážemi, historická města plná antických památek i vynikající gastronomii. Do této jedinečné destinace, kde se prolínají přírodní krásy s architektonickými skvosty, létají v letní sezóně každý den z Česka přímé lety za velmi příznivé ceny. Za pouhé 3 hodiny letu vystoupíš na prosluněném ostrově, kde na tebe čeká dovolená plná nezapomenutelných zážitků. V tomto článku dovolená na Rhodosu se dozvíš praktické informace, které se ti před cestou budou hodit. Všechny starosti nech doma a užij si Rhodos bez cestovky! 

Dovolená na Rhodosu bez cestovky

Rhodos je v rámci řeckých ostrovů 4. největší a zároveň patří k těm nejjižněji položeným. Geograficky tak leží mnohem blíže Turecku než k pevninskému Řecku – od tureckého pobřeží Rhodos dělí pouhých 18 kilometrů. 

Ať už jde o historické památky anebo pláže, ta nejzajímavější místa jsou rozeseta po celém ostrově. To ale vůbec nevadí, protože silniční síť je navržena velmi prakticky: kolem ostrova o délce 78 km a šířce max. 31 km vede okružní hlavní silnice. Rhodos po ní z jednoho konce na druhý přejedeš zhruba za 45 minut. Využít můžeš buď místní hromadnou dopravu, nebo si půjčit vůz v autopůjčovně. Díky pestrým možnostem ubytování i dopravy je skvělou volbou Rhodos bez cestovky. Užiješ si dovolenou podle svých představ. Záleží jen na tobě, jestli se vydáš pouze na ta nejznámější místa, nebo objevíš i některé ze skrytých pokladů ostrova, kam by ses s cestovkou nepodíval. Rhodos na vlastní pěst už na tebe čeká!

Rhodos dovolená na vlastní pěst

Rhodos počasí

Na Rhodosu panuje typické subtropické podnebí. Od června do září se teploty vzduchu pohybují kolem 30 °C a teplota vody dosahuje 24–28 °C. Srážek se v letních měsících prakticky nemusíš obávat. Na jaře a na podzim kolísá teplota vzduchu mezi 20–24 °C. Na jaře bývá moře chladnější a mívá kolem 24 °C, zatímco na podzim je po horkém létě vyhřáté na 27 °C v září, případně na stále příjemných 24 °C v říjnu. Na jaře jsou srážky velmi ojedinělé, oproti tomu v říjnu a listopadu se deště pravidelně objevují.  

Dovolená na Rhodosu, Kdy jet na Rhodos

Díky mimořádně slunečnému počasí je sezóna na Rhodosu poměrně dlouhá. Nejvíce turistů na ostrov míří nepřekvapivě od v červenci a srpnu, kdy jsou vzduch i moře nejteplejší. Pokud se na dovolené plánuješ hlavně vyvalit na některé z krásných pláží anebo objevovat krásy bohatého podmořské světa, vyprav se na Rhodos právě v létě. Jestliže bys aktivity u moře rád zkombinoval s výlety a turistikou, vyber si termín v červnu či září, kdy je na ostrově stále teplo, ovšem teploty už jsou o něco mírnější. Během jarních a podzimních měsíců je počasí sice o trošku proměnlivější než v létě, ale zato na tebe čekají prázdné pláže, památky bez davů turistů i nižší ceny ubytování, služeb i jídla v restauracích.

Dovolená na Rhodosu tipy

Rhodos letenky

Obrovskou výhodou ostrova Rhodos je skvělé letecké spojení. Od dubna do října létají z Prahy přímé lety hned několika nízkonákladových dopravců jako Ryanair, Smartwings či Czech Airlines. Mezinárodní letiště Diagoras se nachází na severním cípu ostrova a je vzdáleno asi 13 km od hlavního ostrovního města, které se také jmenuje Rhodos. Let trvá přibližně 3 hodiny a cena zpáteční letenky se pohybuje mezi 5 000–10 000 Kč v závislosti na termínu. Pokud chceš za letenky ušetřit, sleduj s dostatečným předstihem akční nabídky a výhodné letenky seženeš i během hlavní sezóny. 

✈️ Ty nejlepší možnosti letenek na Rhodos najdeš tady.

Pronájem auta Rhodos

Rhodos je vyhlášenou turistickou destinací, a tak na ostrově působí řada z mezinárodních sítí autopůjčoven. Ty většinou nabízejí nejlepší služby i nejvýhodnější ceny. Především pokud se na pobyt chystáš v hlavní sezóně od června do září, zarezervuj si vůz předem online a vyzvedni si jej hned po svém příletu na letišti. Menší autopůjčovny fungují i v dalších letoviscích, ale většinou nabízejí služby za výrazně vyšší ceny než společnosti v hlavním městě. Co se týká cen, jsou velké rozdíly za půjčení auta mezi hlavní sezónou (zhruba od 6 600 Kč/týden) a vedlejší sezónou (zhruba od 2 200 Kč/týden).

Vzhledem k malým vzdálenostem a kvalitním silnicím jsou na Rhodosu alternativou k autům skútry. Na půjčovnu skútrů narazíš skoro na každém kroku, a to i v menších letoviscích. Ceny za půjčení skútru jsou samozřejmě o něco nižší než u auta. K půjčení auta či skútru na Rhodosu ti postačí český (evropský) řidičský průkaz. U většiny půjčoven bude navíc nutné provést blokaci zálohy na kreditní (nikoliv debetní!) kartě.

💡 Náš tip: Objev ta nejkrásnější místa na Rhodosu během výletů s českým průvodcem Romanem, který na ostrově dlouhodobě žije. Kromě známých památek navštívíte i výjimečná místa, která stále zůstávají mimo zájem většiny turistů.

Dovolená na Rhodosu pobřeží

Kde se ubytovat na Rhodosu

Na Rhodosu můžeš vybírat z bohaté nabídky ubytování všech úrovní od levných hostelů přes soukromé apartmány až po luxusní hotelové resorty. Obecně se dá popsat, že západní pobřeží ostrova omývané Středozemním mořem je plné plážových letovisek, která jsou skvělou volbou pro rodiny s dětmi i ty, kdo touží po zábavě. Z východní části se táhne Egejské moře, jehož vody jsou díky příznivým povětrnostním podmínkám optimální pro milovníky windsurfingu, kitesurfingu a dalších vodních sportů. A na jih ostrova zase míří ti, kdo touží po nerušené odpočinkové dovolené stranou od masového turistického ruchu.

Rhodos

Na nejsevernějším výběžku ostrova Rhodos leží jeho stejnojmenná metropole. Město omývané z jedné strany Středozemním a z druhé strany Egejským mořem je plné unikátních památek z dob antiky, a navíc téměř celé jeho pobřeží lemují krásné pláže. V místním přístavu Mandraki dokonce kdysi stával jeden ze sedmi divů světa – Rhodský kolos. Ve městě Rhodos si pěknou dovolenou užijí v podstatě všichni od rodičů s dětmi přes zamilované páry či vyznavače noční zábavy až po seniory.

Faliraki

Pokud si na dovolené chceš užít hlavně zábavu a rušný noční život, doporučujeme ti letovisko Faliraki. Leží na severovýchodním pobřeží ostrova a z mezinárodního letiště se tam dostaneš za pouhých 20 minut. Po celé délce Faliraki se táhne široká pláž, která je jako stvořená pro relaxaci ve vyhřátém písku i vodní sporty všeho druhu. Těš se také na mnoho restaurací, taveren, barů a diskoték, které ožívají převážně ve večerních hodinách. Velké i malé návštěvníky přivítá také lunapark s obřím ruským kolem či jeden z největších řeckých aquaparků – Waterpark Rhodes.

Lindos

Na východním pobřeží ostrova leží na skalnatém výběžku nad mořem jedno z nejkrásnějších míst na ostrově – vesnice Lindos. Na relativně malém prostoru nabízí jedinečné historické památky jako antická akropole s chrámem bohyně Athény, byzantský kostelík, opevnění z dob johanitských rytířů a v podhradí rybářskou vesničku. V Lindosu jsou celkem 4 větší písečné pláže. Na mimořádně členitém pobřeží ovšem najdeš i celou řadu malebných zátok, které budeš mít sám pro sebe.

Kalithea

Pro ty, kdo si chtějí na dovolené na Rhodosu hlavně odpočinout, je trefou do černého letovisko Kalithea. Jedná se o oázu klidu s velmi příjemnou atmosférou, ovšem zároveň to odtud není daleko do živějších letovisek jako město Rhodos či Faliraki. Největším lákadlem městečka jsou přímořské lázně Kalithea, které se nachází 3 km od letoviska. Areál s orientálními budovami zasazenými do tropické vegetace vytváří perfektní prostředí pro nerušenou relaxaci. Léčivá síla termálních pramenů, jejichž mimořádné účinky jsou známy už od starověku, rozhodně stojí za vyzkoušení!

Ixia a Ialyssos

Mezi milovníky nejrůznějších vodních sportů se největší oblibě těší letoviska Ixia a Ialyssos. Obě leží na západním pobřeží nedaleko metropole Rhodos. Na této části ostrova panují fantastické podmínky pro windsurfing, kitesurfing, vodní lyžování a další aktivity ve vodě. Zatímco Ixia nabízí především luxusní hotely a nadstandardní služby pro náročnější cestovatele, ve vedlejším Ialysosu nalezneš spíše menší rodiné hotely a levnější penziony. 

Dovolená na Rhodosu pláže

Dovolená Rhodosu, otázky a odpovědi

1. Kdy letět na Rhodos?
Pokud toužíš po letní dovolené plné sluníčka a koupání v moři, vyraz na Rhodos od poloviny června do poloviny září. Pro výlety po památkách je ideální duben, květen, září a říjen, kdy se teploty nešplhají tak vysoko a turistů je na ostrově méně než v letní sezóně.

2. Jaké je na Rhodosu moře?
Na západním pobřeží Rhodosu omývaném divokými vodami Egejského moře panují ideální podmínky pro vodní sporty. Středozemní moře táhnoucí se na východní části je zase ideální pro pohodové koupání s dětmi. Pobřeží ostrova je velmi členité, a tak na něm kromě dlouhých pláží najdeš i spoustu menších romantických zátok, kde si užiješ koupání zcela v soukromí.

3. Kam na Rhodos?
Mezi nejoblíbenější destinace v rámci ostrova patří hlavní město Rhodos, kde najdeš jak historické památky, tak krásné pláže i bohatou nabídku služeb. Za zábavou zamiř do nedalekého Faliraki, a pokud naopak toužíš po odpočinkové dovolené, nezklame tě Kalithea.

4. Je Rhodos vhodná destinace pro rodiny s dětmi?
Díky dlouhému pobřeží s pozvolným vstupem do moře je Rhodos skvělou volbou pro rodiny s dětmi. Skvělé zázemí pro rodiny očekávej například ve městě Rhodos či letoviscích Lardos, Kiotari či Kremasti.

Jaké jsou tvoje zkušenosti s dovolenou na Rhodosu? Napiš nám do komentáře.

Líbil se Ti článek dovolená na Rhodosu? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Přidej komentář