Dovolená na Kypru. Sluníčko, pláž, moře, dobré jídlo, ale nejen to! V novém rozhovoru s místní českou průvodkyní Radkou se o Kypru dozvíte mnohem víc. 

S Radkou, českou průvodkyni na Kypru, jsme si povídali o tom, jak se na Kypr dostala, proč si ho oblíbila a jak se jí tam žije. Výlety na Kypru s ní si můžete zarezervovat přes Likexpats

Dovolená na Kypru bez cestovky, rozhovor s místní českou průvodkyní

Česká průvodkyně na Kypru Radka

1. Proč navštívit ostrov Kypr?

Ahoj Radko, Kypr je Tvým domovem už přes 20 let, co Tě přivedlo právě sem?

Ahoj ahoj, byla to náhoda. Měla jsem jet jako delegátka do chorvatského Dubrovníku a když už jsem měla skoro sbaleno, volali mi z cestovky a ptali se, jestli bych mohla jet na Kypr. Že jim “vypadl” delegát. Upřímně, netušila jsem tehdy ani, kde Kypr leží, ale to mi v mých “sladkých” 23 letech bylo úplně jedno. A tak jsem sem v roce 1998 přijela poprvé. Kypr mě uchvátil natolik, že jsem už nechtěla jezdit nikam jinam.

Čím je podle tebe Kypr jedinečný?

Slunečným počasím, které je tady skoro pravidlem. Máme tu víc než 300 slunečných dní v roce, takže teplé počasí je jistota od konce dubna až do konce října, a někdy i první týden v listopadu. Dále jedinečně čistým mořem, pohostinností místních obyvatel, snadno se tu domluvíš anglicky (je to bývalá britská kolonie), malou doletovou vzdáleností z ČR a SK (3,5 h), a taky to, že jsme v EU a platí tu evropské zákony.

Je toho hodně, čím je Kypr jedinečný.

Třeba i lahodná jídla kyperské kuchyně, která je hodně podobná té řecké, historické památky, vysoké hory, kde se dá v zimě lyžovat, bezpečnost a pocit svobody.

Krásná plaž Zapalo na Kypru a loď

2. Kdy na dovolenou na Kypru?

Každého nejspíš napadne, že dovolená na Kypru je ideální v létě. Kdy je Kypr nejhezčí podle Tebe?

Dobrá otázka. Já osobně mám ráda květen, kdy už se dá v pohodě koupat a ještě tu není tolik lidí. A pak konec sezóny, druhá půlka září a naprosto luxusní říjen (28 stupňů, moře vyhřáté po létě). Kypr vidím jako ideální destinaci pro ty, kdo si chtějí prodloužit léto a pořádně se vyhřát před evropskou zimou.

3. Kypr bez cestovky

Jak je to na Kypru s bezpečností? Doporučila bys vycestovat i bez cestovky?

Určitě. Kypr statisticky patří mezi nejbezpečnější malé země světa. Poslední dobou sem jezdí spousta individuálních cestovatelů. Letenky jsou mnohem levnější než bývaly, ubytování se dá na internetu najít snadno a když si člověk půjčí auto (a smíří se s tím, že na Kypru se jezdí vlevo), tak celý ostrov projede po vlastní ose za pár dní.

👉 Ty nejlevnější letenky najdeš na Pelikán.cz

👉 Náš tip: Nezapomeň na cestovní pojištění, my doporučujeme Heymondo, kde od nás máš 5% slevu.

4. Co vidět na Kypru? Jaké jsou nejlepší pláže na Kypru?

Prozradila bys nám tip na nějaké ze “skrytých míst” na Kypru? Určitě tě jich napadne hned několik!

Co třeba si zajet na Zapalo Beach? To je to pravděpodobně nejkrásnější pláž v oblasti Limassolu. Najdeš tu rozlehlou zátoku se skalisky, bílými kameny a jemným tmavším pískem. Moře je tu křišťálově čisté. Dokonalý je pohled na zátoku shora. Na skaliskách se dá ležet a opalovat.

Pláž Zapalo leží hned pod Apollonovým chrámem, který je součástí archeologického naleziště Kourion. Tam by se mohlo líbit milovníkům antických památek. V Kourionu najdou řecko-římské divadlo, které se dodnes, které se dodnes používá, římské lázně, mozaiky a antické sloupy. Dají se tam udělat skvělé fotky.

Pláž Kourion hned pod archeologickým areálem taky stojí za návštěvu. Je hodně široká a docela dlouhá, takže si tam každý najde svoje místečko. Na pláži jsou oblázky a písek. Najdete ji ZDE

Dalším tipem může být pláž Lara, kde se líhnou mořské želvy Karety obecné a Karety zelené. (červen až září). Pokud jsi někdy chtěl mít pláž jenom pro sebe, tak tady se ti to možná podaří. Pláž je rozlehlá, s jemným zlatým pískem a dokonale čistým mořem. Nejlíp se sem dostaneš s terénním autem (SUV), protože cesta sem je písčitá, kamenitá a nerovná.

Tady jen musím dodat, že v době hnízdění želv je třeba být opatrnější a respektovat jejich klid. Pláž bývá v té době částečně nepřístupná, ale i tak stojí za to.

5. Kde se ubytovat na Kypru?

Náš tip na ubytování na Kypru:

Pláž Lara na ostrově Kypr

6. Co jíst na Kypru?

Kypr je známý svou gastronomií, například vynikajícími sýry. Jaký pokrm bychom při příští návštěvě Kypru rozhodně neměli vynechat?

Určitě bych doporučila tradiční sýr Halloumi. Vyrábí se z kombinace ovčího a kozího mléka. Za syrova je naprosto dokonalý do sendvičů, skvěle chutná grilovaný nebo smažený na pánvi. Je zajímavé, že se při smažení nebo grilování neroztéká, jen tak příjemně změkne a zlahodní. Nejlíp chutná ještě teplý.

Fenomenální je sladko-slaná kombinace kousků syrového Halloumi s vychlazeným melounem. Prostě nakrájíš Halloumi na kousky, přidáš kousky melouna, a sníš to. To na Kypru jíme v létě, když je velké horko a člověku se ani moc jíst nechce.

Halloumi z Kypru si cestovatelé často vozí domů, protože vydrží dlouho a dá se i zmrazit. Můžeš ho strouhat na špagety, přidat do jednohubek nebo nastrouhaný použít jako zavářku do polévky.

Typické kyperské jídlo Keftedes Typická kyperský sýr Halloumi

7. Život na Kypru

Život na Kypru se určitě hodně liší od života v Česku. Dokázala bys nám říct, co tě nejvíce na životě na Kypru překvapilo?

Když jsem se na Kypru začala učit řecky, měla jsem pocit, že se učím jazyk, kterým tady nikdo nemluví. Až pak jsem zjistila, že místní lidé kromě řečtiny mluví ještě kyperským dialektem. Výuka ve školách sice probíhá ve spisovné řečtině, televize i rádio vysílají řecky a noviny jsou taky v řečtině. Ale dialekt je hojně používaný a místní jsou na něj velmi pyšní. Píšou se v něm třeba pohádky pro děti nebo poezie. Mimochodem, do kyperského dialektu byl přeložen třeba i Exupéryho Malý princ.

Další věcí, která mě dodneška fascinuje, je velikost porcí v tavernách a restauracích. Možná to až hraničí s plýtváním jídlem. My na Kypru jíme hodně a jídlo milujeme. V tavernách se sedí dlouho do noci, jí se pomalu, povídá se, vypije se pár lahví vína… A hlavně se nikam nespěchá. Dlužno říct, že takovéhle lukulské hody si nedopřáváme každý den. Když chodíš do práce, tak do taverny zajdeš třeba jen v pátek nebo o víkendu.

7.1. Kyperské Tradice

A co kyperské tradice? Někteří z nás už možná slyšeli o kyperském tanci Tatsia.

Tatsia (čti tatča) je tradiční lidový tanec. Tančící muž má v ruce velké síto na mouku, v jehož okraji je postavena sklenice s vodou nebo vínem. Tančí do rytmu, předvádí rychlé taneční figury a zároveň točí sítem kolem svého těla.

Cílem je ukázat svoji mrštnost a ohebnost, a samozřejmě se předvést před děvčaty. Ze všeho nejdůležitější je nerozbít tu skleničku. To je opravdové umění. Tanečník musí mít velkou výdrž, pevné ruce, ladné pohyby a dokonale ovládat taneční kroky.

Tenhle tanec se už netančí úplně běžně, jako třeba valčík nebo polka u nás, ale lidé ho mohou vidět třeba v tavernách nebo i v hotelech při vystoupení tradičních tanečních skupin. Je to docela zážitek.

Proč jsi se rozhodla spolupracovat s Likexpats.com?

Líbí se mi myšlenka, že Češi nebo Slováci, kteří v nějaké zemi žijí, můžou cestovatelům ukázat svoji zemi ze svého pohledu. Dobře znají českou nebo slovenskou mentalitu, a díky tomu dokážou život v dané zemi porovnat se životem v ČR nebo SR. Umějí vytáhnout z výkladu zajímavé „drby“, které lidi chtějí slyšet.

Není nic horšího, než když jedeš v cizí zemi na výlet a průvodce ti ukáže věci, které tebe, jako Čecha nebo Slováka, vůbec nezajímají. S člověkem, který v zemi žije, se vždycky dostaneš daleko dál a informačně hlouběji. Tvoje poznání a „zažití země na vlastní kůži“ tak bude mnohem zajímavější a autentičtější. A o to přeci při cestování jde.

8. Tipy na výlety na Kypru

Který z nabízených výletů by si cestující rozhodně neměli nechat ujít?

Já osobně miluju výlet do kyperských hor Troodos. Většina cestovatelů je upřímně překvapena tím, že na Kypru nemáme jenom moře a pláže, ale že jsou tu i relativně vysoké hory. Vždyť nejvyšší kyperská hora Olymp měří skoro 2000 m. V horách bývá v létě v průměru o 10 stupňů míň než na pobřeží, a tak je to ideální možnost se v horkém počasí trochu zchladit.

Čekají nás okouzlující výhledy do údolí, nejbohatší kyperský klášter Kykkos a malebné kostelíky s freskami plnými biblických příběhů. V horské vesničce Omodhos ochutnáme místní sladkosti, chleba, který tam pečou, a nakoupíme nějaké ty „jedlé kyperské suvenýry“.

Nebylo by Kypru bez lahodného vína, a tak je v programu i degustace kyperských vín s možností nákupu za výhodnější ceny.

Hory na ostrově Kypr

8.1. Kypr očima místního průvodce

Proč si myslíš, že je zajímavější zažít Kypr s Tebou jako průvodcem než přijet s běžnou cestovní kanceláří?

Když jedeš na skupinový výlet s cestovkou, tak máš pevně daný program, který průvodce musí dodržet. Některé věci z programu tě třeba ani nezajímají, nechceš sedět se spoustou cizích lidí v jednom autobuse, nechceš čekat na notorické opozdilce, rád by ses průvodce na něco zeptal, ale ani se k němu během dne nedostaneš…

Když jedeš na výlet se svým soukromým průvodcem, máš záruku, že se průvodce bude věnovat jen tobě. Můžeš se ho zeptat, na co chceš. Strávíš den ve společnosti lidí, které máš rád, s rodinou nebo přáteli. Když se ti někde líbí, můžeš se tam zdržet déle, a nemusíš brát ohled na skupinu.

Nezáživné věci z programu vyhodíš a jedeš jen na místa, která tě lákají. Můžeš si výklad nechat přizpůsobit svým zájmům. A klidně můžeš celé odpoledne prosedět se svým průvodcem u dobrého jídla v kyperské taverně, popíjet lahodné místní víno a “tlachat” o životě.

Pláž Kourion na ostrově Kypr

Výlety na Kypru s českou průvodkyní Radkou

Dovolená na Kypru, výlety na Kypru s českou průvodkyní Radkou:

Díky těmto výletům s průvodkyní Radkou se vaše příští dovolená na Kypru stane nezapomenutelným zážitkem.

Kypr výlety: Vzhůru do hor

Výlety na Kypru: Kyperská klasika, aneb tohle fakt musíte vidět

Kypr autenticky s pruvodcem

Autentické výlety po Kypru

Poznejte Kypr s místním českým průvodcem

Líbil se Ti článek? Dej o něm vědět ostatním! 🙂

Přidej komentář